LuikuriTattinen
Luottopelaaja
- Viestejä
- 4 445
Onko se Hölön vika, kun joukkueesta on puuttunut puhdas snaipperi, q-villeä en laske, kun tullut vasta hetki sitten.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tästä 100% samaa mieltä. Tämä oli tämän kauden (lähinnä syksyn) tunnuspelejä, että hallitaan peliä ja tilastot puoltaa meitä, kaikki paitsi torjunta% sekä lopputulos.Tämän illan ottelusta ei voi kyllä syyttävä sormi osoittaa Niemelään. Enemmän kuin tarpeeksi paikkoja laittaa limppua uuniin ja vastaavasti Mantas hörppäsi molemmat maalit.
Se on totta, että Niemelä ei varmasti ole tämän maan paras joukkueen herättäjä tai sytyttäjä. Mutta viimeistelyn ja maalivahtipelin ollessa mallillaan, olisi tänään tuloksena ollut tyly 0-4 vierasvoitto - kuten tällä materiaalierolla on oletuskin.
Tänään oli rutkasti epäonnea matkassa ja lopun kruunasi vielä Rantalan viheltämä huumorijäähy Kucerikille.
Onko se Hölön vika, kun joukkueesta on puuttunut puhdas snaipperi, q-villeä en laske, kun tullut vasta hetki sitten.
Ehkei se ole Hölön vika että snaipperi puuttuu, mutta ihmeen aneemisesti on saanut koko joukkueen pelaamaan kauttaaltaan.
Tillun ja sen tekemien hankintojen perään huudellaan, mutta kyllä itse osoittaisin syyttävällä sormella myös Hölöä kun tuntuu siltä ettei juuri kukaan (ehkä Johansson, Lööke(?) ja Jasek) pelaa kykyjensä mukaan saati sitten ylitä niitä.
No jos nyt vielä palataan menneeseen Pelsu matsiin, niin tuolla tavalla voi juurikin voittaa yhden yksittäisen matsin kuten Pelikaanit teki.
Ottelusarjaa tuollaisella pelillä ja tilastoilla ei kyllä kätellä.
Omasta mielestäni tässä vaiheessa kautta ei tehdä enää radikaaleja kokeiluja. Niiden aika ennen vuodenvaihdetta. Näin lähellä pleijareita pitää ruveta lyömään koostumuksia mahdollisimman pitkälle lukkoon.
Eilen en peliä nähnyt, mutta kaikki tilastot ja foorumipuheet antaa ymmärtää, että pelillisesti aivan ylivoimaisia, mutta maalit puuttui ja Pelsut sai kaksi ilmaista maalia. Miten tällaiseen radikaalit kokeilut muutoinkaan auttaisi? Se, että jos ei pystyttäisi luomaan yhtään mitään, niin silloin voisi koittaa jotain muuta, mutta ei silloin kun voittaminen jää huonosta viimeistelystä ja maalivahtipelaamisesta kiinni.
Tappara hävisi 4 päivää sitten myös Lahdessa, mutta erona oli, että Tappara ei ollut pelillisesti ylivoimainen, vaan peli oli tasainen vääntö. Pellu ei ole kertaakaan ollut näin mankelissa pelillisesti koko kaudella.
Kyllä sen verran pitää tuloksen taakse nähdä, että eilen ei olisi ollut mitään järkeä ruveta sekoittelemaan pakkaa, kun peli pelinä kulki. Syyt miksi silti hävittiin löytyy tehottomuudesta, erikoistilanteista ja maalivahtipelistä. Toisaalta edellisviikolla voitettiin kärkitaistelussa olevat Lukko ja KalPa.
En nostaisi maalivahtipeliä tässä syylistaan, jos kaksi menee niin vikaa täytyy etsiä muualta.
Mitä tapahtui, kun tasoitusmaali hirveällä prässillä suorastaan pakotettiin maaliin? Se kuuluisa "maalin jälkeinen vaihto" jatkui koko loppuerän, Ilveksen peli levisi kuin seinään ja prässi lakkasi. Aivan kun oltaisiin alettu puolustamaan johtoa jotain huippujoukkuetta vastaan.
Syyt tällaisesta mahalaskusta pitää ohjata valmennuksen suuntaan. Peliin valmistaminen ei riitä, sitä valmistamista pitää jatkaa myös pelin sisällä.