• Moro! Perinteinen Ilvesfoorumin kevätveikkaus järjestetään nyt jo kymmenettä kertaa. Suuren suosion saavuttanut veikkaus järjestetään omassa osiossaan täällä. Kaikki joukolla mukaan, ja veikkausonnea!

Yleinen Ilves Ry:n keskustelu

Tärkeä aihe ja hyvä nosto. Monilajiseurassa eri lajien välillä olevan yhteistyön soisi olevan kyllä parempaa. Varsinkin jalkapallon Futis-Liigan tuhansista harrastajista löytyisi varmasti lisää harrastajia talvilajeihin ja talvilajienkin keskinäinen mustasukkaisuus tuntuu turhalta. Eiköhän niihin jalkapallon talviryhmiin ja ikäkausiedustuksiin löydy pelaajia, vaikka kesällä jaettaisiinkin mainoksia saman seuran ringette-, jääkiekko-, futsal- tai salibandytoimintaan.

Uutisissa nousee vähän väliä esille kuinka tutkimustenkin mukaan eri lajien harrastamisesta on paljon hyötyä lapsille. Niin huipulle tähtääville kuin ihan vain harrastuksen vuoksi urheilevillekin.

Esimerkiksi Ilveksen ringette- ja tyttökiekkopuolet voisivat ihan hyvin järjestää yhdessä ne ensimmäiset luistelukoulut. Luistelemaan oppiminen on kuitenkin samanlaista kummassakin lajissa ja muutenkin molempia lajeja harrastavia on ollut hyvin tyypillisesti. Parempi yhteistyö voisi mahdollistaa molempien lajien harrastamisen pidempään ilman tarvetta valita jomman kumman välillä. Siitä hyötyisi niin lapset kuin lajit harrastajien isomman määrän muodossa.

Kaikessa yhteistyössä on se vaara, että lapsi ajautuu lopulta juuri sen toisen lajin pariin, jos ja kun valinta on jossain vaiheessa tehtävä. Mutta mitä sitten? Niin voi tapahtua ja tapahtuu jo nyt ilman yhteistyötäkin. Tärkeintä on kuitenkin, että lapset löytävät heille itselleen parhaiten sopivan lajin ja ryhmän. Mikä sen parempi, jos sitä lajia voi harrastaa pelipaidassa, jossa on Ilveksen logo.

Juniorit ja heidän vanhemmat ovat tietysti lajeille merkittävä rahanlähde. Yhdistyksen tehtävä on kuitenkin huolehtia, että jokaisella lajilla on riittävät resurssit ilman sitäkin, että harrastajista tarvitsee kilpailla mustasukkaisesti saman seuran sisällä.

Ilveksessä olisi palloilun monilajiseurana mahdollista kokeilla ainakin harrastajatasolla sellaisia ryhmiä, joissa sama porukka harjoittelisi eri lajeja. Koska eri lajeissa tarvitaan ainakin osittain erilaisia varusteita tuollaisessa ryhmässä pitäisi olla osa varusteista seuran puolesta. Vähän kuin koulun liikuntatunneillakin on. Hämmästyttää, että suurseurassa ollaan niin klikkiytyneitä omiin lajeihin, että tällaisen perinteisen "kyläseurayhteistyön" mahdollisuudet on unohdettu lähes kokonaan.

Lajien harrastajien välillä tapahtuva yhteistyö voisi parhaassa tapauksessa heijastua myös eri lajien edustusjoukkueiden otteluiden katsojamääriin, kun eri lajit ja ihmiset niiden ympärillä tulisivat tutummiksi isommalle ihmisryhmälle.

Paljon puhutaan Ilves-perheestä ja kyllähän se jossain Särkänniemen Ilves-päivässä näyttääkin massiiviselta. Valitettavan usein se näyttäytyy käytännön elämässä kuitenkin enemmän mainoslauseelta tai ainakaan se perhe ei ole kovin yhtenäinen, vaan enemmänkin kateellinen toisilleen.
 
HIFK:lla on muuten ollut ainakin muutaman vuoden monilajiprojekti, jossa on mahdollistettu seuran sisällä eri lajien harrastaminen niin, että harjoitukset eivät mene päällekkäin ja harrastajille ei tule päällekkäisiä maksuja. Lajeina tuossa on mukana jääkiekko, jalkapallo, käsipallo ja voimistelu. Muistui asia mieleen, kun näin uuden toimintakauden mainoksen somessa.




En muista nähneeni Ilveksellä vastaavaa. Periaatteessa Tampereella pystyisi hieman vastaavaan myös Koovee ja Pyrintö, mutta osittain eri lajeilla. En osaa sanoa, onko niissäkään seuroissa vastaavaa monilajitoimintaa käytännössä.
 

