Ei kukaan mene tarkoituksella pää edellä laitaan. Nuo ovat paljon vaarallisempia tilanteita kuin ulospäin näyttää. Vaikka Wright on melkoinen ketku, niin yhtälailla hän voi pelata tilanteita huolimattomasti kuin muutkin, ja tällaisia tilanteita, jossa pää kolahtaa laitaan osin taklattavan oman tekemisen johdosta nähdään paljoon.
Jos vain tuosta itse taklaustilanteesta puhutaan, niin Wrightin syyttäminen filmaamisesta on samaa sarjaa kuin se, kun Eemeli Suomen huudeltiin filmanneen Blood-tilanteessa. Eivät tähtipelaajat, tai ylipäätään ketkään, halua kolauttaa päätään laitaan niin, että seurauksena voi olla vähintään lievää niskavammaa tai aivotärähdystä.
Sekin vielä, että eihän Wright edes voi tietää millä voimalla Tapparan ukko tilanteen takaapäin pelaa. Jos Wright olisi tarkoituksella vastaanottamassa pään kolahtamista laitaan, niin hän ottaisi riskin, jossa rysähtää kauden päättävästi tai käy vielä huonommin.