• Foorumilla on nyt mahdollista käyttää myös ns. tumman tilan teemaa, jossa taustaväri on tummempi ja tekstit vaaleammat. Valinta tapahtuu oletuksena automaattisesti käyttöjärjestelmän asetuksen mukaan, mutta sen voi vaihtaaa myös alapalkin vasemmasta laidasta tai omista käyttäjätiedoista.

TI 22.2.2022 | Ilves - TPS

Sanokaa, voi vittu sanokaa, mitä mukava ja ja kivaa kiekkoa tässä pelataan. Vittu herätys kevään korvilla!! Miks viimesen viiden minuutin aikana omissa vastustajan ykköstä vastaan laitetaan kaikista riskialttein puolustajapari, sekä paskin hyökkäysketju? Miksi Kontiolaa ei laitettu ottamaan tärkeä oman pään aloitus? Todella noloa ja surkeeta tilannetajua. Siihen meni tänään pisteitä, harmi vaan.
 
Annetaan aikaa palautua ja päästä kuntoon. Samalla toivotaan, että jälkitaudit vältettäisiin ja saatas porukka kasaan.

Ei tästä pelistä oikein voi enempää arvioida, Marek on helvetin hyvä, Nikolishin nopea ja taitava mutta vedetään tällä hetkellä hulevesien mukana hukkaan.

Eiköhän toi kaikki kierrä läpi, ellei joku joukkue elä tynnyrissä varmuuden vuoksi.
 
Sellanen peli sitten. Kyllä ketuttaa taas, perkule ja tuo tilanne mistä Tps teki voittomaalin...voi tsiisus sentään. Ei tässä vaiheessa kautta voi enää tapahtua tollasia, että päästetään vihulainen sutimaan vapaasti maalinedestä. Missä box out pelaaminen? Junnutason möhläilyä.
 
Joo-o, ei voi sit yhtään pahemmin vetää vihkoon puollustamista Tepsin maalissa.

Ikonen kusee oman kamppailun 100-0 ja muut säntäilee maalin edessä.

Langhamerilta huippupeli, mutta yksin hän ei voi voittaa.

Kouvolaan...
 
Tiukka peli kääntyi taas tappioksi. Nyt on henkinen kantti meitä vastaan. Helppo tappio asemassa tsempata, mutta kun pitäs joskus naulata tai mennä johtoon.

5vs5 peli Hyvää, mutta vaikka kuinka Eemeli Suomi on kurko ja pelin tappio ei millään mittarilla ole hänen syy, niin kyllä yv llä edelleen jää hautoon ja nerokkuus puuttuu, samoin 6vs5 pelistä puuttuu liike ja ajatus. Koitetaan hakata vaan neliön läpi kiekkoa ja se ei tulosta tuota. Joskus voitas erikoistilanteilla kääntää tiukat pelit.

Ja kuka helvetti päätti peluutuksen tossa lopussa vai onko tää fairplay, kaikki pelaa, pääasia et on kivaa. Perkele ei kun jokainen piste olis kultaa, jokainen vaihto ratkaisee!!

Että sieppaa nää tappiot. Jollain ja jonkun pitäs herättää joukkue voittamaan!! Prkl.
 
  • Tykkää
Reactions: 17
No niin löin koko pelikassani Ilveksen voitolle! Tepsillä on tässä ollut aika synkkä talvi, peli melkoista aaltoilevaa puuroa. Voihan niillekin toki pöljä päivä sattua. Mutta nyt kun on Konnat ja Bapit ja muut niin kyllä perkele kolmesta pisteestä taas liikkeelle lähdetään. Kaunista ja komeaa minkälaisen keltavihreän elävän yhteisön Ilves kannattajineen on synnyttänyt siellä uudella areenalla. <3

voihan nyt vittu saatana.
 
Korona on kyl pahite vaikuttanut hyökkäys peliin. Mutta sanon samaa ku sillon Myrrälle väki huuti potkuja. Kyl se laadukas arki tuo tulosta jatkossakin. Nyt vaa toivottava ettei enää ukkoja tippuisi saikulle ja saatais samoilla kentillä jauhaa ettei joka peliin kentät vaihtuisi.
 
Tps oli tyly vastus, odotti vaan niskalaukausta.

Ilves oli kyllä heikko, tosiaan lukuun ottamatta Langhameria.

Jos homma ei nopeasti muutu, tekee tiukkaa päästä huippusijoituksille. Sikäli tämä korona vääristää nyt voimasuhteita.

No, Suunta ei ole kuin kohti uutta voittoa tai tappiota.
 
