Scouttaus-, fantasiointi- ja MuTuilu-ketju

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja minzu85
  • Alkaa Alkaa
Mielenkiinnosta kysyn, että ketkä sinulle ovat niitä pelaajia, jotka illasta toiseen alisuorittavat ilman seuraamuksia (ja pian rikkoisivat joukkueen dynamiikan).
JMJ nyt ensimmäisenä. C rinnassa, mutta kentällä meno muistuttaa lähinnä sunnuntain yleisöluistelua.

Maaliodottama 2,3. Laukauksista 58 % on mennyt maalia kohti, mikä on Ilveksen heikoin lukema. 18 laukausta on suuntautunut maalia kohti ja muita yrityksiä on päätynyt joko ohi maalin tai vastustajan blokkiin. Tarkkuudessa sijoitus koko Liigan hyökkääjien keskuudessa on komeasti 211/221. Laukaisuvoimassakaan ei varsinaisesti tarvitse pelätä verkkojen repeämistä, mitä ei toki varmasti kauden alussa odotettukaan. Kauden kovin mitattu laukaus on viuhahtanut lavasta 124,8 km/h, mikä oikeuttaa Ilveksessä sijalle 19/23 ja koko Liigan hyökkääjien joukossa sijalle 169/262.

Kaksinkamppailuista Järvinen on voittanut 55,3 % (177/320). Ilveksen paras on Strand 62,4 prosentilla, eroa 7,1 prosenttiyksikköä. Täytyy kuitenkin sanoa, että kapteeni on voittanut joukkueesta määrällisesti eniten kamppailuja, mikä oli itselleni jopa pieni yllätys.

Luistin on liikkunut melko mukavasti. Retkiluistelun keskinopeus on ollut hurja 13,7 km/h, mikä oikeuttaa koko Liigan hyökkääjien joukossa kunnioitettavalle sijalle 241/273. Kauden huippunopeudeksi on mitattu 33,8 km/h, jolla sijoittuu Liigan hyökkääjien keskuudessa sijalle 185/273. Eli parhaan 200 joukossa edelleen!

Luistelumatkaa on kertynyt keskimäärin 3,3 km ottelua kohti. Sijoitus Ilveksen pelaajistossa 14/24.

Plusmiinustilasto: +3.
Ylivoima-aika: 40,5 minuuttia.
Ylivoimapisteet: 1.
Alivoima-aika: en muista nähneeni Järvistä alivoimalla, eikä ajantasaista lukemaa löytynyt tilastoistakaan.
Aloitusprosentti: 54,1 % (133 voitettua aloitusta 246:sta). Hyökkäysalueella 58,7 % ja puolustusalueella 51,9 %.

Olen parjannut Kosin suorituksia aikaisemmin, mutta katsottuani tilastoja voin todeta, etteivät silmät ja tilastot tässä tapauksessa tue toisiaan. Kos, joka on vielä käytännössä junnuikäinen, yltää vastaavissa tilastoissa seuraaviin lukemiin:

Maaliodottama 3,8. Laukauksia maalia kohti keskimäärin 1,9 ottelussa, kun kapteeni jää 0,9:ään. Laukausten osumatarkkuus 69 %.

Luistelun keskinopeus 14,5 km/h ja huippunopeus 33,9 km/h. Luistelumatkaa kertyy keskimäärin 3,10 km ottelua kohti.

Kosin laukauksen huippunopeus on 121,3 km/h.

Plusmiinustilasto: 0.
Ylivoima-aika: 19,2 minuuttia.

Mielenkiintoinen on myös joukkueen maaliodottaman osuus pelaajan ollessa kentällä. Kosin aikana Ilveksen osuus on 65,4 %, mikä oikeuttaa joukkueessa sijalle 2/24. Järvisellä vastaava lukema on 56,8 % ja sijoitus 9/24.

