• Moro! Perinteinen Ilvesfoorumin kevätveikkaus järjestetään nyt jo kymmenettä kertaa. Suuren suosion saavuttanut veikkaus järjestetään omassa osiossaan täällä. Kaikki joukolla mukaan, ja veikkausonnea!

Samuli Ratinen

Alkaa Ratisen puolustuspuheet olla vähissä. Vaikka ei ole miehen oma vika, että pelaa väärässä roolissa, niin Niemelä voisi alkaa herätä totuuden edessä. Rati alakenttiin tuomaan liikettä ja pörräämistä. Kiekollisesti ei ole mitään anettavaa näissä matseissa.
 
Ei saisi jäädä liikaa kiinni yhteen heikkoon suoritukseen, mutta olihan tuo eilinen Kalpan toiseen maaliin johtanut tilanne ihan kamala suoritus Ratiselta. Saa kiekon vauhtiin laidalla. Sen sijaan että ajaisi syvään, jarruttaa ja jää neppailemaan perse kiinni laitaan. Menettää kiekon, nousee ylös hitaasti ja ehtii puolustusalueelle selkä suorana siinä vaiheessa kun kiekko on omassa maalissa.

Tuollaisen perseilyn voisi paremmin hyväksyä yksittäisenä, jos muuten olisi suorittaminen ollut priimaa. 0+0 ykkösketjun laiturina tähän mennessä ja taas on menossa Ratiselle niin kovin tyypillinen ohi-jakso.

Todennäköisesti löytyy maanantaina taas Jasekin ketjusta ja nyt on sitten pakko kääntää kuuma jakso päälle. Se löytyi viime vuonna Tapparaa vastaan.
 
Alkaa Ratisen puolustuspuheet olla vähissä. Vaikka ei ole miehen oma vika, että pelaa väärässä roolissa, niin Niemelä voisi alkaa herätä totuuden edessä. Rati alakenttiin tuomaan liikettä ja pörräämistä. Kiekollisesti ei ole mitään anettavaa näissä matseissa.

Sanasta sanaan samaa mieltä.

Lisäksi ottanut nyt jokaisessa kolmessa ottelussa kalakukkoja vastaan aivan idioottimaisen tyhmän jäähyn.

Kun ei riitä niin ei riitä, onneksi tällekin Tillu paini jatkot. Varmasti oli kova kilpailu kaverin palveluksista.
 
Sinänsä kyllä samaa mieltä, mutta ei tuo eilisen pelin jäähy mielestäni idioottimaisen tyhmä ollut. Toki tilanteen olisi voinut jäähyttömästi kevyemmällä iskulla pelata, mutta jos ei mitään olisi tehnyt niin maali olisi ollut todennäköinen ja tilanne oli nopea ja ensisijainen tehtävä oli kuitenkin estää maali. Tuon alivoimanhan Ilves hienosti kestikin, mutta sen jälkeen vt. kapteeni otti ihan oikeasti idioottimaisen jäähyn ja sitä ei enää kestettykään.
 
Tänään kompastuminen/painin häviö -> kiekko omiin ja maali. Sitten lopussa jäähy mikä osaltaan käänsi peliä Kalpalle. Muuten ei erottanut ikävä kyllä ollenkaan. Pakko toivoa että parempia pelejä tulee taas kohta.
Oli myös yksi paha panikointi, missä omalla alueella oli ollut pitkä pyöritys, ja irtokiekko tuli lopulta Ratiselle. Tällä olisi ollut useita eri vaihtoehtoja purkaa tilanne rauhassa (ei ollut enää välitöntä paineistusta), mutta kasetti ei kestänyt, ja nosti roikkukiekon joka lähti suoraan ylös ja laskeutui takaisin samoille hoodeille.

Sanoisin, että meillä ei ole varaa näihin tällä hetkellä. Seuraavaan peliin Klingi ja Ratinen poppareille, ja tuoretta verta sisään.
 
Pelaa pari hyvää peli jossa tulee kovat tehot ja sit taas aivan surkeaa neppailua vähintään 5 peliä putkeen, ymmärtäisin jatkot tällaisille pelaajille 2013 kauden Ilvekseen, mutta vuonna 2026 eikö oikeasti voisi kokeilla jo jotain muuta miestä tilalla kun peli ihan samanlaista neppailua kolme kautta putkeen.

Joo pelaa liian isossa roolissa ei ole oma vika jne. Mutta ei varmasti pelaa millään nelosketjun palkallakaan. Vaikea ymmärtää mitä Tillu tässä herrassa näkee. Tuskin nyt 27-vuotiaana yhtäkkiä löytääkin jostain sen peliälyn mikä puuttunut koko Liigauran ajan.

Ei ole muuten Ratinen tehnyt Ilveksen paidassa playoffeissa maalin maaliakaan lukuunottamatta sitä yhtä Metsolan hörppimää hattutemppua.
 
Takaisin
Ylös