• Moro! Perinteinen Ilvesfoorumin kevätveikkaus järjestetään nyt jo kymmenettä kertaa. Suuren suosion saavuttanut veikkaus järjestetään omassa osiossaan täällä. Kaikki joukolla mukaan, ja veikkausonnea!

TO 16.4.2026 | Tappara - Ilves | 1. Välierä

Posia:

- Voitto, niistähän tässä pelataan
- Hyvä taisteluhenki lopusta vs 3-0 rallattelu
- Hyviä vaiheita enemmän kuin huonoja
- Kaikenkaikkiaan laadukas aloitus kolmannen erän loppua lukuunottamatta, tästä on hyvä jatkaa.

Negaa:

- Toinen erä
- Ripulit pöksyyn kotisohvalla lopussa

Ketjuista:

Kolmonen oli surkea omissa, nelonen toimi, Mäntykivi voisi ruveta pelaamaan.

Sanoisin että Teme Opan paikalle, vaikka kuinka hänestä tykkäänkiin. Kamppailu- ja luisteluvoimaa lisää.
 
Aivan mahtava sisääntulo sarjaan. Ilves pelasi ensimmäiset 45minuuttia äärimmäisen tylyä ja komeaa jääkiekkoa. Koko joukkue oli jatkuvasti pelin päällä ja Tappara pidettiin pois paikoilta. Tämä kaikki vielä rohkealla kiekollisella pelillä, sekä karvaamisella.

Kolmannessa erässä tullut onnekas 1-3 maali alkoi sitten peliä kääntämään, toisessa maalissa Armaliksen olisi pitänyt ottaa kiekko kiinni, sen jälkeen momentum oli täysin Tapparan.

Loppu harjoiteltiin sitten voittamista, vähän oli hankalaa, mutta onhan tämä joukkue henkisesti aika kova.

Pelissä Mäntykiveltä melkoinen lipanalta veto henkilökohtaisella tasolla. Ketjussa vuorotellen meneteltiin kiekkoa, ja varsinkin Henman-Mäntykivi kaksikko oli todella heikko.

Armalikselta loppuun isoja seivejä ja lopulta ihan solidi esitys.

Jasekin ketju oli koko pelin erinomainen, samoin Johansson oli palannut päällikkötasolle.

Ratinen-Palola kaksikko oli omissa todella hukassa. Ratiselta hyviä vaihtoja hyökkäyssuuntaan, ja melkeen tuosta Palolan tiputtaisin pois. Klingberg heräili mukaan jääkiekkokevääseen.

Mahtava fiilis!
 
Loppujen lopuksi ansaittu voitto Ilvekselle. Oli parempi suurimman osan pelistä, harmi että tuli kaksi ohhoh-maalia josta Tapu sai hengen päälle. Mutta siitäkin Ilves selvisi sitkeydellä ja pienellä tuurilla. Hyvä muistaa jatkossa.

Tappara oli kyllä kesympi kuin odotin. Ehkä sitten tauko oli ruostetta. Vähän tulee mieleen viime kauden Ilves - KalPa, silloinkin oli pitkä tauko Ilveksellä ja KalPa pääsi seiskapelistä peleille. Toki Ilvekselleäkin siinä taukoa oli joten voi olla ihan turhaa mutuilua tämä. Armalis on ihan hyvä perusvarma maalivahti mutta tänään oli tolpatkin kaverit. Toki voitti Heljangon maalivahtien taistelussa.

Seuraavaan peliin sitten Engberg mukaan joka sopii vallan mainiosti. Vaikka olihan Ratinenkin taas pelipäällä kuten maali osoitti. Siinäpä sitä sitten valmennukselle pähkäiltävää.
 
Tapparan eka maali oli aika ottamaton Mantakselle, ihan putken alle kun Borgi ei pystynyt box outtaan Haapalaa vaan tulivat molemmat maalin eteen tekemään sopivan maskin.

Tokassa maalissa sitten Blichfieldin roiskaisu olisi pitänyt saada liimattua räpylään mutta sylkäsikin keskustaan.

No voitto ja sarja avattu, niin ei tässä parane liikaa nillittää.
 
Palolan tiputtaisin pois.
Palolalla on kyllä tosi vaikea paikka tällä hetkellä. Ei kerkiä mihinkään. Joutuu joka liikkeen arvioimaan tarkalleen. Ei pysty yhtään lähtemään karvaamaan, koska ei kerkiä takaisin. Jokainen voi seurata Palolan vaihtoja niin tuo tulee isosti silmille.

Kossilla myös ekan erän jälkeen oli playoffien heikoimmat erät. Ja loppua kohden ei enää taidettu laittaa kentälle. Hänkin luopui liian nopeasti kiekosta, vähän varmaan jännitti.
 
Pitkään peli täysin hanskassa. Jännäksi meni, eikä olisi tarvinnut noin jännäksi mennä, mutta eihän se nyt Tapparan kanssa yllätä. En näe jatkon kannalta huonona juttuna, että voiton lisäksi joukkue joutui lopulta selviytymäänkin.

Kiitos valmennus, kiitos Ilves - noin tullaan peliin ja sarjaan sisään!
 