Vastaukseni on siis kapteeni. Hänen näyttämänsä esimerkki nuorille ja muulle joukkueelle on tällä hetkellä pelkästään otteluita katsomalla järkyttävän huono. Myös tilastoista löytyy varsin karua luettavaa, vaikka osa niistä on toki kapteenin eduksi.

Kun tähän lisätään se, ettei Järvinen todennäköisesti kuulu joukkueen halvimpien pelaajien joukkoon ja rinnassa komeilee C, odotusten pitäisi olla aivan toisella tasolla.

En tietenkään odota, että kapteeni olisi automaattisesti joukkueen paras pistemies, mutta olisi mielestäni kohtuullista odottaa, että muilla osa-alueilla suorittaminen olisi joukkueen eliittiä.

Eikä Järvistä käsittääkseni hankittu pelkästään aloituksia voittamaan. Liiga Projectionsin kauden alun ennuste oli 42 pistettä. Nyt ennuste on pudonnut 31 pisteeseen, joten kyllä häneltä on odotettu myös huomattavasti nykyistä suurempaa pistetuotantoa.

LAST 5 – 23.–31.10.2026

JÄRVINEN

- Ottelut: 5
- Maalit: 0
- Syötöt: 0
- Pisteet: 0
- Pisteitä/ottelu: 0,00
- Peliaika yhteensä: 71:00
- Peliaika keskimäärin: 14:12/ottelu
- Luistelumatka: 3,3 km/ottelu
- Kauden loppupisteet viimeisen viiden ottelun tahdilla: 8 pistettä.

KOS

- Ottelut: 5
- Maalit: 1
- Syötöt: 1
- Pisteet: 2
- Pisteitä/ottelu: 0,40
- Peliaika yhteensä: 67:06
- Peliaika keskimäärin: 13:25/ottelu
- Kauden loppupisteet viimeisen viiden ottelun tahdilla: 24 pistettä.

Viimeisten viiden ottelun aikana kapteeni on siis kerännyt pyöreät nolla pistettä, kun junnuikäinen Kos on tehnyt kaksi. Eikä sitä voi ainakaan peliajan puutteella selittää. Kapteeni on saanut samassa ajassa lähes neljä minuuttia enemmän jääaikaa.

En hetkeäkään usko, että Järvinen persoonana myrkyttäisi pukukoppia. Joukkueen dynamiikkaa voi kuitenkin heikentää muutenkin kuin huonolla käytöksellä.

Jos vierellä pelaavan kapteenin suorittamiseen ei voi luottaa, alkaa se helposti vaikuttaa myös muiden tekemiseen. Sama ilmiö näkyy maalivahtipelissä. Kun kenttäpelaajat menettävät luottamuksensa maalivahtiin, oma tekeminen muuttuu helposti varovaiseksi ja kiekkoa aletaan puristaa.

Nimimerkki Siltasen Risto #16 totesi osuvasti: ”Huomaa suurimmasta osasta, etteivät ole koskaan kilpaurheilleet.”(en tarkoita henkilökohtaisesti sinua)

Kilpaurheilussa luottamus joukkuetoveriin on kaiken perusta. Jos yhden pelaajan tekeminen pettää jatkuvasti, sillä voi olla vaikutusta koko viisikon pelaamiseen. Kyse ei ole mistään pukukopin myrkyttämisestä, vaan siitä, että heikko suorittaminen voi synnyttää epäluottamusta.

Kun kyseessä on joukkueen kapteeni, ongelma on mielestäni vielä huomattavasti suurempi.
Kapteenin oma suorittaminen on tuota luokkaa eikä siitä seuraa mitään, millä uskottavuudella hän voi vaatia muilta parempaa?
Vai onko hänen muille asettamansa vaatimustaso yhtä alhainen
 
Ei kai tuo nyt enää ensi kaudella vaikuta mitenkään. Ellei Niemelä ole puhunut kauniisti Ilveksestä.

