• Moro! Perinteinen Ilvesfoorumin kevätveikkaus järjestetään nyt jo kymmenettä kertaa. Suuren suosion saavuttanut veikkaus järjestetään omassa osiossaan täällä. Kaikki joukolla mukaan, ja veikkausonnea!

Tampereen Tappara


Joku puhui siitä, miten Tapparassa nuoret saavat näyttöpaikkoja. No Addamo ja Nykänenhän siellä ovat etusijalla, jos loukkaantumisia tulee. Ei näiden mukuloiden kasvatustyölle ole ratkaisupeleissä tilaa. Lämsä sai tästä aika paljon kuraa sanoessaan asian ääneen, mutta ihan samaahan tuo kaikissa isomman budjetin joukkueissa on.

Ilveksen Kos on poikkeus, mutta on kuitenkin jo valmis miesten peleihin.
 
Tappara uskoo ja Tappara taistelee vielä.. tottakai.. niin tekisi Ilveskin samassa tilanteessa. Ei tuossa mitään outoa ja uutta ole. Oudompaa olisi " kaikki on jo ohi " julistus.

Sitäpaitsi.. tämä ei ole ohi vielä. Uskoa Ilveksen suuntaan antaa kuitenkin se että Ilves on ollut valovuoden parempi. Ei ole siis ollut mitään sattumavoittoja ja jatkoaikapomppuja. Jos vain taso säilyy niin tämä hoituu.. jos ei 4-0, niin 4-1 tai 4-2 tai ...
Mutta juu.. taistelu on vielä kovasti kesken ja Tappara pyristelee vielä. Huomenna 3-0 oli järkyttävän ISO asia.
 
Kommentti | Ilves dominoi välieriä – Tapparaa viedään kaukalossa, lipunmyynnissä ja katsomossa

"Ensimmäisen koitoksen jälkeen Grönborg korosti, että joukkueen pitää jatkaa siitä, mihin se päätöserässä jäi. Veikkaan, että tuossa vaiheessa Niemelä hykerteli taas, vaikkei se miehen kasvoilta näkynytkään. Grönborgin tulkinta antoi Tapparan pelaajille vääränlaisen signaalin. Kokonaista ottelusarjaa tai edes yhtä ottelua ei voi pelata sellaisella voimalla kuin Tappara torstain päätöserässä. Tarvitaan muutakin."

Tuossa on hyvä pointti, kun Tapparalaiset mainostivat, kuinka he vievät kunhan pelaavat niinkun sen 15min ensimmäisen pelin vikassa erässä. Se ei vain ole realistinen tempo.

E: piti mennä kyllä playoffketjuun... modet voi siirtää..
 
"Olisi pitänyt jäädä Korvatunturille."

30829.jpg
 
Tämä oli hyvä. Haastattelu meni muuten oikein mallikkaasti, mutta sitten kun pitäisi alkaa pitämään myyntipuheita että miksi kannattaa kansan tulla halliin niin alkaa hirveä änkytys. Uskooko noi itsekkään noita puheita :D
Se mikä tuostakin haastiksesta selkeästi huomaa, on että ei juurikaan uhottu, eikä edes keinotekoista itseluottamusta pystytty esittämään.

Tänään sitten vaan Kappe huutelee, Kucerik antamaan Sylvegårdille lentosuukkoja, Törö naureskeleen jne. pelillisen murskauksen lisäksi, niin nähdään lamaantunein naapuri vuosikymmeniin!
 
Vain mouhijärvi-jutut:D
Ai se on meidän ja Osaston syy, ettei mennä täyttämään heidän isännnöimä kamppailu, vaikka siellä silti taitaa taas olla aika paljon Ilves-kannattajia.

Ei kannata katsoa peiliin, vaan kannattaa syyttää toisia. Silloin on helppoa.
 
Viimeksi muokattu:
Vain mouhijärvi-jutut:D
Ihan järkevää pohdintaa. Kyllähän Ilveksen kannattajilla on nyt ihan toisenlainen nälkä ja vimma mitä Tapparan jotka ovat mestaruuksien lisäksi tottuneet jopa ylivoimaisiin mestaruuksiin. Heille siitä on tullut arkipäivää.
Katsotaan jos osat vaihtuvat ja hellekkin tuli kannattajia jotka eivät ole edellisen mestaruuden aikaan edes vielä syntyneet.
Tapparalaisilla on myös varmasti ihan erillainen kynnyt tunnustaa väriä.. tämäkin osin luonnollista. Jos me olisimme kulkeneet Ilvespipa päässä vain mestaruusvuosina niin kovasti olisi komerossa jo pölyttynyt.

Olen nuorena ollut koulussa hetken aikaa paikkakunnalla mikä oli kaukana Tampereelta. Olin ainut Ilveksen kannattaja ja oikeastaan pidin siitä.. se on minun juttuni.. lähes henk.koht. asia.
Siellä oli myös melko paljon Tapparan kannattajia.. heillä ei ollut mitään kytköstä seuraan. Ei Tampere, ei sukukytköksiä, ei mitään.. vain Tapparan menestys ja hienoa kannattaa menestyvää seuraa.
Glory hunter on aika väsynyt juttu mutta heitä ihan oikeasti on Tapparan kannattajissa ja paljon.. olen nähnyt tämän itse. Itsekkin voisin olla.. ei ollut edes kaukana, mutta minulla on vahvat kytkökset ja syyt. Kun neljä vuotiaana ensimmäisen kerran puetaan Ilveksen takki päälle niin se on meno mikä loppuu vasta haudassa :)
 
Viimeksi muokattu:
Takaisin
Ylös