Timo Koskela - Ilveksen urheilujohtaja

Juuri näin.

Naapuri vie pelaajapolitiikallaan meitä nyt satanolla.
Näillä nyt selvä strategia mihin nojataan, omat, tampere, kotimaisuus.
Fiksu veto jota varmasti myös paikalliset yhteistyökumppanit arvostaa.
"Omat",huutista :D Ilveksen pelaajia jengi täynnä ja sitten muka lähtivät omilla kasvateilla joukkuetta rakentamaan. Noloa tuo on että hankkivat meidän jämät. Toivottavasti kyykkäävät oikein urakalla. Voin myös luvata että yhdenkään sellaisen firman palveluja en tule käyttämään jotka tuota huoralegioonaa sponssaavat.
 
Viimeksi muokattu:
Erinomainen kiteytys. Sen verta naapurin hommista tiedän, että useampi uusi sponssi on tulossa taustalle juurikin näistä syistä ja syistä, että menestysputken tulee jatkua ensi kaudella.
Milloin joku sinun tietosi on pitänyt paikkansa. En muista yhtään keissiä, kannattaa päivittää lähteet.

Tätä voi katsoa monelta kantilta. Naapuri aloitti tämän strategiansa Ilves-taustaisten haalimisesta viime kaudella. Tulos sukelsi. Tulevalle kaudelle ovat hankkineet kärkirooleihin naapurin kasvatteina kaksi kautta pelaamatta olleen hyökkääjän ja viimeksi Liigassa ollessaan kesken kauden Leville ryyppäämään lähteneen konkaripakin.

Luulisi tällaisten hankintojen olevan monelle kumppanille punainen vaate.

Toisin päin sama homma, niin täällä huudettaisiin pää punaisena vittusaatanaa.
 
Ja minä tiedän, että yksi viisinumeroisen summan sponssaava firma ei sponsoroi enää ensi kaudella.
Tämä nyt toki on varsin luonnollista, joka kausi noissa on vaihtuvuutta niin Ilveksellä, kuin Tapparallakin. Uusia tulee ja vanhoja jää pois.

Taloustilanne ei ainakaan helpota ja monet yritykset joutuvat miettimään säästökeinoja.
 
Tamperelaisuus on pirun iso asia ja plussa yhteistyökumppaneille.

Meillä rakentumassa muukalaispataljoona, rahalla koottu nippu joka ei todellakaan ole mikään mestaruus resepti.

Veikkaan että naapurin linja näkyy menestyksenä niin kaukalossa kuin katsomossa ensikaudella.

Toivottavasti timo yllättää edes laadukkailla kotimaisilla nimillä.
Tamperelaisuus ei merkitse mitään sponssimarkkinoilla, vai löisitkö lisää rahaa tiskiin Ilvekselle, jos Aapeli Räsänen, Otto Rauhala ja Joona Luoto olisivat Ilveksen hankinnat. Eivät nämä kyllä Tamperelaisina itselle ainakaan mitään innostusta herätä. Ainoa hyvä puoli olisi Tapparan harmistuminen.

Meillä on muukalaispataljoona, mutta Mesen mukaan joukkuehengeltään paras Ilves mitä koskaan on ollut. Tuota asiaa sopii miettiä kanssa. Nyt tämä muukalaispataljoona on erittäin pienellä vaihtuvuudella oleva joukkue. Tällaisessa tilanteessa vähäisten hankintojen tulee olla juuri oikean roolin pelaajia. Tämän takia Jokipakka ei päässyt joukkueeseen. Muut Ilvesläiset sitten ovat luopioita rahan perässä juoksijoita tai äitinsä mammanpoikia.

Vai että katsomossa menestystä. Onko joka pelissä joku ilmaislippukampanja vai perustuuko sinun oletuksesi siihen, että Tapparan fanit ovat aina halunneet nähdä Ilveksen kasvatteja kentällä. Itsellä se pelin katsominen on 98% pelaajan taidon mukaan ihan sama mistä on kotoisin ja loppu 2% on plussaa, jos sattuu olemaan oma junnu. Varmasti tuo 2% nousisi, jos joku pelaaja olisi vaikka läheinen sukulainen tai muu tuttu. Tamperelaisuus ei merkitse minulle mitään, kun menen katsomaan peliä. Yhteenkään peliin en ole mennyt sen takia, että Ilveksessä on pelannut joku Tapparan kasvatti.
 
