• Foorumilla on nyt mahdollista käyttää myös ns. tumman tilan teemaa, jossa taustaväri on tummempi ja tekstit vaaleammat. Valinta tapahtuu oletuksena automaattisesti käyttöjärjestelmän asetuksen mukaan, mutta sen voi vaihtaaa myös alapalkin vasemmasta laidasta tai omista käyttäjätiedoista.

Rasmus Leislahti

Miika Lundin

Luottopelaaja
Viestejä
3 147


Suomen U21-maajoukkuemaalivahti Rasmus Leislahti siirtyy Ilvekseen kaudet 2021 ja 2022 kattavalla sopimuksella.

Loistava nuorisohaku jälleen. Jutut kertoo, että viime kaudella yksi Ykkösen parhaita VPS:ssä pelatessaan.

Tervetuloa Rasmus!!
 
Kyllä tämä ihan hyvältä haulta tuntuu, vaikka ei mikään varsinainen "nimimies" olekaan. Kyse on kuitenkin lupaavasta kaverista, jolla on jo kokemusta miesten peleistä ykkösmaalivahdin roolissa. Voisi ehkä verrata kiekkopuolella Mäkiniemeen.

Varmasti alkuperäinen idea oli, että Hila jäisi kakkoseksi kirittämään Leislahtea, mutta se rooli ei Hilalle sopinut ja sai Hakasta paremman diilin. Nyt sitten ehkä mennään ainakin alkuun Leislahti - Huuhtanen -kaksikolla. Kun Wissillä ryhmineen on esittää kiistatonta dataa sekä omien että hankittujen prospektien noususta isoihin rooleihin liigassa tähän asti ja osa on päässyt kovempiinkin liigoihin, en ymmärrä miksi tähän pitäisi olla pettynyt. Tervetuloa Ilvekseen, Rasse!

 
Hyvä hankinta koko ajan pukkaa nuorta edustukseen niin kuin kiekossa
 
"Itseluottamus tulee vahvasti esille myös maalivahdin tulevaisuuden suunitelmissa. Hän ei arkaile kertoa kovista tavoitteistaan.

- Haluan ehdottomasti ulkomaille. Tarkoitus on pelata maksimissaan kaksi hyvää kautta Veikkausliigassa ja sen jälkeen kohti kovempia ympyröitä. Unelmana jonakin päivänä olisi pelata jossain Euroopan Top5 –sarjoista."

 
Kiinnitin huomiota erikoiseen liikkeeseen kaikissa maaleissa. Olihan kulmapotkussa selkeä merkkausvirhekin, tuon tason puskija vapaana. Ei ketään pallon ja miehen välissä. Väittäisin että Hila olisi ottanut kuitenkin. Näihin ei ole varaa alle 190 senttisellä puolustuksella ja vahdilla.

Vaparissa, joka ei tuota kovempi, molarin kuuluisi ottaa tuo. Reagointi väärään suuntaan oli virhe. Molarin kuuluisi ottaa etukulma. Hila olisi ottanut.

Kolmas maali, ylikompensointia ja takakulma auki. Tarkka kuti mutta Hila olisi mahdollisesti ottanut. Lyhyemmän molarin toki pitää peittää jollain, mutta joko mennään lähemmäs tai ollaan sijoittuneena maltillisemmin ja oikeammin.

Peliä avaavana vahtina hän on liigan parhaita, mutta pitäisi sitä palloja osata torjuakin. Muutakin kuin reaktiotilanteita. Ongelma tässä on se, että vaikka Leislahti saa arvokasta kokemusta, niin noutaja tulee, jos aina annetaan 1-2 maalia eteen, kun vastustaja saa laukauksenkin kohti maalia.
 
Nyt kun Leislahti saa paljon ja oikeutetustikin kritiikkiä, pakko sanoa että eilinen oli kaverin paras merkityksellinen peli Ilveksessä ja kumpikaan vieraiden maaleista ei mennyt hänen piikkiinsä. Ja vaikka kuopiolaiset käsiään levittelivätkin, se lopun viivapallo ei ollut maalia nähnytkään.
 
