- Viestejä
- 8 602
Tasan yksi kommentti on ollut tuollainenKaksilla korteilla pelataan. Toisaalta valitetaan Ilvesläisyyden perään kaiken maailman parhaillaan oranssipöksyissä kiekkoa lätkivien petturien perään haikaillen, mutta sitten kun tuodaan pitkältä kierrokselta kotiin Ilveksen omaa kasvattia Palolaa, joka ei ole Tapparassa pelannut yli 10 vuoteen, niin sanotaan että "lähe mouho meneen"
Ja siis itsehän en Palolaa ottaisi, vaikka sitä paljon puhuttua Ilvesläisyyttä joukkueeseen toisikin. Menneen talven lumia.
Luulen, että suurimmalle osalle historia naapurista ei ole se ongelma, vaan juuri tuo jälkimmäinen, eli tuskin on enää ihan hirveästi annettavaa ja loukkihistoriaa löytyy, joka toki tosi valitettavaa pelaajalle.
Loukkeja nyt voi tottakai kaikille tulla, mutta pidempiaikaisesti pelimäärät pudonneet, niin se viittaa jo sellaisiin loukkeihin, että jotain kroonisempaa on.
Tässä enemmän sitten katse kääntyy siihen, että onko loppukauden sopimus vai onko se joku määräaikaissopimus, koska loppukauden sopimus olisi iso riski taas sille, että kuntopyöräporukassa on sitten rahaa kiinni taas kivasti, mikä on muualta pois.
Tottakai, jos tänne tulee niin ainakin itse toivon, että tuollaista ei tapahdu, vaan pelaa erittäin hyvän loppukauden, mutta menee kategoriaan "uskon, kun näen".