Fleda
Luonteeltani olen optimisti.
- Viestejä
- 2 231
Kiitos tiedosta, itse en ollut tämmöisestä kuullut. Onko tälle varmalle tiedolle joku lähde? Olisi hienoa kehitystä!Pakki tulee varmasti
Haastattelut ja kokemus historiasta sotii tätä vastaan.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kiitos tiedosta, itse en ollut tämmöisestä kuullut. Onko tälle varmalle tiedolle joku lähde? Olisi hienoa kehitystä!Pakki tulee varmasti
Olisko toi jotan "tulipalon sammuttajan" sisäpiiri tiatoa ?Kiitos tiedosta, itse en ollut tämmöisestä kuullut. Onko tälle varmalle tiedolle joku lähde? Olisi hienoa kehitystä!
Haastattelut ja kokemus historiasta sotii tätä vastaan.
Jep. Puolustuksessa on nyt 9 nimeä, missä on Kuukasjärvi, Tukio ja Niskanen mukana eli ihan helppo on uskoa että joku pakki vielä tulee.Olisko toi jotan "tulipalon sammuttajan" sisäpiiri tiatoa ?![]()
Et tainnut kuunnella yhtäkään Mesen haastattelua kun oli kotona? Hänelle olisi kelvannut vaikka mehupojan rooli Ilveksessä.Niinkuin sanoin niin heille ei näytetty ovea, vaan Meskanen halusi ymmärtääkseni isompaa roolia ja teki ajoissa KooKooseen sopparin. Ikoselle taas tarjottiin monivuotista pahvia mutta valitsi toisin.
Montako kertaa tämä sama asia on käyty tällä foorumilla läpi? Itsekin pidän kyllä Meskasesta ja olisin halunnut hänet Ilves-paidassa nähdä, mutta eihän kukaan olisi hänelle syksyn esitysten perusteella lyönyt jatkolappua kouraan.Et tainnut kuunnella yhtäkään Mesen haastattelua kun oli kotona? Hänelle olisi kelvannut vaikka mehupojan rooli Ilveksessä.
Mutta siinä vaiheessa kun tilpehööri heräsi että ainiin vois tälle omalle pojalle vähän puhua sopimusasioista, niin lappu oli tehtynä Kouvolaan.
Timo oli myöhässä.
Ei se nyt ihan näinkään ole. Mehupojalla on mehupojan palkka ja kärkilaiturilla on kärkilaiturin palkka ja vain toinen näistä oli Meselle hyvissä ajoin tarjolla.Et tainnut kuunnella yhtäkään Mesen haastattelua kun oli kotona? Hänelle olisi kelvannut vaikka mehupojan rooli Ilveksessä.
Eikä mitään ongelmia jos tällä kertaa tuo puute myös korjataan. Yksi kovan tason pakki ennen kauden alkua ja se karvaperse reserviin siirtorajoilla. Tällä jo uskon että moni tulisi tyytyväiseksi.. itse ainakin. Rouhea laituri niin loputkin mutta ei hyökkäys ole mikään ongelma.. ainakaan vielä runkosarjassa.Jep. Puolustuksessa on nyt 9 nimeä, missä on Kuukasjärvi, Tukio ja Niskanen mukana eli ihan helppo on uskoa että joku pakki vielä tulee.
Mutta kun samassa viestissä puhutaan puuttuvien palasien paikkaamisesta ja se puuttuva palanen puolustuksessa on kiekollinen ylivoiman primusmoottori, joka kykenee pisteidentekoon, niin tätä tohdin hieman epäillä.
Toisaalta mitään karvapersepakkeja en toivo ennen kauden alkua hankittavankaan.
KooKoo löi. Ei nyt tietenkään jatkolappua, mutta lappua kuitenkin.Montako kertaa tämä sama asia on käyty tällä foorumilla läpi? Itsekin pidän kyllä Meskasesta ja olisin halunnut hänet Ilves-paidassa nähdä, mutta eihän kukaan olisi hänelle syksyn esitysten perusteella lyönyt jatkolappua kouraan.
Jaa kokemus historiasta? Kerropa sellainen kokemus historiasta, edes yksi koskaan ikinä miltään kaudelta yhdeltäkään SM-Liiga-joukkueelta, milloin toukokuun jälkeen ei ole tullut yhtään pelaajaa. Et löydä yhtäkään esimerkkiä.Kiitos tiedosta, itse en ollut tämmöisestä kuullut. Onko tälle varmalle tiedolle joku lähde? Olisi hienoa kehitystä!
Haastattelut ja kokemus historiasta sotii tätä vastaan.
Varsinkin kun Koskelalla oli kaikki fakta ja data Meskasen tilanteesta loukin jälkeen ja miten se vaikutti pitkään mm. harjoitteluun.KooKoo löi. Ei nyt tietenkään jatkolappua, mutta lappua kuitenkin.
Se tässä unohdetaan, kun jauhetaan "eihän kukaan".. paitsi KooKoo. Fakta on se, että Myrrä tiesi. Koskelan olisi pitänyt tietää, mutta ei tiennyt. Eikä lyönyt.
