• Foorumilla on nyt mahdollista käyttää myös ns. tumman tilan teemaa, jossa taustaväri on tummempi ja tekstit vaaleammat. Valinta tapahtuu oletuksena automaattisesti käyttöjärjestelmän asetuksen mukaan, mutta sen voi vaihtaaa myös alapalkin vasemmasta laidasta tai omista käyttäjätiedoista.

Osasto 41

Näin se vaan tuppaa menemään että mouhojen mestaruuskassarikin sen myöntää että Ilveksellä on "parempi" ja kiimasempi kannattajakulttuuri. Eikä siinä mitään, tottahan Hovinen vain puhuu.



EDIT: jaa eipä upotus toimi, mutta linkkiä painamalla pitäisi avautua oikeasta kohdasta.

Misä kohtaa sanoo? Ei jaksas kokonaan kuunnella
 
Ja ihan alkuun että siis mistä tuon saa edes tilattua?

  • Osasto 41 Kannattajat ry -jäsenhinta seisomakatsomon kausikortille 199 €, lisätiedot suoraan Osasto 41:ltä: Osasto 41
Ei tuolta löydy kausarista mitään.
 
Näin itsekin toimin viime kaudella kun maksoin E-passilla.
Tuosta ei siis ollut tullut minulle mitään laskua, mutta tieto kausarista löytyi koneelta ja sen perusteella maksoin. Ehkä lasku olisi tullut myöhemmin, mutta tuolla tavalla riittävän aikaisin maksaessa välttänee myös mahdollisen laskutuslisän, joita on välillä noihin lähetettyihin laskuihin lisätty.
 
Maksoin äsken vanhana osastolaisena 15 €. Voikohan jäsennumero vaihtua viime kausdesta vai uskallanko tilata samalla nymerolla nyt heti kausarin?
 
Maksoin äsken vanhana osastolaisena 15 €. Voikohan jäsennumero vaihtua viime kausdesta vai uskallanko tilata samalla nymerolla nyt heti kausarin?
Minulla on ainakin vaihtunut joka vuosi jäsennumero. Kesäkuussa vastattiin vielä tuolla tavalla, kuten alla olevassa lainauksessa näkyy. Tosin sen jälkeen minä olen ainakin saanut jo tulevan kauden jäsenkortin ja uuden numeron. Voi siis olla, että vastaus on muuttunut tässä välillä. Todennäköisesti nimi on kuitenkin merkittävämpi tekijä tuossa lomakkeella.

Laita viime vuoden numero, hyvällä tuurilla sulla on sama numero tällä kaudella kuin viime kaudellakin, riippuu vähän ilmoittautumisjärjestyksestä.
 
Ei vaikuttanut omaan jäsenyyteen, mutta onkos Suomen kauneimmalla kannattajaryhmällä mitään jäsenetuja esimerkiksi paikallisissa yrityksissä tulevalla kaudella? Seuran kausarilla toki on jotain, mutta olisi hienoa jos esimerkiksi samanhenkisiä löytäisi ennen peliä jostain kuppilasta edukkaamman matsioluen houkuttamana.
 
Laulu Niilon Poikien
(Sävel: Bella Ciao)

On matsipäivä
ja laulu raikaa

Ilves oi!
Ilves oi!
Ilves oi-oi-oi!

On matsipäivä
ja laulu raikaa,
laulu Niilon Poikien

On yksi seura
ylitse muiden

Ilves oi!
Ilves oi!
Ilves oi-oi-oi!

On yksi seura
ylitse muiden
Se on Ilves Tampereen

la-la-la-la-laa
la-la-la-la-laa

la-la-laa
la-la-laa
la-la-laa-laa-laa

la-la-la-la-laa
la-la-la-la-laa
la-la-la-la-la-la-laa
Offtopic
Pystytäisiinkö käyttämään Osastolla?
 
Onko mitään mahdollisuutta/halua yhdistää Niiloja ja Osastoa? Tai ainakin niin, että Niilojen chänttejä käytettäis myös jääkiekon puolella.

Mietin tässä jo tulee Espoon valloitusta ja kuinka kauniisti kajahtaisi:

Capo: Keitä me ollaan perkele?
Muut: NIILON POJAT TAMPERE!

Tottakai Espoossa kajahtaisi hienosti myös "Yksi rakkaus, yksi seura" "MEIDÄN ILVES TAMPEREELTA"
 
En tiedä haluista, mutta Niilon pojat olisi kyllä tosi hyvä lajineutraali nimi Ilveksen kannattajaryhmälle.
Olen miettinyt samaa, mutta nyt saattaa ehkä olla jo myöhäistä, kun Osasto on rakentanut omaa "brändiään" kohta jo pari vuosikymmentä.

Oma kysymyksensä on sitten se, että kulttuuriin ainakin ulkomailla tuntuisi kuuluvan kaikenlaisten alajaostojen ja enemmän tai vähemmän kilpailevien ryhmittymien syntyminen. Onhan tuota tavallaan Ilveksenkin taustalla, kun on useita eri kannattajayhdistyksiä sekä niitäkin löyhemmin järjestäytyneitä ryhmittymiä hieman erilaisen profiilin kannattajille. Ei siis varsinaisesti mitään kilpailevia ryhmittymiä, vaan tekemään toiminnasta vieläkin moninaisempaa ja rikkaampaa.
 
En tiedä haluista, mutta Niilon pojat on kyllä tosi hyvä lajineutraali nimi Ilveksen kannattajaryhmälle.
Siis olen tämän joskus täälä sanonut, että Osasto41 on 98,6% täydellinen nimi Ilveksen kannattajaremmille, mutta Niilon Pojat on täysi 100%.

Toki Osasto käy jalkapallo Ilveksen peleissä ja siellä vedetään välillä "Osaston" huutoja, esimerkiksi "Tampereen ykkönen" niin miksei jääkiekossa voitais vetää Niilojen huutoa "Keitä me ollaan perkele"
 
Siis olen tämän joskus täälä sanonut, että Osasto41 on 98,6% täydellinen nimi Ilveksen kannattajaremmille, mutta Niilon Pojat on täysi 100%.

Toki Osasto käy jalkapallo Ilveksen peleissä ja siellä vedetään välillä "Osaston" huutoja, esimerkiksi "Tampereen ykkönen" niin miksei jääkiekossa voitais vetää Niilojen huutoa "Keitä me ollaan perkele"
Joku voi korjata, jos olen väärässä, mutta eikö Tampereen ykkönen lähtenyt vanhasta Tammelasta liikkeelle? Luulen lukeneeni siitä täältä joskus. Tai ainakin jossain muodossa toi huuto.

Chantit ilman viittauksia kannattajaryhmiin on kyllä muuten ihan hyvin jaettuja.
 
Takaisin
Ylös