"Ilves Murisee on ilmestynyt!
26.10.2022

Syksyn 2022 Ilves Murisee on ilmestynyt!
Hae oma lehtesi Ilves ry:n toimistolta (Rieväkatu 12) tai tutustu digitaaliseen versioon Aamulehden nettisivulla: Ilves Murisee syksy 2022.
Ilves Murisee -lehden levikki on 100 000 kpl ja se jaetaan Aamulehden liitteenä Tampereelle sekä osaan Pirkanmaan lähikunnista.
Ilves Murisee ilmestyy kaksi kertaa vuodessa."
 
Mikään ei ole 10 vuoden aikana siis muuttunut, Ilves ry tarvitsee samanlaisen siivouksen ja toimintojen kuntoon saattamisen mitä Jalon johdolla hockey oy.lle tehtiin.
Vähemmän on enemmän mentaliteetilla varmaan kannattaisi aloittaa. Ja hyvän yhteistyön kautta ulkoistaa suurin osa harrastus toiminnasta ja keskittyä terävimpään kilpaurheilun kärki toimintaan.
 
Tämä lienee vähinten huono vaihtoehto aiheelle, jos ei halua aloittaa uutta ketjua.

Ilves on ehdolla Urheilugaalassa vuoden seuraksi. Tänä vuonna erityisteemana on vapaaehtoisuus, mikä toteutuu Ilveksen junioritoiminnassa todella monella tavalla. Monilajiseuran eri lajeja mitenkään syrjimättä suurin vapaaehtoismäärä lienee Futis-Liigassa, jossa ei pelaisi joka vuosi tuhansia pelaajia ilman vapaaehtoisia. Muissakin seuran lajeissa vapaaehtoisilla on elintärkeä rooli.



Jos jossain Ilvestä pitäisi kehua, niin joistakin ongelmista huolimatta tässä seura on kuitenkin aika hyvä. Ainakin Suomen mittapuulla. Yksi haaste on sitten melkein joka lajissa,kun harrastustoiminnasta pitäisi ottaa joukkueena askel huippu-urheiluun, joka on myös bisnestä. Tällä hetkellä siinä ei tunnu pärjäävän kuin jääkiekon miesten joukkue ja senkin historia on ollut aika synkkä ammattilaisurheilun aikakaudelta. Toki monessa lajissa seura tuottaa edelleen yksittäisiä huippupelaajia, mutta liian usein jokin toinen seura poimii ne Ilveksen kasvattamat hedelmät.
 
Futisliigassa pienemmän tytön ensimmäisiin treeneihin mennessä ei paikalla yhtään valmentajaa, vain alueen yhdyshenkilö mutta ei valmentajaa seuran puolesta vaikka tiedossa oli ettei vapaaehtoista vielä ollut. Mutta viestittiinkö tästä, no ei tietenkään. Laskun eräpäivä toki on ennen kauden alkua, hienoa maksaa palvelusta jota tarjoaja ei voi tuottaa.
Itsellekin tuli noin neljä vuotta sitten vähän yllätyksenä, kun tytär siirtyi lapsi–vanhempi-jalkapallosta Futis-Liigaan, että aika pian piti olla vanhemmista kasassa valmentajat ja joukkueenjohtaja. Alussa taisi olla kahdet harjoitukset, joissa oli joku valmentaja seuran puolesta aloittamassa hommaa ja hyvä valmentaja olikin. Vissiin lainassa jostain ikäkausijoukkueesta tms.

Futis-Liigan laajuutta ajatellen ihan ymmärrettävää, mutta mainoksissa tuota ei tosiaan mainittu. Sinänsä tosi hyvät muistot kyllä Futis-Liigasta, vaikka jalkapallo ei nyt osoittautunutkaan oikeaksi lajiksi tyttärelle.

Meillä samaan aikaan ehdotettaessa ringettejaostolle taas yhteistyötä tyttökiekon kanssa saa vastauksesi, että "suunnitellaan salibandyn kanssa, ne on lähempänä toisiaan". Lopetin keskustelun toteamukseen "kyllä, molemmissa luistelu on tärkein taito".

Eli mielummin tehdään säbän kanssa hommia kuin viedään tytöt lähemmäs toista jäälajia. Ei sitten karkaa pelaajat.
Tämä on kyllä surullista. Onko siis niin, että siellä ringeten puolella pelätään pelaajien karkaamista jääkiekon puolelle? Tavallaan pelko ei varmaan ole täysin kuvitteellista, mutta en ole kovin vakuuttunut, että tuolla tavalla toimimalla sitä pystytään kuitenkaan estämään. Yhteistyötä tekemällä moni pelaaja saatettaisiin jopa pystyä pitämään pidempään ringeten parissa.

