• Foorumilla on nyt mahdollista käyttää myös ns. tumman tilan teemaa, jossa taustaväri on tummempi ja tekstit vaaleammat. Valinta tapahtuu oletuksena automaattisesti käyttöjärjestelmän asetuksen mukaan, mutta sen voi vaihtaaa myös alapalkin vasemmasta laidasta tai omista käyttäjätiedoista.

Lehtivuori, Kivistö vai Jokipakka Ilvekseen kaudeksi 22-23?

Status
Viestiketju on suljettu.

Robert ja Nollakulma

Luottopelaaja
Viestejä
6 422



Tosiaan sieltä täältä tulee huhua ensi kaudelle paluun Ilvekseen tekevästä kotimaisesta laatupakista.
Vahvat ehdokkaat otsikossa ja kun tilaa on todennäköisesti vain yhdelle, niin spekulointi voisi olla hedelmällisintä yhdessä ketjussa.
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:
Lehtivuorea en usko itse enää palaavan. Jokipakka varmaan joskus, mutta luulenpa kanssa että Kivistö tekee paluun.
 
Kivistö kyllä kelpaisi itselle mainiosti. Mahtaakohan tarkoittaa että Elorinne laitetaan kiertoon? Kaikkia ei voida pitää ja Kivistö tuo kokemusta kivasti jota Elorinteen lähdössä menetettäisiin.
 
Jokipakka ois mieluisin. Kivistö oli kyllä omia suosikkeja aikanaan, mutta meillä on jo Parikka. Lehtivuori jotenkin meh, vaikka tilastot viimeiseltä viideltä kaudelta aika kovat.

edit: JA:n puolella huudettiiin jo, että kyseessä olisi Kivistö.
 
Viimeksi muokattu:
Kuka tahansa noista kelpaa, että sikäli hyvä tilanne. Jokipakka lienee ainakin vielä liian kovassa vedossa Kohelossa. Kivistö olisi hieno hankinta. Ikää vasta 30v, joten vuosia huipulla paljon jäljellä.
 
  • Tykkää
Reactions: 17
Absurdit vaihtoehdot, kun 3/3 käy itselle paremmin kuin hyvin. Ei muuta voi sanoa, kuin että onhan täältä vain hienoja miehiä ponnistanut maailmalle.

Jos nyt joku pitäisi valita, niin Lehtivuori ihan kiekollisten ominaisuuksien vuoksi. Oli Kerhossa viime aikoinaan hävyttömän hyvä.
 
Muistaakseni Kivistö oli aikanaan Marko Sjöblomin löytö ja nakutti heti ok pisteet peruspakiksi. Kyllähän tämä Kivistöltä tai Lehtivuorelta haiskahtaa. Jokipakkaan en usko.
 
Niin oikeastaan kaikkien kolmen vaihtoehdon tapauksessa ensimmäinen kysymys lienee miksi Ilves tai yleensä Liiga? Jokainen heistä saisi varmasti jatkaa nykyisissä sarjoissaan, joten Liigaan palaamiseen olisi oltava muukin syy kuin raha.

Jokipakalla tuskin on niin isoja lapsia, että koulut olisivat syynä ja Kivistöhän pelaa kasvattiseurassaan uransa parasta kautta ainakin pisteiden valossa.

Lehtivuorella saattaisi olla eniten syitä paluulle, vaikka nauttiikin isoa vastuuta Mannheimissa ja kuuluu myös kapteenistoon.
 
Sanotaanko näin, että nimi on tässä ketjussa jo mainittu :D Jatkakaa, hauska lueskella spekulaatiota. Katsotaan, jos myöhemmin nimen laittelen esille. Ei kaikkea viitsi ennen vuoden vaihdetta paljastaa.

Onko siis nimet jo paperissa vai vielä ns. vahva huhu / keskeneräinen prosessi?
 
Muistaakseni Kivistö oli aikanaan Marko Sjöblomin löytö ja nakutti heti ok pisteet peruspakiksi. Kyllähän tämä Kivistöltä tai Lehtivuorelta haiskahtaa. Jokipakkaan en usko.

Kivistö ei kelvannut Lukolle, niin Sjöblom nappasi hänet. Kelpaa jos Jokipakka ei tule.
 
Jokipakka olisi huikea paluumuuttaja. Pidemmällä sopimuksella mielellään. Toki kaikki otsikon pelimiehet ovat sitä tasoa, että kelpaa kyllä, kiitos!
 
En jaksa Jokipakkaan uskoa, mieluiten näistä toki se. Kivistökin olisi loistava hankinta eikä Lehtivuorikaan huono olisi. Eli kaikki käy, loistavaa kuulla että joku näistä kolmesta on mahdollisesti meidän pakistossa ensi kaudella.
 
Pakko silti hiukan fiilistellä:

Parikka-Lancaster
Lööf-Kivistö

Ei olisi ihan hetkeen ollut tuollaista nelikkoa heittää kahteen ensimmäiseen pariin.
Kaikki kolme tulee.

Parikka-Lancaster
Kivistö-Jokipakka
Lööf-Lehtivuori
Masin-Salmela

Ja Sihvonen paasaa maikkarille, kuinka Ilveksen pakisto ei ole riittävä mestaruuteen ja täynnä kysymyksiä.
 
On nimet paperissa, mutta pieni pykälä on sopimuksessa. Odotellaan sen umpeutumista.

Tervetuloa takaisin kotiin Jykä. Noista nimistä ainoa jolta odotan tuollaisen "pykälän" löytyvän.
 
Status
Viestiketju on suljettu.
Takaisin
Ylös