Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Miltäs se vaihtopenkki sinusta näyttää, tai kentällä olevienkaan olemattomat maalien tuuletukset? Ei tuota kyllä viime kaudella kuullut.Katos, taas pulpahti esiin "kuollut vaihtopenkki"-argumentti, niinkun oikeastaan joka vuosi. Tällä kertaa tämä tuli jo syyskuussa.
Jos henki olisi huono, tuskin se CHL olisi mennyt noin hyvin. Nousiko sitten luulot? Ken tietää.. dramaattinen muutos voi toki olla vain siinä että CHL-porukat olivat huonommassa tikissä tai pelityyli sopii paremmin Eurooppaan kuin Suomeen. Tai sitten Eurotripiltä on tuotu muitakin tuliaisia kuin se Johanssonin viskipullo. En siis viittaa taxi squad -kulttuuriin, lähinnä voisiko olla että olisi tautia liikkellä?Makkonen julisti kauden ensimmäisessä Ilvestyskirjassa tyyliin "paras joukkuehenki mitä hän on nähnyt Ilveksessä koskaan"
Tämä oli CHL -vieraspelikiertueen havainto. Joko oli lukenut tilanteen ihan pieleen, tai sitten jotain todella dramaattista on tapahtunut ennen liigan alkua. Useimpien pelaajien tämän hetkinen kehon kieli kaukalossa ja penkillä kertoo tosiaan jostain ihan muusta. Voi olla, että sekin havainto hämää, ja kopissa/arjessa meininki on edelleen hyvä, mutta ei se tosiaan ainakaan katsomoon tällä hetkellä välity.
Harmittaa, että tällaisilla tarvitsee spekuloida. Toivottavasti kyse on vain tilapäisestä kipsistä, joka murtuu muutamilla hyvillä onnistumisilla.
Olet nyt näitä(kin) asioita toistanut useampaan kertaan useassa ketjussa viime aikoina. Etkö oikeasti huomaa, että sulla jää välillä levy päälleIhan oikea havainto. Vaihtopenkki on ihan kuollut, maalien juhliminen jää monilla kokonaan väliin ja kommentit pelien jälkeen ovat vahvistaneet tätä ajatusta. Moni laistaa velvoitteistaan joukkueelle tähtipelaajia myöten. Ja juuri Johanssonin, Jasekin ja muiden kärkiäijien vempuloinnit ovat nyt maksaneet kahden pelin voiton.
Voi olla, että joukkuehenki on ihan surkea, mutta luotan kyllä enemmän joukkueen lähellä olevien henkilöiden näkemykseen. Tuo maalien juhliminen on aika pelaajakohtaista. En muista esim. Iksan juhlineen edes omia maalejaan koskaan mitenkään erityisesti, vaan <klikkiotsikko> naama norsun vitulla annetaan vaivautuneesti väkipakolla kivet ketjukavereille ja luikitaan nopeasti vaihtoon </klikkiotsikko>. Roope Riski "juhlii" maalejaan aina vain etusormi pystyssä samalla hieman hölkäten jne.
Ilves on tosiaan hävinnyt viime vuonna pudotuspeleissä ennakkoarvioissa altavastaajille, mutta ei kai suinkaan heikommilleen. Oli syy näihin mikä tahansa, niin on yksinkertaisesti vain laiskaa analyysia liittää tähän se, miten joku pelaaja X juhlii maalia.Ilves on vuodesta toiseen hävinnyt heikommilleen pudotuspeleissä ja juuri pitkälti siihen joukkueen yhtenäisyyteen. Meille on vuoronperään käynyt näyttämässä TPS, Pelikaanit ja Kalpa mitä se oikea joukkueen yhtenäisyys on. Tottakai moni muukin asia siihen vaikuttaa, mutta meillä ei ymmärretä yhtään mitä se henkinen lujuus noissa mestarijoukkueissa oikeasti on, mitä se joukkueelle pelaaminen on ja mitä vaatii, että tuollainen Saipan materiaalilla oleva joukkue marssii ynnämuu sijoilta finaaliin.
Täällä puhutaan hienoista hengestä pukukopissa ja nautiskellaan mukavissa puitteissa, mutta sitten, kun tosipelit alkavat ei kuitenkaan olla valmis niihin. Nyt ei oltu edes liigaan valmiita.
Nämä jokavuotiset jutut, että meillä tosi hyvä joukkuehenki on ihan huumorihommia ja esim. Jasekin ja Johanssonin pelleilyt maksoivat ihan tasan varmasti esim. Ässät pelin voiton.
Meillä oli varmasti viime vuonna paras joukkuehenki mitä Ilveksessä ollut aikoihin, mutta verrattuna sitten siihen tasoon millä nuo Saipat ja Kalpat rullasivat oltiin sitten ihan pieniä taas.
Ilves on tosiaan hävinnyt viime vuonna pudotuspeleissä ennakkoarvioissa altavastaajille, mutta ei kai suinkaan heikommilleen. Oli syy näihin mikä tahansa, niin on yksinkertaisesti vain laiskaa analyysia liittää tähän se, miten joku pelaaja X juhlii maalia.
"Jasekin ja Johanssonin pelleilyt maksoivat ihan tasan varmasti esim. Ässät pelin voiton." Voidaan sopia näin, niin päästään eteenpäin.
