Atte902
Luottopelaaja
- Viestejä
- 1 964
Miten ne porttikiellot on laittomia?Että lainsäädäntöä pitää noudattaa mutta itse saadaan kuitenkin antaa laittomka porttikieltoja![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Miten ne porttikiellot on laittomia?Että lainsäädäntöä pitää noudattaa mutta itse saadaan kuitenkin antaa laittomka porttikieltoja![]()
Suomessahan porttikiellon antaminen on laitonta istsessään ja tätähän se Kiuru on kovasti yrittänyt hallituksesta muuttaa, vaikka toki yksittäiseen tapahtumaan pääsyn evääminen on sallittua. Toisekseen se, että miten siellä portilla pystytään todistamaan, että juuri tämä henkilö on laittanut maskin päälle ottelussa kun ei nimeä aiemmin ole kysytty eikä henkkareitakaan ole näytetty. Silloinhan pitäisi pelkän ulkonäön perusteella arvioida, mikä tietääkseni ei ole laillista.Miten ne porttikiellot on laittomia?
Ei suomen laki tunne edes käsitettä porttikielto.Miten ne porttikiellot on laittomia?
Päinvastoin kuin ehkä luulette, niin pyrot ja soihdut on kiellettyjä ympäri Eurooppaa. Myös UEFA sakottaa näistä rajusti europeleissä.Tätä se on kun yritetään korjata jotain mikä ei ole rikki. Joku soihtu tai pyro ei ole turvallisuusriski, vaikka varmasti sisäisesti nautittuna tai perseeseen työnnettynä voi olla hengenvaarallinen.
Nii tuon tekstin perusteella voi ensikertalaiselle asetettava pitkä porttikielto olla ehkä vähän yliampuva. Tosin jos siitä ei mitään saa, se rima tyhmyyksiin madaltuu.Ei suomen laki tunne edes käsitettä porttikielto.
Myyjällä on oikeus valita asiakkaansa ja kieltää asiakkaan sisäänpääsy, mutta tätä oikeutta ei ole tarkoitettu mielivaltaiseksi tai syrjiväksi. Sisäänpääsyn estämiselle on oltava perustellut syyt, eikä myyjä saa syrjiä asiakkaita. Erityisesti on noudatettava syrjimättömyysperiaatetta, kuten yhdenvertaisuuslain määräykset korostavat. Ketään ei saa syrjiä esimerkiksi etnisen tai kansallisen alkuperän, vammaisuuden, sukupuolisen suuntautumisen tai muiden henkilöön liittyvien syiden perusteella.
Vaikka laki ei tunne käsitettä "porttikielto", ei sitä myöskään kielletä. Kuitenkin on tärkeää huomata, että määräaikaista pääsyn estoa ei voi asettaa automaattisesti, vaan jokainen tapaus on harkittava erikseen. Jos on perusteltuja syitä epäillä, että asiakas ei osaa käyttäytyä, hänen sisäänpääsynsä voidaan evätä. Esimerkiksi aiempi sopimaton käyttäytyminen voi toimia perusteena sisäänpääsyn estämiselle. Järjestyksenvalvojilla on oikeus ohjeidensa mukaisesti estää pääsy toimialueelle henkilöltä, jonka aiemman käyttäytymisen perusteella on syytä epäillä järjestyksen tai turvallisuuden vaarantumista tai joka ei täytä niitä ehtoja, jotka tilaisuuden järjestäjä tai alueen haltija on asettanut pääsylle.
Lähde: Minilex
Ehkä tässä tarkoitetaan tuota, ettei määräaikaista "porttikieltoa" ei voida asettaa automaattisesti, vaan "tapauskohtaisen harkinnan" kautta miettiä onko sille perusteita.
