Scouttaus-, fantasiointi- ja MuTuilu-ketju

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja minzu85
  • Alkaa Alkaa
Tosin eipä montaa kautta ole, kun esim. Nikua tuotiin kesken kauden.

Kyllä siellä riskinottoa on tehty, mutta se ei tuottanut haluttua lopputulosta silloin, eikä kannata liikaa riskiä ottaa nytkään.
Tuo on totta. Mielestäni tuo kausi oli sellainen milloin tehtiin, ehkä eniten epäIlvesmäisiä hankintoja ja lähdettiin rankiten mukaan kilpavarusteluun. Ei maksanut takaisin, päinvastoin.
 
Ikoselle 330.000€/kausi, niin Timo ulos. Vaikka hyvä pelaaja ja varmasti kiva poika onkin, niin ei kyllä 330.000€ pelaaja ole. @yellowgreen
Riippuu mitä arvostaa. Itse nostan korkealle omat kasvatit, jotka on ollut nostamassa seuraa tähän tilaan. Pidän myös Iksan pelaajatyyppiä tärkeänä joukkueelle. Ennen kaikkea kommenttini kuitenkin koski kilpalaulantaa. Ei minustakaan 330t ole linjassa Iksalle palkaksi. Jos Kärpät tarjoaisi Iksalle 950t ja 3v, löisin pöytään miljoonan, koska kuuluu mulla niihin pelaajiin, joita ei saa menettää muihin Suomen seuroihin. Henkka ei kuulu tähän todella pieneen ryhmään.
 
Tässäkin on vasta viisi (kovin subjektiivisella näkemyksellä), joten tämäkään ei riittäisi EFM:n julistukseen.

Pointti siis oli se, että EFM taas julisti jotain edes perehtymättä mitenkään Tapparan laituritilanteeseen. Kunhan huuteli mutulla, kun "pakkohan sen on niin olla".


P.S. Sitten kun aletaan huudella, että mille tahansa pelipaikalle, eli asettelemaan myös oikeita laitoja edelle, niin vertailu toimii vain, jos Ilveksestäkin aletaan nostella samoin, ts. esim. viime kaudella vasuria paljon pelannut Klingberg jne. Eipä tämä nyt ollut tässä se pointti, mutta mainittakoon kuitenkin.
Ok, ehkä oli vähän huono heitto.
Ajattelin meinaan mielessäni Haapalan jo naapuriin, jolloin siellä menisi naapurin depth chartissa varmasti Ratin edelle vasemmalla laidalla Tanus, Haapala ja Rautiainen.

Tuulolasta ja Ratisesta kerta kerrasta Rati.
 
Viimeksi muokattu:
Jos siellä on valmiina pelaajasopimus niin mitä helvettiä tässä odotellaan?
Ulkomaanoptio tiettyyn päivämäärään mennessä ? Ehkä jopa Kesäkuun alkuun ja nyt mietitään pöydällä olevia vaihtoehtoja ?
Joku on tarjonnut vähän enemmän mutta riittääkö se syyksi lähteä jonnekkin Tsekkeihin tai vastaavaa ?
Hyvää olutta siellä on.. itse harkitsisin kyllä tarkoin.
Mutta pitäähän sitä perheen sisälläkin vielä neuvottelut käydä jne. ...
 
Ainakin näin jälkeenpäin ajateltuna Niku oli kyllä täysin älytöntä hankkia. Mitään akuuttia tarvetta pakiston vahvistamiselle ei ollut.

Mutta tämä näin jälkeenpäin ajateltuna. Olihan se silti sinänsä "hieno hankinta" silloin.
Ja Nikun hankintahinta suhteutettuna pelien määrään lienee Ilves historian kallein soppari. Mutta jälkeenpäin kaikki on helppo sanoa. Tillua kun haukutaan, että asiat jää vajaaksi, niin lompakko vedettiin kyllä leväälleen sillä kertaa.
 
Jos Haapalalla on Ilvekseen sopimus ja nyt neuvotellaan purkuhinnasta myöhässä selvästi enemmän tarjonneen Tapparan kanssa ja Ilves taas on korvamerkinnyt sen aiemmin Haapalalle varatun palkan nyt Ikoseen. Kaikki voittavat.

No taisi lähteä lapasesta ja mennä murha.infomaiseksi spekuloinniksi ja teoretisoinniksi.



Tulisi nyt se kuuluisa "joku hyvä" meillekin, eikä vain Tapparalle Haapala.
 
Eiköhän se Haapala oo ollut kokoajan menossa Tapparaan. Toki varmaan jotain Ipan kanssa keskustellu.

Nyt ainakin, kun Roby lähti, niin Tapparan on pakko hankkia kova laituri sisään.
 
