Lahden Pelicans

Lahden Pelicans ei ollut viime perjantaihin mennessä suorittanut pelaajien lakisääteisiä eläkemaksuja, joiden eräpäivä oli 1. kesäkuuta.

– Tämän asian voin vahvistaa. Eläkkeet maksetaan kolme kertaa vuodessa, joten maksamaton lasku kohdistuu kevään kuukausiin, sanoo SJRY:n hallituksen puheenjohtaja Teemu Ramstedt.

Myös tiettyjen pelaajien rahastointimaksut ovat Pelicansilla olleet myöhässä useita kertoja tämän vuoden puolella. Kiekkoilija saa rahastoida maksimissaan 50 prosenttia tuloistaan tai 200 000 euroa vuodessa.

– Tämä toimintatapa on jatkunut maksujen ja tämän seuran osalta jo vuosia, Ramstedt jatkaa.

Ramstedtia kismittää myös se, ettei Pelicans tiedota työntekijöilleen maksuongelmista.

Sopimuksen purku?​

Pelaajayhdistys on tarkastellut tilannetta juristinsa kanssa.

– Meidän näkemyksemme mukaan niillä pelaajilla, joilla eläkemaksut ovat maksamatta ja sopimus jatkuu, on yksipuolinen oikeus purkaa pelaajasopimus. Tämä on näkemyksemme, Ramstedt sanoo.

Mikäli joku pelaaja haluaa purkaa sopimuksensa, on SJRY pelaajan apuna ja tukena asiassa.
 
Tarkoittaa käytännössä sitä että vähintään kaikki kesäkuun laskut on maksamatta.
Omistajavaihto tai konkurssi on hyvin lähellä.
 
Tarkoittaa käytännössä sitä että vähintään kaikki kesäkuun laskut on maksamatta.
Omistajavaihto tai konkurssi on hyvin lähellä.
Omistajat mm.W.Bottas pääomittivat justiinsa. Ainakin jotain meinaavat rästeistä hoitaa.
 
"Urheilullisesti meillä on erittäin vahvat edellytykset menestyä. Joukkueemme rakentaminen ja urheilullinen suunta ovat asettuneet tasolle, joka antaa vahvaa aihetta odottaa hyvää suorittamista kaukalossa."

Ovat asettuneet tasolle... Putoamiskarsintojen jälkeen runkosarjan 11. ja puolivälierissä lauluun 4-1. On siinä tason asettumista ja vakautta kerrakseen.
 
Viimeksi muokattu:
Tuossa uutisessahan mainitaan, että Pelicansilla on ollut jo vuosia tapana että laskut ovat myöhässä. Eli ei tosiaan ole mistään unohduksista kyse, vaan kädestä suuhun mennään ja silti vedetään kovalla pelaajabudjetilla.

Tekisi kyllä hyvää, jos joku tähtipelaaja ihan oikeasti tuolta lähtisi meneen perusteena, että eläkemaksut maksamatta. Ehkä jotain järkeä saataisiin toimintaan.
 
Tuossa uutisessahan mainitaan, että Pelicansilla on ollut jo vuosia tapana että laskut ovat myöhässä. Eli ei tosiaan ole mistään unohduksista kyse, vaan kädestä suuhun mennään ja silti vedetään kovalla pelaajabudjetilla.

Tekisi kyllä hyvää, jos joku tähtipelaaja ihan oikeasti tuolta lähtisi meneen perusteena, että eläkemaksut maksamatta. Ehkä jotain järkeä saataisiin toimintaan.

Voisi olla Pelsuille parasta pelata itsensä B-sarjaa, ja nostaa liigaosakkeesta rahat, ja yrittää saada toimintaa terveeksi B-sarjassa
 
Ei ole ihan pikkusummista kyse 1/3 vuoden eläkemaksujen potista liigapelaajien palkkatasolla.
 
Muistaakseni Bluesilla oli samaa, eläkemaksuja rästissä ja seurasta vakuuteltiin että hoidetaan, hoidetaan. Kunnes sitten tympääntyi pelaajat saatavien odotteluun ja purkivat sopimuksensa. Sitten myöhemmin hakivat saataviaan eläketurvasta mutta ei sieltä enää irronnut kuin hiluja. Että melkoisen määrän ihan puhdasta rahaa siinä hävisivät, sellaista joka oli tarkoitettu nimenomaan peliuran jälkeiseksi turvaksi. Ei kuulosta yhtään hyvältä Pelicansin toiminta.

Pelicans nousee ja kaatuu täysin Bartosakin vireen mukana. Jos Bartosak vireensä kadottaa, loukkaantuu tai muuten hölmöilee itsensä pihalle, siinä ei paljon Lahteen jää sellaista millä edes putoaminen vältettäisiin.
 
Takaisin
Ylös