On olemassa 2 edelleen käytössä olevaa chänttiä jossa mainitaan Niilon Pojat. Ilves mainitaan varmasti parissa kymmenessä chäntissä, joita katsomossa vedetään.Tämän illan kokemuksen perusteella en jäänyt kaipaamaan tyhjentyneen kannattajakatsomon itsekeskeisiä huutoja millä joukkueen kannatus sivuutetaan; "me ollaan niilon pojat ...", "teidän pitää ansaita meidän kannustus ..." jne. mitkä häpeällisiä omantunnonkohottajia terveemmässä ympäristössä. TPS tuli lauantaina isolla fanijoukkuellaa lauantaina paikalle ja heiltä löytyi takataskusta koko ajan oitis tilanteeseen sopivia TPS -kannustushuuto ja jopa pelaajakohtaisia sellaisia. Meidän kannustuksessa nuo loisti poissaolollaan.
Seura hylkäsi kannattajia, kannattajat ei seuraa.Boikotointiin on tietty kaikki oikeus. Boikotoikaa, jos siltä tuntuu. Vaikka seuran hylkääminen väärin onkin.
Ei näkynyt suakaan tänään päädyssä huutamassa niitä "parempia" chänttejäKumma mantra tuo ainainen hokeminen, ettei porttikieltoja voi muka lain mukaan antaa. Vaikka niitä on jaettu aina. Esim Helsingissä paljon esimerkkejä viime kausilta. Yllä hyvä lainaus minilexistä. En tiedä onko termiä porttikielto käytetty, mutta määräajaksi on pääsy tapahtumiin estetty. Nyt ilm jopa loppu kaudeksi. Siittä sitten käräjille haastamaan asianomaiset, jos luulette että lakia on rikottu. On sitä rikottu, muttei Ilveksen toimestaEi tule käräjöinnistä mitään. Mutta rahaa tiskiin ja hommaa ajamaan!
Boikotointiin on tietty kaikki oikeus. Boikotoikaa, jos siltä tuntuu. Vaikka seuran hylkääminen väärin onkin. Tuntuu, että boikotointeja tehdään kuitenkin ihan liian usein ja helpolla. Se heikentää niiden tehoa. Ehkä olis ollut parempi, että katsomoja olisi määrätty tyhjäksi muutamiksi peleiksi soihduttelun takia. Kuten HJK casessa esim on kerrottu tapahtuvan tai on jo tapahtunutkin. Olis selvitti vähemmällä kiukuttelulla ja uhriutumisella.
Ensi viikon lauantaina megafoni kädessä?Harmillista Ilves -henkisten kannattajien vähäisyys illan onnistuneesta Jaro -ottelusta. Oli siellä kannatushuudoissa kuitenkin kivoja ilopilkkuja mitkä eivät Niilon Poikien -metakassa korviin kuulu. Siinä mielessä oli kiva kuulla hyviä yksittäisiä kannatushuutoja mitkä joukkueeseen kohdistuivat.
Tämän illan kokemuksen perusteella en jäänyt kaipaamaan tyhjentyneen kannattajakatsomon itsekeskeisiä huutoja millä joukkueen kannatus sivuutetaan; "me ollaan niilon pojat ...", "teidän pitää ansaita meidän kannustus ..." jne. mitkä häpeällisiä omantunnonkohottajia terveemmässä ympäristössä. TPS tuli lauantaina isolla fanijoukkuellaa lauantaina paikalle ja heiltä löytyi takataskusta koko ajan oitis tilanteeseen sopivia TPS -kannustushuuto ja jopa pelaajakohtaisia sellaisia. Meidän kannustuksessa nuo loisti poissaolollaan.
Tämä mun kommentti tietty harmillinen, mutta toivoisin kannattajapäädystä enemmän spontaania kannustusta pelaajakohtaisesti, joukkueelle ja vähemmän älämölyä itse kannattajista.
Alakoululaisten nukkumaanmenoaika taisi mennä jo. Tai sitten sinä ja muut papukaijat olette henkisesti keskenkasvaneita. Keksikää uusia juttuja näiden samojen hokemien tilalle älkääkä kääntäkö keskustelua koko ajan pois isommasta aiheesta.Ensi viikon lauantaina megafoni kädessä?
Ei näkynyt suakaan tänään päädyssä huutamassa niitä "parempia" chänttejä![]()
Seura hylkäsi kannattajia, kannattajat ei seuraa.