Noissa huhuissa oli mainittuna nimenomaan niin päin että Ilveksen valttikorttina olisi juuri se että Niemelä EI ole enää ensi kaudella Ilveksessä, ei ilmeisesti ollut Niemelän suosikkipelaajia. Puhkesi kukkaan Pelicansissa heti kun Niemelä siirtyi Ilvekseen, vaikka Pelicansilla muuten meni päin helvettiä se 2024-25 kausi.
 
Kaksinkamppailuista Järvinen on voittanut 55,3 % (177/320). Ilveksen paras on Strand 62,4 prosentilla, eroa 7,1 prosenttiyksikköä. Täytyy kuitenkin sanoa, että kapteeni on voittanut joukkueesta määrällisesti eniten kamppailuja, mikä oli itselleni jopa pieni yllätys.
Tää Liigan kamppailutilasto on kyllä jo monen kauden ajan ihmetyttänyt. Herättänyt myös jatkoajalla keskustelua siitä kuinka poikkeaa joidenkin pelaajien kohdalla siitä miltä se näyttää silmään. Ilveksen heikoin kamppailijahan on tuon tilaston mukaan Lantta :D.

Kai se on vähän siitä kiinni mikä sitten lasketaan ”kamppailuksi”. Järvisellähän on matala painopiste ja usein alueella pyörii ja suojaa kiekkoa jonkun aikaakin. Jos siitä tulee aina voitettu kamppailu, kun joku tulee iholle niin en ihmettele tuota tilastoa. Lantta taistelee enemmän vaikeista irtokiekoista.
 
Ensi kaudellako Ilveksessä ruvetaan maksamaan Liigan kärkipään palkkoja yksittäisille pelaajille, vai miksi Tukiainen Ilvekseen tulisi?
 
Tää Liigan kamppailutilasto on kyllä jo monen kauden ajan ihmetyttänyt. Herättänyt myös jatkoajalla keskustelua siitä kuinka poikkeaa joidenkin pelaajien kohdalla siitä miltä se näyttää silmään. Ilveksen heikoin kamppailijahan on tuon tilaston mukaan Lantta :D.

Kai se on vähän siitä kiinni mikä sitten lasketaan ”kamppailuksi”. Järvisellähän on matala painopiste ja usein alueella pyörii ja suojaa kiekkoa jonkun aikaakin. Jos siitä tulee aina voitettu kamppailu, kun joku tulee iholle niin en ihmettele tuota tilastoa. Lantta taistelee enemmän vaikeista irtokiekoista.

Uskoisin sen toimivan pitkälti juuri noin. Muuttujina luulisin olevan kiekon ja pelaajien lokaatiot, koska en usko konenäköä käytettävän tähän tarkoitukseen. Algoritmi tulkitsee datan perusteella kiekonhallinnan ja riistoon pyrkivät tilanteet. Esimerkiksi Lantta pelaa paljon alivoimaa, jossa yrittää varastaa kiekkoa vastustajalta.

Mielestäni tämä on Wisehockeyn datasta eniten tulkintaa vaativa tilasto, ja pidän sitä suhteellisen turhana sellaisenaan. Saattaisi auttaa tulkinnoissa edes vähän, jos luvut saisi tilastoituna tilanneriippuvaisesti. Liiga voisi myös avata kamppailutilaston algoritmia tarkemmin.
 
JMJ nyt ensimmäisenä. C rinnassa, mutta kentällä meno muistuttaa lähinnä sunnuntain yleisöluistelua.

Maaliodottama 2,3. Laukauksista 58 % on mennyt maalia kohti, mikä on Ilveksen heikoin lukema. 18 laukausta on suuntautunut maalia kohti ja muita yrityksiä on päätynyt joko ohi maalin tai vastustajan blokkiin. Tarkkuudessa sijoitus koko Liigan hyökkääjien keskuudessa on komeasti 211/221. Laukaisuvoimassakaan ei varsinaisesti tarvitse pelätä verkkojen repeämistä, mitä ei toki varmasti kauden alussa odotettukaan. Kauden kovin mitattu laukaus on viuhahtanut lavasta 124,8 km/h, mikä oikeuttaa Ilveksessä sijalle 19/23 ja koko Liigan hyökkääjien joukossa sijalle 169/262.