Niin, fakta nyt kuitenkin on se että Kouvolassa nähtiin tämä tilanne ja osattiin ennustaa Meskasen paluu huipputasolle. Ilveksessä ei osattu vaikka pelaajan kuntoutus, pelikuntoon palaaminen ja peliesitysten kehitys tapahtui omien silmien alla.Siinä kohtaa, kun sopimus oli Kouvolaan, oli kyllä aika hankala oikeuttaa jatkosopimusta Ilvekseen, koska ainakin itselleni näytti ettei Mese palaudu koskaan entiselleen. Ja ammattimiehen täytyy turvata leipänsä, joten sopimus Kouvolaan lienee olleen selviö.
Hei,Jaa kokemus historiasta? Kerropa sellainen kokemus historiasta, edes yksi koskaan ikinä miltään kaudelta yhdeltäkään SM-Liiga-joukkueelta, milloin toukokuun jälkeen ei ole tullut yhtään pelaajaa. Et löydä yhtäkään esimerkkiä.
Kokemus historiasta my ass.....
Siltasen Risto kommentoi että varmasti pakki tulee vielä ja sinä laitat siihen kommenttia, että historiasta ei puolla tätä, ni tuohan ihan höpöhöpö juttuja sulta 110%.Hei,
Kiitos vastauksesta.
Esittämäsi perusteluvaade ei liity mitenkään viestini sisältöön, joten koen siihen vastaamisen turhaksi.
Kokemus historiasta omalta osaltani perustuu kaikkiin Koskelan kokoamiin joukkueisiin edellisiltä vuosilta. Joka vuosi on rooleja tyhjänä ja aina on odotettu, että niihin kasvetaan sisältä eikä niitä kaikkia täytetä ulkoa.
Voin olla väärässä kuten kuka tahansa meistä, mutta toistaiseksi kokemukseni historiasta on tämä, eikä sinun perseesi.
Hei,Siltasen Risto kommentoi että varmasti pakki tulee vielä ja sinä laitat siihen kommenttia, että historiasta ei puolla tätä, ni tuohan ihan höpöhöpö juttuja sulta 110%.
Historia nimenomaan puoltaa 100% joka joukkueen osalta ja joka kauden osalta sitä, että pelaajaa tulee sisään vielä jokaikiselle joukkueelle ennen kauden alkua.
Mä voin kans sanoa kokeneeni lähihistoriassa viimeisen viiden vuoden sisään Ilveksen mestaruuden. Se on yhtä totta kuin sun kokema historia.
Hei,En kaikkia aiempia viestejä lukenut. Luin vain kommenttisi siihen Siltasen kommenttiin että pakki tulee vielä.
No ei historia sitäkään puolla sitäkään millään lailla, etteikö Ilveksessä olis yhtään puhtaasti kiekollista hyökkäävää pakkia, yyveepakkia.
En jaksa uskoa, että Sund on lähtökohtaisesti ajateltu ykkösyyveehen. Uskon, että sellainen on tulossa vielä.Hei,
Suosittelen selvittämään mitä viesti tarkoittaa ennen sen kirjoittajan kimppuun käymistä.
Minun historiakokemukseni on se, että jos tässä kohdassa on isoja rooleja ollut auki, niin en ainakaan nyt muista niistä kaikkia täytetyn ulkoa ennen kauden alkua kertaakaan. Oli kyse sitten mistä rooleista tahansa. Niihin annetaan mahdollisuus nyt rosterissa oleville pelaajille kasvaa ja näyttää. Kauden aikana on sitten nähty reagointeja, usein ihan onnistuneestikin.
Tämä on ihan validi strategia, mikä sopii hyvin esimerkiksi heikomman resurssin jengille kasvattajaliigassa. Oma närkästykseni seuraa kohtaan johtuukin nimenomaan siitä, että noita rooleja jätetään omaan makuuni liikaa auki silloin, kun tähtipelaajia vielä olisi saatavilla ja palkataan paljon niitä keille näyttöpaikkaa on loogista antaa (eli nk. alemman ketjun pelaajia). Toivottavasti joku vuosi se natsaa, mutta aika monta pettymystä on jo saatu.
Jos pitäisi vielä tähän väittämään veikata, niin asioista mitään tietämättä sanoisin haastattelut lukeneena ja kuunnelleena, että Sundista kaavaillaan ylivoimalle pakkia. Ehkä jopa ykkösylivoimalle.
Alan nyt ymmärtämään asian ongelman ja tämän keskustelun jatkaminen käy vastaus vastaukselta yhä tarkoituksettomammaksi, joten jätän tämän viimeiseksi viestiksi:En jaksa uskoa, että Sund on lähtökohtaisesti ajateltu ykkösyyveehen. Uskon, että sellainen on tulossa vielä.
Tässä sulle oikeaa todellista historiaa. Näistä pelaajista ei minkäänlaista hajua ollut vielä tässä kohtaa kautta. Tässä milloin näiden pelaajien sopimukset Ilvekseen julkaistu:
Simon Johansson julkaistu 17.9.2024
Lancasterin julkaistu 23.6.2021.
Sami Niku julkaistu 22.1.2024
Clendening julkaistu 22.10.2023
Masin julkaistu 14.10. 2021
Czuczman julkaistu 23.6. 2022
Jyrki Jokipakka julkaistu 23.6. 2022
Eli suurin osa Ilveksen kiekollisista kärkipakeista ja ylipäätään puolustuksen profiilihankinnoista on tehty myöhemmin kuin toukokuun launchissa.
Tämä on oikeaa historiaa eikä päästä keksittyä historiaa.