Leislahti on ollut ok, mutta parhaiten menee edelleen ne matsit, jossa ei tule pahoja tilanteita kohti omaa maalia. Ei nuo virhetilanteet ole kaikki olleet puhtaasti hänen syytään kuitenkaan, on ollut puolustusongelmiakin.

Pelinavaajana Leislahti on huikea upgrade Hilaan. Hyvillä oikean mittaisilla, ja korkuisilla, avauksilla saadaan luotua monta nopeanvaarallista hyökkäystä. Tuo on sellainen modernin jalkapallon vivahde, jota kannattaa hyödyntää, kun Leislahti pelaa. Meillä on nopeita hyökkääjiä ja hyvä target, Blanco.
 
Suomi toki sai Slovakialta pataan 4-0...

Tarkoitatko, että Slovakia ei toisella jaksolla enää edes viitsinyt yrittää maalintekoa, vai mitä? Leislahti kun tosiaan ei maaliakaan päästänyt, mutta toisaalta pelasi vain puoli tuntia lopusta.
 
Tarkoitatko, että Slovakia ei toisella jaksolla enää edes viitsinyt yrittää maalintekoa, vai mitä? Leislahti kun tosiaan ei maaliakaan päästänyt, mutta toisaalta pelasi vain puoli tuntia lopusta.

En tarkoita muuta kuin että Ilveksen uutisesta klikkiotsikoineen saa kuvan, että olisi ollut hyvinkin menestyksekäs maaottelukeikka. Toki piti nollat tosiaan puoli tuntia, mutta peli oli silloin jo 4-0.
 
Leislahdesta on valitettavasti tullut kuva, että hän on hyvä jos ei tule laukauksia. Peliä lukee, avaa, ja katkoo hyvin, mutta torjuntatyöskentelyssä parannettavaa. On hän toki tällä hetkellä Ilveksen ykkönen. Ja lopulta Ilves pärjännyt hyvin.
 
Niin tulee. Yhtään selkeästi pahaa vetoa tai puskua ei näytä Leislahti saavan kiinni. Ihan liian epävarma ykkösvahdiksi.
 
Leislahtihan on muuten ollut viime aikoina todella hyvä. Eilenkin otti ekalla jaksolla pari jalkatorjuntaa, joista etenkin jälkimmäisestä paikasta olisi pitänyt tehdä kaverin maali. Korkeiden pallojen kanssa haparoi edelleen ajoittain, mutta hyvä avaamaan ja näemmä kelpo reaktiotorjuja. Ehkä tänä sittenkin on voittoarpa. Olisi sinänsä kyllä kiinnostavaa nähdä Riikosenkin nykytaso liigapelissä.
 
Edelleen tuo haparointi korkeiden pallojen kanssa on iso miinus. Kokonaisuutena hän on ollut paljon parempi kuin mitä odotin. Reaktiotorjunnat ja pelinavaaminen on ollut tiedossa, mutta no, pientä viilausta ja hyvä tulee.
 
Runkosarjan loppuun viiden nollapelin putki.

Kyllä pelaaminen on kivempaa, kun siellä on maalivahti. Nyt kun Hilakin on siirretty Hakassa penkille, voidaan todeta että Ilves teki tässä kokonaisuutena oikean ratkaisun.
 
Runkosarjan loppuun viiden nollapelin putki.

Kyllä pelaaminen on kivempaa, kun siellä on maalivahti. Nyt kun Hilakin on siirretty Hakassa penkille, voidaan todeta että Ilves teki tässä kokonaisuutena oikean ratkaisun.
Hyvä putki mutta samoja ongelmia hänellä on yhä mitä tässä ketjussa aiemmin on sanottu. Tänään ei yhtään vetoa maalia kohti. Helppo nollapeli oli. Ylemmässä loppusarjassa joutunee enemmän hommiin.
 
Takaisin
Ylös