• Foorumilla on nyt mahdollista käyttää myös ns. tumman tilan teemaa, jossa taustaväri on tummempi ja tekstit vaaleammat. Valinta tapahtuu oletuksena automaattisesti käyttöjärjestelmän asetuksen mukaan, mutta sen voi vaihtaaa myös alapalkin vasemmasta laidasta tai omista käyttäjätiedoista.

Oskari Laaksonen

Jaaha, Laaksonen 4 viikkoa sivussa. Oiskohan kuitenkin tullut siitä tällistä jotain jälkiseuraamuksia vaiko treeneissä jotain vammaa?
 
Jaaha, Laaksonen 4 viikkoa sivussa. Oiskohan kuitenkin tullut siitä tällistä jotain jälkiseuraamuksia vaiko treeneissä jotain vammaa?
Tuskin liittyy siihen pääosumaan, kun kerran pelasi Jukurit-ottelun kokonaan. Jos olisi ilmaantunut aivotärähdyksen jälkioireita, niiden perusteella ei pystyttäisi arvioimaan poissaolon pituutta. 4 viikon poissaoloarvio viitannee jonkinlaiseen murtumaan tms. vammaan. Kiekko reeneissä jalkaan, tai liukastunut kadulla? Vaiko kenties hämähäkinpurema, kuten Pittsburgh Penguinsin Alex Galchenyukilla?
 
Tänään seiskapakkina. Onneksi valmennukselta löytyi tässä vaiheessa pelisilmää laittaa Oskari pelaamaan kyseistä roolia ainakin näin alkuun. Saa nähdä pelaako edes ylivoimaa tänään. Olis aikamoinen perseen näyttö ollut herroille Matinpalo, Salmela, Hatakka jos olis jonkun näistä korvannut aloittavassa kuusikossa ilman kunnollisia näyttöjä pelkkien edellisten kausien meriittien takia. Veikkaanpa että tulee tänää pelaamaan kuitenkin hyvän pelin.
 
Liikaa tarpeettomia riskejä, en ymmärrä miksi. Pitäs joukkuetta ajatella enemmän.
 
Loppu usko Laaksoseen tänään. On vaan ihan kujalla, todennäköisesti vetänyt koko kesän vähän sinnepäin.

Toivottavasti Thomson on pian iskussa. YV tarvitsisi toisen kiekollisen pakin Maaahden lisäksi.
 
Valitettavasti Oskarin kamppailupelaaminen ei riitä mitenkään liigatasolle. Kamppailupelaaminen korostuu puolustajilla, joten sen hallitseminen edes perustasolla olisi tarpeellista. Noin vähällä voimalla ei vastustajien hyökkääjien kanssa painita kulmissa ja maalin edessä. Lisää punttia vaan ja tsemppiä kauteen!
 
Laaksosta ja muitakin tarvitaan.Näillä otteilla on ihme jos Hatakka ei pääse U20 kisoihin.Laaksoselta odotan että laittais kiekkoa nopeammin liikkeelle ja tukis sit kovemmin hyökkäyksiä.Voimassa on varmasti tekemistä mutta hyvällä liikkumisella sitä pystyy paikkaa.
 
Ei nyt vielä heitetä Oskaria bussin alle.

Ei heitetä tietenkään bussin alle mutta näyttää siltä, että tällä kaudella ei vaan lähde. Takamatka muihin on todella iso. Sekä fyysisesti että pelitavallisesti. Kaikki ratkaisut kestää liian pitkään.
 
Toivoisin että Laaksonen saa tänään enemmän peliaikaa ja näyttää vähän osaamistaan enemmän että saataisiin se kuuluisa itseluottamus nousuun. Kuitenkin ennen kautta Kaveri nostettiin liigan parhaiden puolustajien joukkoon ennakkoarvioissa joten annetaan vielä näyttää.
 
Toivoisin että Laaksonen saa tänään enemmän peliaikaa ja näyttää vähän osaamistaan

Kyllä tässä on mentävä joukkueen etu edellä. Se menee niin päin,että ensin on näytettävä osaamista, ja sen jälkeen tulee peliaikaa.

Uskon, että Jokke työstää Laaksosta niin, että hänestä saadaan tulevaisuudessa paras hyöty. Se on sekä Oskarin, että Ilveksen etu.
 
Takaisin
Ylös