Valtaosalle tamperelaisista merkitsee.
Nuoriso oma lukunsa.

Ihan simppeli kysymys,
Mikä ilveksessä merkitsee?
Pelkkä sattumako tämän kannatus?
Minulle Ilves on tamperelainen, eivät pelaajat. Kannatan seuraa, en pelaajia. Voi sanoa, että rakastan Ilvestä. En toki samalla tavalla kuin läheisiäni. Olen saanut pelata Ilveksen väreissä kuten isäni ja setänikin aikoinaan. Kiva, että meillä on Raipeja ja Eemeleitä, mutta minulle se on bonus ei itseisarvo. Ymmärrän tietty, että joillekin omilla pojilla on isompi merkitystä, itselleni ei niinkään.
 
Valtaosalle tamperelaisista merkitsee.
Nuoriso oma lukunsa.

Ihan simppeli kysymys,
Mikä ilveksessä merkitsee?
Pelkkä sattumako tämän kannatus?
Ei merkitse juurikaan mitenkään. Onhan se suloinen ja pörröinen eläin, mutta kun ei voi pitää lemmikkinä niin ei tuo nyt oikein merkitse itselleni mitään.
 
Valtaosalle tamperelaisista merkitsee.
Nuoriso oma lukunsa.

Ihan simppeli kysymys,
Mikä ilveksessä merkitsee?
Pelkkä sattumako tämän kannatus?

Mitä se ilvesläisyys merkitsee: jos se merkitsee sitä valitettavan tuttua asennetta jota Jokipakka viime visiitillään esitteli että "pojat pelaa syksyllä, miehet keväällä", "lahjattomat reenaa" ja "ei tää ny niin vakavaa oo, tää on vaan jääkiakkoo", sitä että sukunimen perusteella pitää seuralta saada kaikki mitään antamatta tai someen tykitetään kuvia kuinka ei paljon finaalista putoaminen harmita kun päästiin sentään omalla porukalla kavereiden kanssa keitottamaan, otan tänne sata kertaa sadasta mieluummin Erik Borgin tai Carl Klingbergin. Sellaiset jätkät jotka on valmiita antamaan Ilvekselle enemmän kuin muille seuroille koska tietää että kun antaa paljon, vielä enemmän saa. Ja tietää että heillä ei yksinkertaisesti ole varaa juosta Tampereen yössä kesken kauden tärkeimpien pelien tai esitellä somessa löysää asennettaan koska silloin menettää työnantajansa ja samalla sen tärkeimmän, fanien, luottamuksen.

Jos se on sitä mitä Sami Sandell, Raipe tai Tuukka Rask on esittänyt että oman seuran puolesta pannaan vaikka omaa rahaa peliin tai seuraa tullaan auttamaan vaikeassa tilanteessa vaikka muualta saisi isomman tilipussin, tai Meskasen tavoin kertoo että siksi tätä tehdään että Tappara voitetaan tai kaikessa tekemisessä näkyy että Ilves on perhe ja yhteisö eikä vain urheiluseura, sitä voi tukea.
 
Minulle Ilves on tamperelainen, eivät pelaajat. Kannatan seuraa, en pelaajia. Voi sanoa, että rakastan Ilvestä. En toki samalla tavalla kuin läheisiäni. Olen saanut pelata Ilveksen väreissä kuten isäni ja setänikin aikoinaan. Kiva, että meillä on Raipeja ja Eemeleitä, mutta minulle se on bonus ei itseisarvo. Ymmärrän tietty, että joillekin omilla pojilla on isompi merkitystä, itselleni ei niinkään.
Aika lailla sama vastaus minulla. Kannatan seuraa en pelaajia. Totta kai Ilveksen pelaajat jotka ovat hyviä tulevat myös tärkeiksi, kun ovat Ilveksessä, mutta Ilveksestä kilpailijaan lähtiessä ei paljoa sympatiaa pelaajaa kohtaan tule. Plussaa on, jos on oma junnu, mutta ei minulla ongelmaa ole kannustaa sitä ulkomaista pelaajaakaan, jos näyttää siltä, että pärjää ja tekee kaikkensa seuran hyväksi. Kannustan myös sitä Tapparan junnua, jos Ilveksessä pelaa, mutta ei saa minulta mitään erikoiskohtelua sen takia, että on syntynyt Tampereella.
 
