• Foorumilla on nyt mahdollista käyttää myös ns. tumman tilan teemaa, jossa taustaväri on tummempi ja tekstit vaaleammat. Valinta tapahtuu oletuksena automaattisesti käyttöjärjestelmän asetuksen mukaan, mutta sen voi vaihtaaa myös alapalkin vasemmasta laidasta tai omista käyttäjätiedoista.

Jarkko Parikka

Alkaa oleen ensikaudellakin puolustus timanttia.
Peltola-Parikka kaksikko allrounder-pakkeina ehdotonta liiga-eliittiä.

Ai että, mahtavin uutinen hetkeen tämä Parikan jatko. Aika vähän liigassa pakkeja johon treidaisin.
Tai ei yhtään.
 
Mahtava uutinen. Ja jos menee NHL:ään niin sitten ainakin korvaukset tulee täysimääräisesti Ipalle.


Minun henkilökohtainen mielipiteeni on, että Jarkko Parikka on kokonaisvaltaisesti SM-liigan paras puolustaja ja jos siinä nyt värilaseja jonkun verran olisikin, niin ei se ainakaan TOP-5:n ulkopuolelle putoa millään.

Meitä on sitte kaks. En vaihtaisi Parikkaa yhteenkään yleispakkiin Liigassa. Jarkko on ihan käsittämättömän varma omalla alueella. Muistatteko että olisi tehnyt jonkun räikeän virheen kiekolla? En mäkään.
 
Ei NHL varausta, ikää kuitenkin jo 23 vuotta ja ei ihan vielä eurooppalaisella huipulla kuten Mikko Lehtonen, eli ei lähde NHL:ään. Tilanteen normalisoiduttua voi toki pelata hienon uran vielä KHL:ssä ja Keski-Euroopassa tai Ruotsissa.

Jep Parikan "ongelma" änäriä ajatellen on sama kuin Suomella, eli ovat samassa lokerossa satojen hyvien pelaajien kanssa vailla sitä huippuominaisuutta, millä saa paikan NHL:stä.
 
Ei NHL varausta, ikää kuitenkin jo 23 vuotta ja ei ihan vielä eurooppalaisella huipulla kuten Mikko Lehtonen, eli ei lähde NHL:ään. Tilanteen normalisoiduttua voi toki pelata hienon uran vielä KHL:ssä ja Keski-Euroopassa tai Ruotsissa.

Hienoa, että Jarkko jatkaa Ilveksessä!
Ihan sama kunhan tekee NHL sopparin niin 200k kilahtaa Ilvekselle. Ja lainalla meillä ensi kausi :)
 
Ei NHL varausta

Sehän se huono asia onkin. Kuka tahansa voi antaa tarjouksen.

Miksi kukaan tässä vaiheessa kautta jättää KHL-option käyttämättä? Eikö olisi järkevää katsoa asiaa kauden jälkeen? Koska muualle siirtyminen ei ollut mahdollista, oli KHL-option hylkääminen suora jatkosopimus. Se taas kertoo siitä, että virityksiä voi olla NHL:n suuntaan. Täältä kun pääsee pois toisin kuin KHL:sta.

Parikallahan on jo kokemusta uuden mantereen kaukaloista, joten jonkinlainen mahdollisuus toki on.
 
Tuo virheettömyys on kyllä tosiaan hämmentävää, nyt kun rupes miettimään Parikan pelaamista. Jos sais vielä kiekkoa reppuun niin ei paljon tarvis Suomessa pelata.
 
Komeeta! Kyllähän Parikka on säkenöivän loistava kiinnitys. Vaikka parempiakin pakkeja maailmassa jokunen on, niin meille niitä ei taideta todennäköisesti saada. Koska Tillu ei osaa ja Myrrä on paska ja Jalokin vaan lomailee :rolleyes::cool:
 
Aivan. Ehkä näitä jarkkoparikoita sitten on sen verran paljon maailmassa, että ei nouse esille.

Onhan tuo totta, että kyseessä ei ole mikään sekänöivä yksilö.

Niin se tietenkin on hieman myös sen pelipaikan kirous, eli jos olet LW/LD, niin pelaajien määrä pelipaikkaa kohden on vain todella iso.

Parikka on todella hyvä pakki, mutta juurikin niin kuin mainisit ei "säkenöi" sillä tavalla, mikä ehkä kiinnittäisi änärin huomion. Toki hän on vasta 23v, että aikaa on vaikka mihin ja pelaa siellä yksi Markus Nutivaarakin, kuka on hyvin saman tyylinen pelaaja kuin Parikka.
 
Tässä tiedetään, mitä saadaan, paljon parempaa ei Ilves pysty hankkimaan näillä rahoilla ja taidoilla. Jaken voi heittää missä tilanteessa vaan kentälle, pystyy myös maalin sillontällön tekeen.
 
Takaisin
Ylös