Kaksinkamppailuista Järvinen on voittanut 55,3 % (177/320). Ilveksen paras on Strand 62,4 prosentilla, eroa 7,1 prosenttiyksikköä. Täytyy kuitenkin sanoa, että kapteeni on voittanut joukkueesta määrällisesti eniten kamppailuja, mikä oli itselleni jopa pieni yllätys.

Luistin on liikkunut melko mukavasti. Retkiluistelun keskinopeus on ollut hurja 13,7 km/h, mikä oikeuttaa koko Liigan hyökkääjien joukossa kunnioitettavalle sijalle 241/273. Kauden huippunopeudeksi on mitattu 33,8 km/h, jolla sijoittuu Liigan hyökkääjien keskuudessa sijalle 185/273. Eli parhaan 200 joukossa edelleen!

Luistelumatkaa on kertynyt keskimäärin 3,3 km ottelua kohti. Sijoitus Ilveksen pelaajistossa 14/24.

Plusmiinustilasto: +3.
Ylivoima-aika: 40,5 minuuttia.
Ylivoimapisteet: 1.
Alivoima-aika: en muista nähneeni Järvistä alivoimalla, eikä ajantasaista lukemaa löytynyt tilastoistakaan.
Aloitusprosentti: 54,1 % (133 voitettua aloitusta 246:sta). Hyökkäysalueella 58,7 % ja puolustusalueella 51,9 %.

Olen parjannut Kosin suorituksia aikaisemmin, mutta katsottuani tilastoja voin todeta, etteivät silmät ja tilastot tässä tapauksessa tue toisiaan. Kos, joka on vielä käytännössä junnuikäinen, yltää vastaavissa tilastoissa seuraaviin lukemiin:

Maaliodottama 3,8. Laukauksia maalia kohti keskimäärin 1,9 ottelussa, kun kapteeni jää 0,9:ään. Laukausten osumatarkkuus 69 %.

Luistelun keskinopeus 14,5 km/h ja huippunopeus 33,9 km/h. Luistelumatkaa kertyy keskimäärin 3,10 km ottelua kohti.

Kosin laukauksen huippunopeus on 121,3 km/h.

Plusmiinustilasto: 0.
Ylivoima-aika: 19,2 minuuttia.

Mielenkiintoinen on myös joukkueen maaliodottaman osuus pelaajan ollessa kentällä. Kosin aikana Ilveksen osuus on 65,4 %, mikä oikeuttaa joukkueessa sijalle 2/24. Järvisellä vastaava lukema on 56,8 % ja sijoitus 9/24.

Vastaukseni on siis kapteeni. Hänen näyttämänsä esimerkki nuorille ja muulle joukkueelle on tällä hetkellä pelkästään otteluita katsomalla järkyttävän huono. Myös tilastoista löytyy varsin karua luettavaa, vaikka osa niistä on toki kapteenin eduksi.

Kun tähän lisätään se, ettei Järvinen todennäköisesti kuulu joukkueen halvimpien pelaajien joukkoon ja rinnassa komeilee C, odotusten pitäisi olla aivan toisella tasolla.

En tietenkään odota, että kapteeni olisi automaattisesti joukkueen paras pistemies, mutta olisi mielestäni kohtuullista odottaa, että muilla osa-alueilla suorittaminen olisi joukkueen eliittiä.

Eikä Järvistä käsittääkseni hankittu pelkästään aloituksia voittamaan. Liiga Projectionsin kauden alun ennuste oli 42 pistettä. Nyt ennuste on pudonnut 31 pisteeseen, joten kyllä häneltä on odotettu myös huomattavasti nykyistä suurempaa pistetuotantoa.

