• Foorumilla on nyt mahdollista käyttää myös ns. tumman tilan teemaa, jossa taustaväri on tummempi ja tekstit vaaleammat. Valinta tapahtuu oletuksena automaattisesti käyttöjärjestelmän asetuksen mukaan, mutta sen voi vaihtaaa myös alapalkin vasemmasta laidasta tai omista käyttäjätiedoista.

Jonas Gunnarsson

Ilveksen maalivahdeille toiminut tällä kaudella paremmin tuo tasainen lähes vuoropeluutus.
 
Vähän pahalta tuntui miehen puolesta, kun pelin loputtua notkui hetken yksin vaihtoaition luukulla pää painuksissa. Tiesi itsekin ettei kyennyt parhaalla tavalla onnistumaan, kun olisi pitänyt. Se koko kauden vaivannut ylipelaaminen kostautui maalin muodossa pariinkin kertaan.

Monia urheiluruututorjuntoja ainakin päästiin kauden edetessä näkemään.

Matka miehellä jatkunee muualle, joten tack Gunner!
 
Vähän pahalta tuntui miehen puolesta, kun pelin loputtua notkui hetken yksin vaihtoaition luukulla pää painuksissa. Tiesi itsekin ettei kyennyt parhaalla tavalla onnistumaan, kun olisi pitänyt. Se koko kauden vaivannut ylipelaaminen kostautui maalin muodossa pariinkin kertaan.

Monia urheiluruututorjuntoja ainakin päästiin kauden edetessä näkemään.

Matka miehellä jatkunee muualle, joten tack Gunner!
Joo suuresti ihmettelin "kylmemmän" Gunnarin laittoa tähän vikaan matsiin varsinkin kun hänen tyylinsä on tuota Kalpan pelityyliä, jossa kiekko ja ukot liikkuu nopeasti niin aika paljon heikompi kun Malekin. Nimenomaan sen "ylipelaamisen/yli liikkumisen" takia.
 
Hermokontrollista tuo lienee kiinni, että ei kykene odottamaan tarpeeksi kauan mitä hyökkääjää tekee, vaan tekee itse aloitteen ihan liian aikaisin ja pelaa itsensä ulos tilanteesta. Paremmilla hermoilla olisi oikein hyvä maalivahti.
 
Sellainen keskinkertainen ihan ok-tason maalivahti, mitä SHL:ssa luukkumieheksi pudonneelta kokeneelta kaverilta saattoi odottaakin. Aivan heittämällä liigatasoa, mutta ei riittävän hyvä suurseuran ykkösmaalivahdiksi.

Plussana se, että kokosi itsensä hyvin takaiskujen jälkeen ja pelasihan tuo monta hyvää matsia. Miinuksena se, miten halvalla meni ajoittain vipuun taitavien hyökkääjien kanssa. Ihan kiva kun kävit, mutta ei tule ikävä kun lähdet.
 
Gunner ei ole huono maalivahti. Vähän vain terveellä päällä varustettu veskari, joka pelaa joko hyvin tai loistavasti. Sellainen sympaattinen pasihäkkimäinen tai anttilehtomainen ylipelaava paraatitorjuntojen tekijä, josta Antero Mertarannan ja koosteiden tekijät pitävät.

Ratkaisevassa pelissä Kalevan Pallon ensimmäinen maali meni osoittaan Gunnerin piikkiin, sillä siinä oli jälleen ylipelaamista järkyttävä määrä. Silti, Gunnarsson oli parempi maalivahti kuin moni uskoikaan. Maalivahtien peluutus meni mielestäni pleijareissa pieleen.

Jollekin nousevalle Kiekko-Espoolle Gunnarsson olisi täydellinen maalivahti tolppien väliin. Mitä enemmän Gunnarsson joutuu kiekkosateeseen, sen paremmin hän pelaa. Ja pelin päätyttyä voidaan sanoa "maalivahtiin ei ainakaan kaaduttu".
 
Molemmat kelpaisivat minun puolesta ensi kaudeksi luukulle. Kyllä tuon ikäinenkin veskari vielä oppii uusia temppuja.

Niinkuin edellinen totesi, että hyvä veskari ja vielä parempi jos saisi pelata enemmän.
 
Joo suuresti ihmettelin "kylmemmän" Gunnarin laittoa tähän vikaan matsiin varsinkin kun hänen tyylinsä on tuota Kalpan pelityyliä, jossa kiekko ja ukot liikkuu nopeasti niin aika paljon heikompi kun Malekin. Nimenomaan sen "ylipelaamisen/yli liikkumisen" takia.
Vaikka sitä voi olla nyt vaikea uskoa, niin kaipa siinä ajateltiin, että Ilves saattaisi vielä kerran matkustaa Kuopioon. Malek olisi sitten pelannut kuudennen ja mahdollisen seiskapelin.

Meidän oma viimeistely oli niin paskaa ja puolustaminen niin kuritonta pitkiä pätkiä, etten jaksa veskareita osoitella.
 
Olisin pitänyt täällä kakkosena. Saa nähdä, kuka tuolle paikalle löytyy vai uskotaanko Málekin paluuseen.
Jos Malek olisi tehnyt 3 vuoden tulokasopparin voitaisiin odottaa lainalle tuloa mutta 2v sopparista tuskin enää vuotta menee euroopassa.
Eiköhän Tillun katiskaan ilmesty joku projekti maalivahti vaikka toki Kuivilallekin voisi ruveta Karhu jo menestystä rakentamaan nyt kun Ilveksessä on myös loistava ykkös veskari.
 
Jotenkin katson vähän kieroon aihetta Kuivila suorana vastuunkantajana. Antaisin aikaa vielä nuorelle pelaajalle marinoitua. Ehkä vaan yksikin kausi. Nimittäin onko meillä katastrofin ainekset vai menestyksenavain käsissämme, jos Pavlat kaudella loukkaantuu, tai vaikka floppaa, ja kakkosvahtimme pitää ottaa se pysyvämpi paikka maalilta? Ja nyt kun todennäköisyys kauden jatkumiseen runkosarjan jälkeen on käytännössä 100%. (Ei niin pahasti voi flopata, että jäätäsiiin ulos, sitten vaikka karsitaan :p )
Siksi näen, että Gunnari kakkosena tukemassa Pavlatia ja toisaalta kirittämässä ja esimerkillään opastamassa Kuivilaa olisi ollut hyvä ratkaisu.
Harmillista että jäi yhden kauden keikkakaveriksi. Ellei sitten Tillulla ole jotain tšekkiä vuoronumeroltaan tyyliin 72 tulossa Pavlatin tandemiksi.

Tack för din tid i Ilves Jonas - daa dirlan dirlan daa!
 
Tack för din tid i Ilves Jonas - daa dirlan dirlan daa!
Harmillista, että Jonas ei ilmeisesti ole jatkamassa. Joukkueessa olisi todellakin paikka kokeneelle ja liigatasoiselle kakkosvahdille.

Täytyy silti sanoa, että siirron paras puoli on, kun ei tarvitse enää kuunnella Dirlandaata voittomatsin jälkeen.
 
Takaisin
Ylös