Juurikin tällainen taisteluvoitto sopii sarjan avaus peliksi. Joku 0-3 pelailu voitto ei olisi palvellut joukkuetta kuten nyt nähty taistelu. Pirun tärkeä voitto jo sillä ettei Tappara tullut tasoihin, osattiin pelata voittavaa kiekkoa vaikka ottavana oltiinkin.

Sormet ristiin, että Lööke selviää kunnon mustelmalla, loppuu adjektiivit kesken miehen kohdalla, laittaa mustaa uuniin ja samalla kroppaa likoon joka saatanan pelissä.

Mäntykiven ketju olikin sitten aivan kuutamolla ja varsinkin herrat Mäntykivi ja Henman saavat luvan parantaa ja perkeleesti. Hyvä tästä tulee mutta maltilla eteenpäin.
Hyvä Ilves!
 
1000016697.jpg


Taas kannatti aamuyöllä virittää Mikko Aaltonen & co kuulolle vaikka turhan tiukaksi ilmeisesti menikin.

4.20am, pian aurinko nousee Ilveksen väreissä !!
 
Eiköhän ottelunkuva ole mikä monasti tällä kaudella aiemminkin. Tappara tulee alussa lujaa ja fyysisesti, ja jos vielä räppäävät maaleja, niin tulee pitkä ilta. Jos taas Ilves ton alun kestää ni mahkut on voittoon. Jäähyjä ei kannata ottaa. Erikoistilanne pelaaminen Ilveksellä niin paljo heikompaa. Ilkeyttä vois tarjota Rautiaiselle ja Tanukselle reilusti, ni ehkä ei pääsis ihan ytimeen pelissä.
Eipä tässä(kään) mun veikkaukses mikään juuri täsmänny.

Jännäks meni kyllä peli lopulta. Ilves jämähti puolustusalueelle kolmannes täysin...
 
Ansaittu voitto vaikka liian tiukille menikin. Tapparalla oli tuntuma hakusessa ja ei päässyt meidän kyytiin ennen kuin kolmannessa erässä.

Hieno taistelu koko joukkueelta, Lööke oli sairaan hyvä. Toivottavasti pystyy pelaamaan sunnuntaina.

Henman pois ylivoimalta ja Palola valitettavasti ei nyt pysy kyydissä ja Engberg voisi sukeltaa kyllä hänen paikalleen. Voi kun Mäntykivi saisi itseluottamuksensa takaisin, häntä tarvittaisiin vielä tässä sarjassa.
 
Seuraavaan peliin sitten Engberg mukaan joka sopii vallan mainiosti. Vaikka olihan Ratinenkin taas pelipäällä kuten maali osoitti. Siinäpä sitä sitten valmennukselle pähkäiltävää.
Sori Opa, mut mä kokeilisin ketjua Ratinen-Borg-Enberg! Olisi kunnon väkkyräkenttä :)
 
Olipahan kyllä peli, mutta mielestäni ansaittu voitto Ilvekselle. Tultiin otteluun vahvemmin ja lopussa taisteltiin sinnikkäästi. Kokonaisvaltaisesti on jonkin verran parannettavaa, mutta tässä kohtaa kautta yksittäinen voittokin näin tasaisesta ottelusta on joukkueen henkisen kasvun kannalta erittäin merkityksellinen. Siinä kohtaa, kun Lööke sen blokin otti, niin jotenkin tuntui, että enää tätä ei voi hävitä. Joukkue näytti ratkaisuhetkillä sen, että se halusi voittaa. Noi jätkät oli päättänyt, että tänään ne voittaa. Ja silloin, kun asenne on tämä, niin Ilvestä ei pysäytä kukaan.
 
Uskoisin, että tuo kolmas erä tekee Ilvekselle ihan hyvää. 3 tai 4-0-voitolla olisi ollut paljon isompi riski sen suhteen, että lataus ei olisi sataprosenttinen heti alusta sunnuntaina.

Ilves on molemmissa ottelusarjoissa tullut todella valmiina sisään ja tuohan se tänäänkin ottelun pitkälti ratkaisi. Toisessa erässä oli vaikeampaa, mutta käytännössä Tappara ei saanut oikein yhtään todella vaarallista tekopaikkaa.

Kolmannessa Tappara sai aika halvalla pari maalia ja sitä kautta täyden höngän päälle. Hieman onnellakin tässä selvittiin maaliviivan yli voittajina, etenkin sen Armaliksen lopun hipaisun myötä. Toisaalta, oli siellä toisessakin päässä kolmanteen erään tolppaa, 5-10 senttiä tyhjän maalin ohi lipunutta kiekkoa ja se yksi Johanssonin erinomainen kuti, joka osui "johonkin".

Hienon ottelusarjan ainekset tässä on. Tappara paransi läpi koko ottelun ja sanottava on, että samaa vaaditaan nyt meidän kärkipelaajilta tulevissa otteluissa. Vaatimustaso tulee varmasti kasvamaan mitä pidemmälle sarja etenee.

Armalis, Ratinen ja alivoima. Näille erityiskiitokset. Olitte kaikki parempia kuin osasin odottaa.
 
Takaisin
Ylös