Minä en ole missään kirjoitellut Ilveksen joukkuehengen olevan huippu tai hyvä vuodesta toiseen. Mistä tämmöistä olet päätellyt? Sanoin vain luottavani enemmän joukkueen lähellä olevien näkemykseen ja en antaisi painoarvoa sille, miten joku pelaaja juhlii maalia.Musta on tosi laiskaa käydä kirjoittelemassa joka paikkaan tuosta hyvästä joukkuehengestä vuodesta toiseen, kun sille ei sitten kentällä ole mitään katetta. Vuodesta toiseen myös asiantuntijat televisiolähetyksissä ovat kiinnittäneet ratkaisupaikoissa siihen huomiota, kuinka vastustajajoukkueen penkki elää pelissä mukana, mutta meillä se on ihan mykkä.
TPS, Pelikaanit, Saipa ja Kalpa eivät tosiaan olleet kuin materiaaliltaan heikompia. Niissä joukkueissa tuo henkinen voima oli Ilvestä valtavasti edellä ja siinä varmasti tällä joukkuehengellä on aika iso merkitys. Vai mistä ajattelet sen johtuvan, että vuodesta toiseen häviämme juuri siinä joukkuehenki ja henkinen puolella vaikka se on sun kertoman mukaan ihan huippu?
Minä en ole missään kirjoitellut Ilveksen joukkuehengen olevan huippu tai hyvä vuodesta toiseen. Mistä tämmöistä olet päätellyt? Sanoin vain luottavani enemmän joukkueen lähellä olevien näkemykseen ja en antaisi painoarvoa sille, miten joku pelaaja juhlii maalia.
Ei mahda se Jypinkään recordi näissä hirmu kova olla, jos en nyt ihan väärin laskenut niin runsaassa 7 vuodessa 11 päävalmentajaa.Jos olisit itse valmentaja niin tulisitko Ilvekseen ? Vai esim. Ässiin, Kerhoon, Jypiin,...
Täällä mestaruuskin varmaan osin menisi toteamuksella " tämä oli vain ajan kysymys ".. tai " no lopultakin ".
Ei näin katsoen.. mutta mietippä Ilvestä. Paineet kovat, status kohonnut menestysorganisaatioksi ja suurseuraksi, kausi kaudelta paine kasvaa ja vuosi -85 kummittelee ja kuitenkaan joukkueen rosteri ei ole top4 tasolla.Ei mahda se Jypinkään recordi näissä hirmu kova olla, jos en nyt ihan väärin laskenut niin runsaassa 7 vuodessa 11 päävalmentajaa.
Ilveksellä 9 vuodessa neljä.
Ei varmaan helppo, toisaalta onko mikään?Ei näin katsoen.. mutta mietippä Ilvestä. Paineet kovat, status kohonnut menestysorganisaatioksi ja suurseuraksi, kausi kaudelta paine kasvaa ja vuosi -85 kummittelee ja kuitenkaan joukkueen rosteri ei ole top4 tasolla.
Ei ole helppo paikka olla päävalmentaja.
Hieno iso kaupunki, maan parhaat fasiliteetit, kohtuu kilpailukykyiset palkat, joka vuosi aito mahdollisuus menestyä + viemällä jengin mestaruuteen legendan asema ja patsas Hämeensillalle eikä mistään tartte maksaa pariin vuoteen (ei edes Museokortista)...Ei varmaan helppo, toisaalta onko mikään?
Ja hakeeko valmentajat sitten "helppoa" tai "paineetonta" paikkaa?
Vai vaikuttaako muut asiat enemmän?
Enkä siis tiedä enkä väitä mitään, kunhan pohdiskelen.
Mitä nää ainaiset paineet on ja kuka ne luo, me yleisökö? Eipä sitä menestystä tullut ennen noita "Kasiviis!"-huutoja ja kirjoituksia. Nyt on saanut lukea viimeiseen 4 vuoteen tätä paineet sitä ja paineet tätä puhetta.Ei näin katsoen.. mutta mietippä Ilvestä. Paineet kovat, status kohonnut menestysorganisaatioksi ja suurseuraksi, kausi kaudelta paine kasvaa ja vuosi -85 kummittelee ja kuitenkaan joukkueen rosteri ei ole top4 tasolla.
Ei ole helppo paikka olla päävalmentaja.
Itse kanssa naureskellut näille pakkomestaruuksille. Tänään lyötiin iltapaskassa jo jalkapallollekin leima, että NYT on mestaruus otettava.Mitä nää ainaiset paineet on ja kuka ne luo, me yleisökö? Eipä sitä menestystä tullut ennen noita "Kasiviis!"-huutoja ja kirjoituksia. Nyt on saanut lukea viimeiseen 4 vuoteen tätä paineet sitä ja paineet tätä puhetta.
Eikö paineita ole kaikilla, miksi ne muka meillä on jotenki ylimalkaisen suuret? Senkö takia kun ihmisiä kiinnostaa ja yleisömäärät oli liigan kärkeä. Ehkä tyhjät katsomot sitten lopettaa tän paineista puhumisen, kun ihmiset ei enää jaksa käydä peleissä ja kiinnostus hiipuu rämpimiskausien tasolle.