TPS oli todella vahva, kun taas Ilves hyvin kesy. Ei tarvitse ihmetellä, miksei TPS:n maalissa ei ole juuri kolissut. Hyvin pimensi meidän hyökkäyksen.

Langhamer illan kunkku.

Karejeville ei puolestaan tyylipisteitä tänään jaeta, kun pitää tuuletella Osastoa kohti ja näytellä tulostaulua.
 
Niin ja jos seuraavat pelit jatkuu samalla kaavalla niin ei tuu kyllä tarpeeks porukkaa hallillekkaan. Ei voi olla vaikuttamatta tommoset peliesitykset
 
  • Tykkää
Reactions: CTS
Tepsi ansaitsi voiton.
Olen kirjoittanut aikaisemmin että koronaan hävitään sijoitus jos toinenkin.
Itse olen pessimistinen tämän viikon peliruuhkan suhteen.
Meillä yhä monta vakipelaajaa sivussa.
Usealla pelaajalla korona sairastettu ja täyteen pelikuntoon pääseminen vie aikaa.
Kaukana parhaastaan oli esim konna ja bap tänään.
Lisänä ketjut ja lainat eläneet pelistä toiseen ja vaikeuttavat pelirytmiin pääsyä varmasti vielä useamman pelin.
Kiireesti saisi nyt sairastupa tyhjentyä.
 
Koronan takiako tänäänkin hävittiin? Jännästi tilanne on sama muilla mutta tuntuu silti peli kulkevan. Kuulostaa vanhojen aikojen selittelyiltä. Kyllä, tänäänkin oli hieman vajavainen rosteri, mutta ei se silti oikeuta pelaamaan surkeasti.
 
Muuten taas 5v5 pelissä aika rimpula ja puollustaminen oli tänäänkin Tepsin maalissa aika karmaisevaa. Hävisi ihan tyystiin oma kamppailun.

Se Pärssiselle hävitty kamppailu ei kuitenkaan varsinaisesti ratkaissut tätä matsia. Täytyy kysyä mitä ne Ilveksen kolme pelaaja teki oman maalin edessä, kun Nurmi pääsi puttaan ratkaisun.
 
Se Pärssiselle hävitty kamppailu ei kuitenkaan varsinaisesti ratkaissut tätä matsia. Täytyy kysyä mitä ne Ilveksen kolme pelaaja teki oman maalin edessä, kun Nurmi pääsi puttaan ratkaisun.
Joo, ei se nyt suoranaisesti pointti ollutkaan.
 
Se oli sitten semmoinen peli. TPS oli nyt tämän verran parempi, mutta kyllä meilläkin omat paikat tämä peli oli naulata. Niin kauan kuin paikoille päästään niin isompaa huolta en näe ja yritän katsoa yksittäistä peliä pidemmälle. Ei tässä taaskaan huonolle joukkueelle hävitty ja jos olisi siitä Kontiola siitä avopaikasta pistänyt sisään olisi pelin virta mennyt eri suuntaan. Kareev oli nyt maalivahdeista parempi vaikka tyylipisteitä ei tuulettelullaan kerännyt. Tässä on sen verran iso pelisuma edessä että ei tässä voi yksittäistä tappiota jäädä liikaa murehtimaan ja on alettava keskittymään huomiseen Kouvolan peliin. Siellä pitää saada jo orastava tappioputki poikki tai menee jo vaikeaksi.

Eteenpäin!
 
Peli oli kyllä juuri sen näköistä kuin voi olettaa kun puolet olleet koronassa ja ketjut aikalailla uusiksi myös. Eteenpäin.


Ja voi ristus mikä pelle tuo Karejev lopun tuuletuksineen. Lisätkää sekin niille Venäjä-pakotelistoille.
 
Jos nyt ottaa ne pahimmat värilasit pois ja katsoo kokonaiskuvaa, oli peli todella viihdyttävää. TPS on yllättäen kääntänyt kelkan täysin ja pelasi kyllä todella hyvin tänään. Ilves oli alkua lukuun ottamatta menossa aika tasaisesti kuitenkin mukana vajaalla rosterilla, joten hirveästi en ainakaan itse jaksa huolestua. Peli olisi voinut kääntyä kumminpäin tahansa. Toki häviö harmittaa, eipä siinä mitään.

Hallilla hyvä fiilis, kiitos Osasto.

Kiitos hyvästä pelistä ja nyt nollaus huomista varten (pakkovoitto). Toivottavasti sinne riittää vielä energiaa.
 
Takaisin
Ylös