Scouttaus-, fantasiointi- ja MuTuilu-ketju

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja minzu85
  • Alkaa Alkaa
Noo tuon voisi katsoa joka jengin osalta niin ei se määrä paljon tuosta muuttuisi. Tämä kuitenkin neljäs kausi jos tuosta kaudesta aloitetaan laskeminen. Jos joku pelaaja pelaa neljättä kautta samassa jengissä niin se on jo nyky Liigassa paljon.
Totta tuokin. Ehkä vähän ylimitoitettu viesti nyt, kun jälkeenpäin tuumin ja katselin myös muita seuroja.

Tuntuu vain, että muihin seuroihin palaa näitä 4-7v sitten aikaisemmin seurassa pelanneita pelaajia ja meille taas ei halua tulla takaisin kukaan. En tiedä onko tämä ihan huuhaa ajattelua, mutta tälläinen fiilis itsellä on.
 
Niin siis isoa erimielisyyttä seuran ja hallituksen sisällä siitä, että osa halusi panostaa superkauteen / osa ei.
Sitä jo jossain kohtaa ajatteli, että enää meitä ei johdeta pitkin v*ttuja, ja mitä vielä!?! Kyllä tää alkaa jo mielisairauden puolelle kääntymään pian, jos ei jotain hyvää uutista pian saada.
 
Totta tuokin. Ehkä vähän ylimitoitettu viesti nyt, kun jälkeenpäin tuumin ja katselin myös muita seuroja.

Tuntuu vain, että muihin seuroihin palaa näitä 4-7v sitten aikaisemmin seurassa pelanneita pelaajia ja meille taas ei halua tulla takaisin kukaan. En tiedä onko tämä ihan huuhaa ajattelua, mutta tälläinen fiilis itsellä on.
Lööf on palaamassa nyt ainakin. Eiköhän muitakin palaajia enemmin tai myöhemmin saavu
 
Sydän skippas kyllä muutamat lyönnit kun huomasin että miltei 7 sivua tullut tekstiä tänne. Mietiskelin että mitä vonkaleita se Koskela tälläkertaa...No mutta hyvä heittää pikkusintit helvettiin ämpäristä. Tästähän tulee vielä pirun mielenkiintonen kesä.
 
Sehän nyt on huomattu jo ajat sitten täällä ja katsomoissa, että kellään ei ole niin heikkoa mentaliteettia kuin keskiarvo Ilves kannattajalla. Mutta, ihanko oikeasti myös johtopuolella on lähdetty mukaan panikoimaan?

Ilves taitaa olla 2020 luvun eniten tulosta tehnyt joukkue ja sijoitus keskiarvokin on kärkipäätä. Vähän tulee lunta tupaan niin samantienko koko rakenne horjuu? Ei voi mennä noin. Kärpät, Hifk ja Jyp nuohonnut ties millä sijoilla taloudellisista panostuksista huolimatta tällä vuosikymmenellä ja työrauha säilynyt. Vähän kuulostaa säälittävältä meidän osalta.

No, jos nyt katsotaan vähän tarkemmin niin onhan Kärpissä, HIFK:ssa ja JYP:ssa porukkaa lapannut sisään ja ulos kuin Prisman ovissa.

Ja tämän takia sitä omistajavaihdosta ajettiin niin pitkään ja hartaasti että jos tulisi joskus huono kausi tai useampi, taloudellisesti tai urheilullisesti, niin hallituksella ja loppupeleissä osakkeenomistajilla olisi mahdollisuus reagointiin eikä seura olisi enää koskaan yhden ihmisen mielenliikkeiden panttivankina vaan porukkaa voidaan vaihtaa jos tulos ei miellytä.

Nyt, jos Mähösen puheisiin uskominen on, on tullut se ensimmäinen stressitesti.
 
Elämme mielenkiintoisia aikoja näköjään.

Mielenkiintoista. Kaikkihan Ilveksen parasta ajattelee. Foorumillakin hyvinkin erilaisia näkemyksiä ollut mitä on tehty oikein ja mitä väärin ja kuka on tehnyt oikein ja kuka väärin ja mitä pitäisi tehdä.

Niin ei ole ihme jos hallituksessa/seuran sisälläkin on erilaisia näkemyksiä, varsinkin nyt kun keväisin on tullut pettymystä pettymysten perään.

Mielipiteet alkaa voimistumaan ja erkanemaan lisää toisistaan herkästi tällaisissa tilanteissa.

Mielenkiintoista nähdä mitä tapahtuu.

Toisaalta en tykkää sekasorrosta seuran sisällä, mutta toisaalta toivon jotakin muutosta. Ihan ensimmäisen ne linjaukset roskakoriin välittömästi ettei ulkopuolelta oteta rahaa hankintoihin eikä mitään "hintakattoja" kärkipelaajille.

Jos halutaan pysyä kilpailussa mukana ja kilpailla Liigan tähtipelaajista nyt ja tulevaisuudessa, niin tuollaiset linjaukset pitää heittää samantien roskakoriin. Esimerkkejä alkaa olla kasvamaan päin koko ajan "menetetyistä" taisteluista pelaajamarkkinoilla.

Aina kun säästää ni lopulta sisäänpäinkin tulevan rahan määrä on varsin rajoitteista jatkuvan säästämisen takia.
 
Miten niin koominen? Kuka nuo sopimukset on tehnyt - nii-i, mietipäs sitä.
On tämä hassua. Muut joukkueet purkavat epäonnistuneiden pelaajien sopimuksia niin se on fiksu veto, mutta meillä sekin tehdään väärin. Tämä palsta ei tosiaan yllätä. :D Muutoinkin kauden jälkeisistä viesteistä voisi päätellä, että ollaan oltu samoilla sijoilla kuin Kärpät pari vuotta, huonommin kun ei voisi enää edes mennä. :D Melko koomista suorastaan, jos ei tietäisi monen olevan ihan tosissaan.
 
Takaisin
Ylös