Eiköhän se Haapala oo ollut kokoajan menossa Tapparaan. Toki varmaan jotain Ipan kanssa keskustellu.
No ennen Robyn purkua ei kyllä Haapalalle Tapparalla yhtään mitään tarvetta ollut ja eivät edes fanit osanneet kaivata. Laituriosasto oli etenkin kärkiprofiilin osalla todella vankalla pohjalla. Järventie-Tanus-Rautiainen oli leftin laitureita kolmeen ekaan ketjuun vasempaan laitaan.

Ja Roby julkaistiin alle kuukausi sitten niin ei Tapparakaan nyt kovin kauaa ole voinut tietää, että mies onkin lähdössä. Itse en usko, että Haapala on ”kokoaikaa ollut Tapparaan menossa”. Paniikkinappula painettu, kun Robyn lähtö tullut selville.
 
Viimeksi muokattu:
No ennen Robyn purkua ei kyllä Haapalalle Tapparalla yhtään mitään tarvetta ollut ja eivät edes fanit osanneet kaivata. Laituriosasto oli etenkin kärkiprofiilin osalla todella vankalla pohjalla. Järventie-Tanus-Rautiainen oli leftin laitureita kolmeen ekaan ketjuun vasempaan laitaan.

Ja Roby julkaistiin alle kuukausi sitten niin ei Tapparakaan nyt kovin kauaa ole voinut tietää, että mies onkin lähdössä. Itse en usko, että Haapala on ”kokoaikaa ollut Tapparaan menossa”. Paniikkinappula painettu, kun Robyn lähtö tullut selville.

Hyväksyn kyllä tuonkin näkemyksen. Mutta katsotaan miten saagassa käy.

Ilveksellä tarve 1-3 pelaajalle. Tietty siirtorajaan asti aikaa ja paljon muuttujia.
 
13 hyökkääjää 8 puolustajaa, onhan tähän nyt pakko tulla lisää ennen kauden alkua. Muuten mennään tositositosi kapeella.
Junnuja voidaan ottaa hyvin sisään alkukaudesta tai CHL -höntsyissä.
''Ilveksen ensi kauden U20-joukkueen puolustajat Jesse Hietanen ja Ossi Tukio sekä hyökkääjät Jakub Frolo, Dan Harkimo, Jiko Laitinen ja Tapparan U20-joukkueesta siirtyvä Timi Teuho-Markkola nousevat mukaan Ilveksen Liiga-joukkueen harjoitusrinkiin.''
Lähde: ilves.com
 
Eiköhän siellä rahaa ole vaikka ei lähettäisikään vastamaan mihinkään älyttömään 3 vuoden Haapala pahviin.
Juu, eikä meillä ole sarjan syvimmät taskut eikä pilkkahintainen jengi jo nytkään.

Case Haapalaan vain sen verran, että jos sainaa naapuriin 3v lapun hinnalla luokkaa "spekuloitu Roby", niin onneksi olkoon vaan. Uskoisin, että Tillu eikä Ipa ole tuossa kisassa mukana. 1(-2)v lapulla tervetuloa meillekin.
 
Juu, eikä meillä ole sarjan syvimmät taskut eikä pilkkahintainen jengi jo nytkään.

Case Haapalaan vain sen verran, että jos sainaa naapuriin 3v lapun hinnalla luokkaa "spekuloitu Roby", niin onneksi olkoon vaan. Uskoisin, että Tillu eikä Ipa ole tuossa kisassa mukana. 1(-2)v lapulla tervetuloa meillekin.
Haapalan kanssa fiksu olisi 1+1 tyylinen sopimus missä olisi molemmilla optio ekan kauden jälkeen. Pelaajalla ulkomaille ja seuralla myös jos ei pysy kunnossa. Kyllä aika isosti voi Tappara työntää kätensä paskaan jos sieltä 3v pahvi (tai 2+1 pelaajan optiolla) tulee. Todella mahdoton sanoa mikä on kaverin kunto joskus 27-28.
 
Ei kai kukaan tosissaan luule, että Tappara tarjoaisi Haapalalle kolmen vuoden lappua, koska Järventielle oli sellainen? Kaksi täysin erilaista pelaajaa/projektia tulevaa kolmea vuotta ajatellen ja vaikka kuinka Henkka sinne hankittaisiin korvaamaan Robya, ei sen ole tarkoitus korvata häntä koko kolmea vuotta
 
Kun saa fantasioida niin tulispa niin rikasta äijää tuonne omistukseen että päästäisiin myös kerhoon.. tuo me halutaan ja myös otetaan. ilman mitään Vincent vipoja.

Kun ne muutama avain pelaaja on sellaisia että muut kateellisia niin se avaa mahdollisuuksia ihan eri tuloksiin. Huomaa kaikesta että naapuri ei suostu kakkosjengiksi ja siihen ollaan valmiita uhraan.. tuskin lipputuloilla juhlivat.
 
Takaisin
Ylös