Oma kysymyksensä on sitten, että pitäisikö pelaajien karkaamista edes estää. Paras keino olisi kuitenkin tehdä toiminnasta niin mielekästä, että ei edes tee mieli karata toisen lajin pariin.
 
On jäänytkin kirjoittamatta tänne, että syksyn Ilves Murisee -lehti ilmestyi lokakuun lopulla

Suoraan digitaaliseen näköislehteen täältä.
Ilves-Murisee-2023-syksy.jpeg


Aiempien lehtien digitaalinen arkisto löytyy täältä.
 
Pistetään tännekin ketjuun jotain kun kerta ollaan asian ytimessä.
OY:n tuki naisille on käytännössä olematonta ajatellen että naiset saa suurinpiirtein 2 julkaisua Instagramiin vuodessa, kun julkaisun jako on ilmaista ja kyky jakaa graafikkojakin on helppoa.

Tuntuu muutenkin että Oy käyttää naisia lähinnä brändin kiillottamiseen. Ne kyllä muistaa naiset silloin kun ne pelaa kerran kaudessa Areenalla, mutta kun niillä on pudotuspelejä samalla kun miehet ei tee Tampereella mitään, niin eihän tästä jaeta informaatiota.

Oy ry tekosyy on ihan paskaa. Naiset kantaa samaa logoa rinnassa samalla nimellä, ja urheiluseurat eivät tavallisia yrityksiä ole. Urheiluseurat ovat yhtä suuria kuin yhteisö, ja myös naiset kuuluvat Ilves-yhteisöön.

Ja vaikka tuo sitten olisikin ongelma, niin miksi sitten Oy ei osta naisten joukkuetta itselleen?
No tämäpä. Ei pitäisi olla vittuakaan merkitystä jollain ry Oy paskoilla. Ja nyt kun sanoit niin sietääkin ihmetellä, miksi ihmeessä Oy ei omista naisten jaostoa. Ruotsista mallia ja kiristämään niitä lisenssiehtoja. Siellä et pelaa SHL:ää ellei sinulla ole naisten edustusjoukkuetta. Jospa alkaisi viimeistään silloin kiinnostamaan tämä touhu.

Siitä tietty voi olla ylpeä, että meillä on niin paljon eri lajeja ja joukkueita toisin kun junttimouhoilla. Mutta siihen se sitten jääkin, ne naisten joukkueet oikeastaan on vaan olemassa ja siinä se. Eri somekanavilla ja nettisivuilla niin jääkiekossa kun jalkapallossakin ja lisäksi kummassakaan eivät saa kauden pelipaitaa vaan käyttävät vanhaa tylsää paitaa.
 
Pistetään tännekin ketjuun jotain kun kerta ollaan asian ytimessä.

No tämäpä. Ei pitäisi olla vittuakaan merkitystä jollain ry Oy paskoilla. Ja nyt kun sanoit niin sietääkin ihmetellä, miksi ihmeessä Oy ei omista naisten jaostoa. Ruotsista mallia ja kiristämään niitä lisenssiehtoja. Siellä et pelaa SHL:ää ellei sinulla ole naisten edustusjoukkuetta. Jospa alkaisi viimeistään silloin kiinnostamaan tämä touhu.

Siitä tietty voi olla ylpeä, että meillä on niin paljon eri lajeja ja joukkueita toisin kun junttimouhoilla. Mutta siihen se sitten jääkin, ne naisten joukkueet oikeastaan on vaan olemassa ja siinä se. Eri somekanavilla ja nettisivuilla niin jääkiekossa kun jalkapallossakin ja lisäksi kummassakaan eivät saa kauden pelipaitaa vaan käyttävät vanhaa tylsää paitaa.

Hieno ja tärkeä nosto. Ei kestä kyllä lähempää tarkastelua tämä ja on todella ihme ettei tätä ole nostettu esiin ja tullut muutosta. Esim. nuo Gregsun mainitsemat somejulkaisut ja niissä huomioiminen olisi nyt ihan minimi alku hommassa. Tähän me voidaan tietysti kaikki vaikuttaa. Seuraavan kerran, kun lätkä ja futispuolelta otetaan yhteyttä ja koitetaan myydä jotain niin tämä asia pöydälle.
 


Käytin tuossa tekstissänikin Pelicansin mallia esimerkkinä. Tässä taas näkyy kuinka miesten joukkue järjesti heidän naisille torijuhlat heidän Auroraliiganousun päätteeksi.

Kun verrataan Ilvekseen, niin saiko kukaan kuulla Ilveksen noususta Kansalliseen Liigaan yhden Instagram tarina jaon lisäksi? Tämän jälkeiseenkään kotiotteluun ei jaettu Instagramissa mainosta.

