• Moro! Perinteinen Ilvesfoorumin kevätveikkaus järjestetään nyt jo kymmenettä kertaa. Suuren suosion saavuttanut veikkaus järjestetään omassa osiossaan täällä. Kaikki joukolla mukaan, ja veikkausonnea!

Pronssipeli Saipa-Ilves

Ihan yhtälailla siellä on varmasti mouhoillakin pelaajia eriävissä määrin klesana — kuten jokaisella pleijarijoukkueella ikinä.

Tietysti on. Mutta pronssiottelun kokoonpanosta sen kahden joukkueen osalta konkreettisesti näkee, että ketkä eivät "oikeasti" pelikunnossa olleet niistä pelanneistakaan.

Tapparallahan on Rauhala ja Juolevi olleet viime peleissä poissa eli he ainakin klesana, voi hyvin joku muukin pelata loukkaantuneena.
 
Tietysti on. Mutta pronssiottelun kokoonpanosta sen kahden joukkueen osalta konkreettisesti näkee, että ketkä eivät "oikeasti" pelikunnossa olleet niistä pelanneistakaan.

Tapparallahan on Rauhala ja Juolevi olleet viime peleissä poissa eli he ainakin klesana, voi hyvin joku muukin pelata loukkaantuneena.
Tässä oot oikeassa. Toki pronssimatsi on vähän kehno tapahtuma mittaamaan pelaajien todellista tekemistä.
 
Varmasti, ja muillaki pleijari joukkueilla. Ilveksessä tämä taitanee tulla epäonnistumisen syyksi vähä ku perinteisesti jo.

" Edmonton oppi tappiostaan.
- Islandersin pelaajilla oli kaikilla jääpussit. Yksikään meidän jätkistä ei ollut tuolla tavalla ruhjeilla. Me vain emme tienneet, miten kovaa meidän pitää painaa voittaaksemme Stanley Cupin, Oilersin GM ja päävalmentaja Glen Sather totesi Total Hockey -kirjassa.
Edmonton kukisti Islandersin kevään 1984 Stanley Cup -finaaleissa aloittaen samalla oman dynastiansa. "
 
Omat viisi pointtia:

*Pronssi oli 2001 upea juttu. Myös 2022 se ilahdutti. 2023 se tuntui jo vähimmäissuoritukselta, samoin 2025. NYT Ilves on organisaationa edennyt jo siihen pisteeseen, että kun ei finaalipaikkaa tullut, on melkein ja lähes sama, ollaanko kolmansia vai neljänsiä.

*MUTTA VAIN MELKEIN JA LÄHES! Ei kuitenkaan täysin sama, ollaanko kolmansia vai neljänsiä. Pronssimitalit eivät olisi syy syöksyä munasillaan suihkulähteeseen, mutta silti olisi kivampi päättää kausi voittoon ja mitaliin kuin ei tappioon ja ei mihinkään.

*Se on ihan varmaa, että Lappeenrannassa ja SaiPa-yhteisössä pronssi kiinnostaa. Vaikka viime kaudella olivat hopealla, olisi pronssikin SaiPalle kova juttu, kun viime kautta edeltävät vuosikymmenet on aina rämmitty sijoilla ynnä muut ja juuri ennen Raipen tuloa olivat koko sarjan viimeisiä.

*Vieläkin vituttaa Tappara-sarjan kääntyminen, mutta toisaalta omalla Ilves-urallani mikään ei muuttunut. Kyrpii, eli kaikki on niin kuin aina ennenkin. Pettymys oli ja on raju, mutta ei se sitä muuta mihinkään, että olen ilvesläinen hautaan saakka - kuten Meskasen Villekin.

*Kaikesta huolimatta vappu alkaa ihan eri tunnelmissa, jos voitto tulee. Toivottavasti Palola tekee voittomaalin ja sen jälkeen raapustaa kopissa nimensä jatkopaperiin. Parikkakin voisi kiskaista maalin kun on varmasti sukulaiset Imatralta katsomassa.

2-4 seisoo lopussa taululla.
 
Takaisin
Ylös