LAST 5 – 23.–31.10.2026

JÄRVINEN

- Ottelut: 5
- Maalit: 0
- Syötöt: 0
- Pisteet: 0
- Pisteitä/ottelu: 0,00
- Peliaika yhteensä: 71:00
- Peliaika keskimäärin: 14:12/ottelu
- Luistelumatka: 3,3 km/ottelu
- Kauden loppupisteet viimeisen viiden ottelun tahdilla: 8 pistettä.

KOS

- Ottelut: 5
- Maalit: 1
- Syötöt: 1
- Pisteet: 2
- Pisteitä/ottelu: 0,40
- Peliaika yhteensä: 67:06
- Peliaika keskimäärin: 13:25/ottelu
- Kauden loppupisteet viimeisen viiden ottelun tahdilla: 24 pistettä.

Viimeisten viiden ottelun aikana kapteeni on siis kerännyt pyöreät nolla pistettä, kun junnuikäinen Kos on tehnyt kaksi. Eikä sitä voi ainakaan peliajan puutteella selittää. Kapteeni on saanut samassa ajassa lähes neljä minuuttia enemmän jääaikaa.

En hetkeäkään usko, että Järvinen persoonana myrkyttäisi pukukoppia. Joukkueen dynamiikkaa voi kuitenkin heikentää muutenkin kuin huonolla käytöksellä.

Jos vierellä pelaavan kapteenin suorittamiseen ei voi luottaa, alkaa se helposti vaikuttaa myös muiden tekemiseen. Sama ilmiö näkyy maalivahtipelissä. Kun kenttäpelaajat menettävät luottamuksensa maalivahtiin, oma tekeminen muuttuu helposti varovaiseksi ja kiekkoa aletaan puristaa.

Nimimerkki Siltasen Risto #16 totesi osuvasti: ”Huomaa suurimmasta osasta, etteivät ole koskaan kilpaurheilleet.”(en tarkoita henkilökohtaisesti sinua)

Kilpaurheilussa luottamus joukkuetoveriin on kaiken perusta. Jos yhden pelaajan tekeminen pettää jatkuvasti, sillä voi olla vaikutusta koko viisikon pelaamiseen. Kyse ei ole mistään pukukopin myrkyttämisestä, vaan siitä, että heikko suorittaminen voi synnyttää epäluottamusta.

Kun kyseessä on joukkueen kapteeni, ongelma on mielestäni vielä huomattavasti suurempi.
Kapteenin oma suorittaminen on tuota luokkaa eikä siitä seuraa mitään, millä uskottavuudella hän voi vaatia muilta parempaa?
Vai onko hänen muille asettamansa vaatimustaso yhtä alhainen
Voi olla väärä käsitys ja on luultavasti väärä ketju, mutta ehkä varakapteeni(t?) paikkaa C:n jättämiä aukkoja jäällä tällä kaudella? Joukkueen sisällä myös ne asiat jotka havaitaan mutta joista ei puhuta (?) voi aiheuttaa epäröintiä pelissä.
 
Mutta onko ne sittenkään olleet hyviä paikkoja ja tuleeko niitä maaleja eniten niistä paikoista. Aika usein ne syntyvät yllättävistä paikoista ja vieläpä osin epäonnistuneista laukauksista. Hyvässä maalipaikassa maalivahti on aina valmiina mutta entä jos saat sen laukauksen maskista kimmokkeen kautta tolppien väliin. Se ei tilastoissa näy edes maalipaikkana mutta maali siitä saattaa tulla.
Että nämä tilastot ... hyvä työkalu mutta täysin en niihin nojaa.
Liigan Dataa & kiekkoa-podi on käynyt tätä xG-aihetta hyvin läpi niiltä osin kuin tilasto näkyy meille tuulipukuisille. Muistaakseni Arponen avas asiaa myös vähän tällä kaudella Ilvestyskirjassa. Kannattaa tutustua koska mielipiteesi perusteella et oo tutustunut.
 
Takaisin
Ylös