Ilves toki hoitaa naisten huomioinnin paljon paremmin jalkapallon puolella kuin jääkiekon. Mutta sielläkin riittää parannettavaa. Satunnaiset Led mainokset ei riitä, vaan Ilveksen pitäisi jakaa jokainen naisten ottelumainos myös Instagramin puolella. Se on ilmaista ja siihen menee suurinpiirtein kolme sekuntia (collaborate ominaisuudella). Myöskin @Peluuri ajatus pelipaitojen päivittämisestä olisi kriittistä. Oletteko muuten huomanneet että siinä missä Ilves/2 saa aina edellisen kauden pelipaidan käyttöönsä, niin naiset vetelee edelleen ratina ajan paidoilla?

Erityisen pettynyt tämän osalta olin 24.5.2025, kun naiset ja miehet pelasivat Tammelassa samana päivänä. Ilves ei tästäkään huolimatta huomioinut tätä AC Oulu ottelun markkinoinnissa. Uusi mahdollisuus tulee tällä kaudella 27.6, anelen että tuolloin tästä otetaan kaikki ilo irti

Uusi yhdistelmäkortti toki herättelee toivoa itsessäni asian kehityksen suhteen. Toki Ilveksen pitäisi jakaa tämä info kausikorttimainoksissa muuallakin kuin pienellä printillä tiedotteiden alapuolella.

Jääkiekon tarina onkin sitten reippaasti jalkapalloa surullisempi. Naiset ei saa juuri ikinä mitään mainintaa. Ei mediakuutioilla, ei yhdistelmäkorteilla, ei millään. Itse asiassa uusimmassa asiakaskyselyssä kysyttiin siitä, olisiko kukaan kiinnostunut jalkapallon ja jääkiekon yhdistelmäkausarista, mutta ei jääkiekko jaoston yhteiskausarista.

Saisin yhdellä kädellä laskettua kaikki maininnat naisten jääkiekosta miesten peleissä viimeisen vuoden aikana.

- Kauden kotiavaus
- Yhteistapahtuma Nokia Areenalla
- Hockey Legends aateloinnissa yksi naisten pelaaja
- Kerran alumnin 3 tähteä jakoi entinen naisten pelaaja (27.1 vs Sport)
- Ilveksen sponsorit jakoi stipendit Neea Pohjamolle ja Johanna Siiralle naisten päivän kunniaksi. Tästä napattu video näkyi kuutiolla erätauolla.

Näin vähäisellä tuen määrällä ainakin minulle tulee enemmän brändin kiillotus vaikutelma kuin aito kiinnostus asian perään. Kyllähän se varmasti hyvältä näyttää asiakkaille sen 5 kertaa kaudessa kun Ilves kertoo kaikille "hei, me välitetään naisista näin paljon".

Ai niin, Elli Suorantaa myös onniteltiin olympiapaikasta. Nyt tarvitaan 2 kättä!
 
Ilves toki hoitaa naisten huomioinnin paljon paremmin jalkapallon puolella kuin jääkiekon. Mutta sielläkin riittää parannettavaa. Satunnaiset Led mainokset ei riitä, vaan Ilveksen pitäisi jakaa jokainen naisten ottelumainos myös Instagramin puolella. Se on ilmaista ja siihen menee suurinpiirtein kolme sekuntia (collaborate ominaisuudella). Myöskin @Peluuri ajatus pelipaitojen päivittämisestä olisi kriittistä. Oletteko muuten huomanneet että siinä missä Ilves/2 saa aina edellisen kauden pelipaidan käyttöönsä, niin naiset vetelee edelleen ratina ajan paidoilla?
Jalkapallossa hyvää on se, että naiset saanut Tammelaan oman pukukopin joka on vähän yksinkertaisempi kun miesten pukukoppi mutta melkein jopa hienompi. Ja oletettavasti mitään vuokria ei makseta kun samaa seuraa ollaan. Etenkin kun naiset tosiaan pelaa uudessa Tammelassa niin ihmettelen vaisua näkyvyyttä.

Olen itse huomannut alusta lähtien tuon paitojen eroavaisuuden, puhumattakaan Ilves 2 käyttämistä viime kauden malleista. Tuossa ei varsinkaan ole mitään logiikkaa. Tuo pelipaitakeissi kaikkiaan on kyllä todella surullinen, vaikka se voi aluksi kuulostaa pikkujutulta. Verrokkina esim HJK ja monet ruotsalaisseurat kun julkaisevat uuden pelipaidan niin kuvassa poseeraa sekä mies että naispelaaja uusi pelipaita päällä.
 
Viimeksi muokattu:
Takaisin
Ylös