Tamperelaisuus on pirun iso asia ja plussa yhteistyökumppaneille.

Meillä rakentumassa muukalaispataljoona, rahalla koottu nippu joka ei todellakaan ole mikään mestaruus resepti.

Veikkaan että naapurin linja näkyy menestyksenä niin kaukalossa kuin katsomossa ensikaudella.

Toivottavasti timo yllättää edes laadukkailla kotimaisilla nimillä.
Iloksesi voi todeta, että onneksi meillä on tamperelainen UTJ. Harvalla joukkueella on oman paikkakunnan UTJ kyllä nyt sponssit, yleisö ja ipa1970 tykkää. Toivottavasti ei vaihdeta, kun sitten lähtee kaikki tamperelaisuus seurasta.
 
Pelaajan ilvesläisyys tai Ilves-tausta on minun mielestäni lisäarvo. Ei ketään pidä pelkästään sen takia palkata, mutta jos vaakakupissa on kaksi samanlaista pelaajaa, pitäisi mielestäni ilvesläisyyden painaa valintaa tehdessä.

Tappara-tausta taas on ainoastaan negatiivinen määre, sen ylittääkseen pelaajan pitää laittaa vähän ekstraa askiin tyyliin Haapala.

"Tamperelaisuus" riippuu ihan siitä, kummalta puolen aitaa tullaan. Ehkä sitten teoriassa vähän neutraalia positiivisempi suhtautuminen voisi olla johonkin Koovee-kasvattiin tms.
 
Tamperelaisuus on pirun iso asia ja plussa yhteistyökumppaneille.

Meillä rakentumassa muukalaispataljoona, rahalla koottu nippu joka ei todellakaan ole mikään mestaruus resepti.

Tapparan -24 mestaruusjoukkueen kokoonpanossa omia kasvatteja oli Levtchi, Keskinen, Rauhala ja Tanus. Sekä kesken kauden eläkkeeltä mukaan naarattu Kontiola. Vai lasketaanko Puhakka (Kärpät), Kemiläinen (JYP), Savinainen (K-Espoo), Tuulola (HPK), Heljanko (HIFK) ja Liedes (K-Espoo) tamperelaisiksi pelaajiksi kun Tappara ei koskaan tee virheitä ja siinä huumassa muualtakin tullut pelaaja muuttuu siksi mikä omaa agendaa palvelee? Puhumattakaan umpimanselaisista Granathista, Halloranista, Baptistesta ja Camperista.
 
Tapparan -24 mestaruusjoukkueen kokoonpanossa omia kasvatteja oli Levtchi, Keskinen, Rauhala ja Tanus. Sekä kesken kauden eläkkeeltä mukaan naarattu Kontiola. Vai lasketaanko Puhakka (Kärpät), Kemiläinen (JYP), Savinainen (K-Espoo), Tuulola (HPK), Heljanko (HIFK) ja Liedes (K-Espoo) tamperelaisiksi pelaajiksi kun Tappara ei koskaan tee virheitä ja siinä huumassa muualtakin tullut pelaaja muuttuu siksi mikä omaa agendaa palvelee?
Konna on S-kiekon kasvatti.
 
Tappara-tausta taas on ainoastaan negatiivinen määre, sen ylittääkseen pelaajan pitää laittaa vähän ekstraa askiin tyyliin Haapala.
Sorry OT. Henkka on käsittääkseni ollut Ilveksen miehiä pienestä asti ja ollut Tapparassa ennemminkin ns. olosuhteiden pakosta. Tietenkään ei ole tänne millään ale-lapulla koskaan ollut tulossa. Sanotaan näin että hänen osaltaan on ollut iso kiinnostus tulla Ilvekseen jo kauan ennenkuin saatiin herra kotiutettua, mutta Ilveksen intressit ei ole riittäneet (eikä aina myöskään nappulat).
 
Takaisin
Ylös