Mä kun en tiedä, niin kysyn; aika monessa viestissä on nostettu esiin, että Nättisen palkka on joko 200 k€ tai 250 k€? Näin saattaa ollakin, tosin itse veikkaan hieman pienempää, mutta joka tapauksessa, onko tuolle Nättisen 200-250 k€ joku oikein lähdekin? Vai onko kysymys palstatotuudesta?
Mielestäni tekosyitä ettei ole varaa hankkia Mattiloita jne .
Meillä pelaa 3-4 vitjassa Klingberg, Nättinen, Björkqvist jne joihin on tuhlattu rooliinsa nähden varmasti liigan mittapuulla ihan ”kärkisummia”.
Lisäksi Lööke, Jasek ja muut kärkivitjojen pelaajat ovat varmasti tuhdilla sopparilla.
Tämä on täysin tuulesta tempaistua vetää raha syyksi joukkueen rakentamisen puutteisiin/ epäonnistumisiin.
Ollaan taloudellisesti joka kausi kärkiseuroja.
Kannattaisi toimistonkin miettiä onko järkevämpää käyttää 250k€ Mattilaan kuin 200k€ Nädeen jnejne.
Olkaa tuokin käymään kalliiksi menestyksen ja katsojamäärien putoamisena.
Yksi meidän joukkueen rakentamisen ongelmista taitaa olla että useat kalleimmistakin hankinnoista ovat nimekkäitä mutta muualla flopanneita, kärsineet loukeista jne.
Haetaan liikaa näitä uutta nostetta hakevia roolituksen ja kemian kustannuksella.
Se nyt on ainakin täyttä shaibelia että joudutaan rahan takia ulkomailta ottamaan ne 50-70% pelaajista.
Yksi mitä ihmettelen ja varmasti ihmettelee Sirenin Jaskakin, koska meillä viimeksi ollut suomalainen ykkösveska??
Ulkolaisten ihannointia tämä hankintalinja junnuja ja veskoja myöten.
Yhteensä 4-6 ulkkia ja loput Suomalaisia laatupelaajia hyvinscoutattuja nuoria niin ratkaisu- kuin alempiin vitjoihin.
Ja pidetään se Soini ja muut junnut mukana kokoonpanossa ennen ”Kerkkäsiä ja O’Learyjä.