Roope Taponen

Mitä mitä. Vähän tuntuu menevän puurot ja vellit sekaisin. Ei ole seuran tehtävä pyydellä anteeksi flopanneilta veskareilta. Ilves voi pyytää anteeksi faneiltaan, kun tällaisen sopparin on tarjonnut jo aiemmin surkeasti pelanneelle vahdille.

Laitetaan nyt vielä kerran.

Se, että Taposesta ei ollut kantamaan HIFK:n ykkösmaalivahdin paineita tai se, että HIFK-kannattajat (ja vähän muutkin) muodostivat palstatotuuden siitä, että Taponen olisi ollut surkea, ei tarkoita sitä, että Taponen oikeasti olisi ollut surkea.

1765657835753.png


Tässä parin edellisen kauden statsit HIFK:sta.

Tälläkin palstalla ehkä hiljalleen opitaan, kuinka hyvä maalivahtitilasto tuo xGAE on, kun se kertoo siitä, kuinka maalivahti torjuu maaliodottamaa vastaan. Siinä tilastossa pystyy siis pärjäämään tai olemaan pärjäämättä riippumatta kuinka hyvän tai huonon joukkueen/puolustuksen takana pelaa.

Sen sijaan, että Taponen olisi HIFK:ssa imuroinut surkeasti, mies torjui itse asiassa kahden kauden aikana 16 maalia pois HIFK:n vastaanottamasta maaliodottamasta. Torjuntaprosenttikin kuitenkin päälle 90.

Tällaisilla lähtökohdilla hankinta kakkosmolariksi on keskimäärin onnistunut liike. Nyt niin ei vain sitten käynyt.

Ilves varmasti hankki Taposen paremmalla scouttauksella kuin näkemällä muutaman miehen pelin HIFK:ssa ja lukemalla HIFK:n jatkoaikapalstaa.

Tämä Taposen umpisurkeus HIFK:ssa on yksi näitä pahimpia Liigan "urbaaneita legendoita".


P.S. Taposella ikävää vaivaa ollut tällä kaudella jo pitkään.
 
Viimeksi muokattu:
Taponen on tasoltaan ihan liigaveskari. Välillä ei tartu, välillä ihan ylikylän veskari. Kauden alku oli (en tiedä syistä) ihan surkea liigassa. CHL:ssä toimi.
 
Takaisin
Ylös