Minullekaan ei tätä kysymystä esitetty mutta oma viisicenttinen:
Niin, ketäpä meistä ei tämä Tapparan "ikuinen" mestaruusputki ärsyttäisi. Sitäkin pitää vain katsoa jopa 20 vuoden perspektiivillä ja muistaa ettei sitä nykyistä dynastiaa luotu yhdessä yössä eikä edes vuodessa. Nykyinen menestys on rakennettu tietysti sillä että kävivät kolme kertaa putkeen finaaleissa häviämässä. Mutta se miksi Tappara on nyt siellä vuodesta toiseen neljän parhaan joukossa juontaa juurensa jo siihen 2003 mestaruuteen ja sen jälkeiseen aikaan silloisen mestaruusjoukkueen annettiin hajota ja Tappara muuttui muutamaksi vuodeksi keskikastin HMV-joukkueeksi. Siitä saadun opin pohjalta sitten loivat nykyiset strategiat jonka mukaan ei voi vain laittaa mestaruutta tavoitteeksi ja sitten ajatella että kun se voitetaan niin maailma on valmis. Sitä työtä on tehtävä jatkuvasti ja pitkäjänteisesti.
Ei me Tapparan tekemiseen voida hirveästi vaikuttaa joten ainoa keino lienee sitten satsata omaan tekemiseen. Se tarkoittaisi sitä että lopetetaan se haihattelu siitä, kuinka joku juttu joka on joskus toiminut Porissa, Hämeenlinnassa tai vaikka nyt Lahdessa tuodaan tänne ja se hyvä juttu sieltä siirtyy tänne tosta vain ilman että organisaation itsessään tarvitsee muuttua mihinkään. Kyllä Pekka Virta Lukostakin, jolla kanssa oli rahaa kuin rosvopäälliköllä, onnistui sitten kuitenkin jalostamaan mestaruusjoukkueen, mutta se ei ollut nopea, helppo ja kivuton prosessi. Siksi tästäkin katastrofista haluaisin jollain tavalla peruspositiivisena ajatella että tästäkin voidaan oppia jos halutaan. Tietysti jos ei nytkään olla valmiita omia toimintatapoja tarkastelemaan, poistuu Hölö puolentoista vuoden päästä täältä kengänkuva takalistossa ja taas ihmetellään että mikä kumma siinä on kun ei hyvätkään koutsit Ilveksessä onnistu.
Voi olla että pelaajabudjettia on pakko laskea, mutta ei se ole välttämättä huono asia. Joudutaanpahan tarkemmin miettimään kuka pelaaja me oikeasti halutaan ja millä hinnalla ja jätetään Palveet ja Nikut hankkimatta jatkossakin. Uskon että ensi kaudellakin on hyvä porukka kasassa.