Liigan tuomaritoiminta

Siinähän näytettiin erätauollakin, miten Räsänen ja joku toinen pelaaja meuhkasivat zambonikäytävällä tuomarille jostain.

Kääntyy vastaan vielä... Jäähyt sarjassa nyt 12min KooKoo ja 6min Tappara. Tuomareita on nyt arvosteltu. Aiheesta. Jäähyt tasotetaan vielä. Paremmin liikkuvalla KooKoolla pitäisi olla vähemmän jäähyjä. Syvegårdin ja Addamon poikkareista ja hämmennyksistä tulee jatkossa. Tuomarilinjan pitää suosia liikkuvampaa ja pelaavampaa joukkuetta.
 
Meskanen sai siis eilen toisen jäähyn istuessaan jäähyllä sen takia että hän naputti lasiin ja sanoi tuomarille että katoppa tilanne uusiksi.

Ja kun alkuperäinen jäähy oli sellainen missä Addamo hakkaa Meseä ja molemmat boksiin.

Finaaleissa 2min jäljellä ja tuosta 5-3 yv kaverille. Tais olla tuomarin kypärän remmi tiukalla.
 
Muutenkin Liigassa ärsyttää nuo Salomonit tilanteissa, joissa toinen on selkeästi aktiivisempi. Monesti se toinen ei tee ihan tosissaan yhtään mitään (heti tulee mieleen kun Suomi joutui myös boksiin muutama vuosi sitten jonkun porkkanahousuapinan mankeloitua häntä ihan huolella), mutta joutuu silti myös boksiin ja itse olen sitä mieltä, että vaikka vähän tekisikin, niin kyllä siitä silti sen 2+2 voi kaivaa esim. kolme kertaa kunnon moukkua ja poikkaria antavalle, jos toisen rikos on tyyliin yksi naamahieraisu.

Tämän takiahan se Klingberg-Curry-tilanteen tuomiokin yllätti, että yleensä Liigassa se passiivinenkin joutuu näissä tilanteissa jäähylle.
 
Muutenkin Liigassa ärsyttää nuo Salomonit tilanteissa, joissa toinen on selkeästi aktiivisempi.

Jos aina haettaisiin se, joka tilanteen aiheuttaa. Esim pelin jo katkettua ajamalla maalille turhan kovaa hämmentämään, niin tuomarien hommat helpottus paljon. Addamon tapauksesta poikkareitten Mesen kylkiin olisi pitänyt poikia jäähyn. Itse kähinässäkin Meskanen pyrkii selvästi pois tilanteesta.
 
Takaisin
Ylös