Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Eikös Nalli ole oikea laitahyökkääjä? Pystyykö hän pelaamaan vasemmalla Päkkilän paikalla?Valitettavasti allekirjoitan kaikki kolme. En yllättyisi jos Nalli seuravassa pelissä Päkkilän paikalla. Ja ei kyllä huono vaihto olis…
Katos perkele niihän se on…noo on meillä laiturit senttereinäkin pelannut…..Eikös Nalli ole oikea laitahyökkääjä? Pystyykö hän pelaamaan vasemmalla Päkkilän paikalla?
Eikös Nalli ole oikea laitahyökkääjä? Pystyykö hän pelaamaan vasemmalla Päkkilän paikalla?
Eikös Nalli ole oikea laitahyökkääjä? Pystyykö hän pelaamaan vasemmalla Päkkilän paikalla?
13, 10, 16
Vastustajan maalivahtien torjunnat kolmessa pelissä. Tänään varsinkin Ilves oli niin paljon parempi suurimman osan pelistä, että pitäisi olla reilusti enemmän laukauksia kohti maalia. Toivottavasti sitä laiturihankintaa ei kauaa tarvitse enää odottaa ja toivottavasti se on semmoinen veikko, joka laukoo silloin kun on paikka. Tänäänhän Joona Ikonen leikki läpiajossakin NHL-peliä ja syötti sivulle. Toimii pleikkaripelissä kuin junan vessa, mutta et sä nyt ikinä voi lähteä läpiajossa syöttämään oikeassa maailmassa.
Kolmosta ja nelosta viilaisin.
3. Grewe - Ikonen - Virtanen
4. Mäntykivi - Saarela - Oden
Nalli ja Päkkilä ei käyttöä. Jos itse olisin puikoissa ottaisin yhden laiturin lisää. Tällä hetkellä aika sama ketä siellä nelosessa pyörii. Grewelle lisää aikaa ja käsiä vierelle tuolla nelosessa tuhnujen kanssa menee hukkaan.
4. kenttä pelaa odotetulla tasolla mutta kolmosessa juuri tällä hetkellä Virtanen ja Mäntykivi eivät tuo pelillisesti mitään lisäarvoa ja ovat olleet jokaisessa pelissä täysin jaloissa vaikka yhden maalin Virtanen onnistuikin tekemään.
Ei Saarela mielestäni nyt juurikaan ole paremmin pelannut kuin saman kentän laiturit. Koko kenttä pelasi eilisen pelinkin ihan ok, mutta riittääkö se? Joona Ikonen pelaa myös ykköskentässä ihan ok, mutta se ei riitä kun puhutaan joukkueen ykköskentästä. Joonan vahvuudet eivät ole tulosroolissa, vaan ennemminkin loistava kahden suunnan pelaaja 3-4 ketjuun ja alivoimalle. Jättäisin hänet tuohon ykköskenttään siksi aikaa että se "the laituri" joukkueeseen joskus kauniina päivänä saapuu.Tekisin ykköskenttään kierrätystä siten, että toinen laituri olisi Saarela/Joona Ikonen. Saarelan työ valuu neloskentässä täysin harakoille heikohkojen laitureiden vuoksi.
En näe ainuttakaan muuta syytä siihen, että Saarelaa ei kokeilla kuin sen, että hänelle ja taustajoukoille on luvattu sentterin rooli.
Käsittämättömän pieni määrä tolla hallinnalla. 20 kertaa muuten ammuttiin ohi maalin. Melkosta hassailua oli.