Ilveksen nykytilanne

Onko muuten tällaisia ollut aiemmin? En ole ainakaan ollut tietoinen.
  • Pääsy joukkueen avoimiin harjoituksiin kerran kaudessa​
  • Pukukoppivierailu kerran kaudessa (erillinen ilmoittautuminen, rajattu osallistujamäärä)​
En ainakaan muista että olisi ollut
 
Ehkä tämä on oikeampi ketju. Yritin selvittää, miten Ilves-Hockey Oy on menestynyt, niin urheilullisesti kuin taloudellisesti 2020-luvulla.

Lähtökohtana oli se, että olimme omistajamuutoksen hetkellä Suomen surkein seura, niin taloudellisesti kuin urheilullisesti. Näitäkin surkeampi asia oli se, että maineemme oli mennyttä ja junioriputki hajonnut. Toki vielä saimme nauttia, niistä junnuista, joita oli aloittanut ennen katastrofia.

Korjatkaa, mikäli olen tilastoinut väärin:

Taloudelliset tulokset 2019-20 alkaen (Risto Jalo)

  • Ilves on Liigan paras, kun lasketaan 2020-luvun tilikauden kumulatiiviset tulokset yhteen. Itse asiassa aika selvästikin. Vain 5 seuraa on saavuttanut kumulatiivisesti plus-merkkiseen tuloksen.
  • Ilves on myös käsittääkseni tehnyt investointeja
  • Ilveksen imago noussut pohjalta Suomen suurimpien joukkoon

Urheilulliset tulokset 2020-21 alkaen (Timo Koskela)
  • Pisteet per peli: Ilves on sijalla 3.
  • Runkosarjojen sijoitusten keskiarvo: Ilves on sijalla 2
  • Kausien lopullisen sijoitusten keskiarvo: Ilves on sijalla 2.
  • Mitalitaulukko: Ilves on sijalla 8.
  • Eniten mitaleja: Ilves on sijalla 2.
  • Omia kasvatteja ei olla saatu kotiutettua
  • Junnupuoli nostettu ylös, muutama mitali, lupauksia tulossa, näitä ei saa hukata

Mikäli koontini on oikea, niin jokainen voi tehdä oman johtopäätöksensä. Toki kuten sijoittamisessa sanotaan ”vanhat tuotot eivät ole tae tulevista tuotoista”

Alla Joulukuu 2018 kirjoitukseni HekeK:lle, kun hän ennusti, että Ilveksen johto menee uusiksi uuteen areenaan siirryttäessä. Heke ei luottanut Risto Jaloon tuolloin(kaan).

Suht hyvin on 8 vuoden takainen ennustukseni osunut.

Kukaan, no ehkä joku, ei kiistä Koskelan ja Jalon työtä. Ongelma on viimeiset kaksi kautta vs aikaisemmat Jalon kaudet.
Jalo teki erinomaista työtä vaikkkapa kaudet 2019-25. Kysymys kuuluu, että onko Jalon parhaat vuodet vasta edessä? Tätä minä epäilen. Ei se Ristokaan enään mikään nuori mies ole.
Kun jatkaja tulee jossain vaiheessa jokatapauksessa niin esimerkiksi tämän hetken Ilves olisi ihan loistava perintö Jalolta. Jos esim yleisö ka laskee entisestään niin voi olla, että vuoden päästä seuaajalla on huonompi lähtökohta ja jne…
 
Vähän sama kun hankkisi yli 35-vuotiaan pelaajan sillä perusteella miten on suorittanut 2000-luvun vs. miten on suorittanut viime kaudella. Jalo aloitti tämän nykyisen pestin alle 55-vuotiaana ja nyt ikää on jo pitkälle päälle 60-vuoden.
 
Mun mielestä ikä ei voi olla se kynnyskysymys. Löytyy seitsemänkymppisiäkin, jotka ovat teräviä ja joilla vielä virtaa riittää. Jalokin entisenä ammattiurheilijana varmasti fyysisesti kovemmassa kunnossa vain valtaosa ikätovereista. Mutta jotenkin nyt toimitusjohtajan täytyisi firman toiminnassa näkyä riviasiakkaallekin.
 
Takaisin
Ylös