Jan-Mikael Järvinen

Vaikea yhtälö, kun ei oikein enempääkään voi peliaikaa antaa pelaajalle, joka on noin paljon jäljessä koko ajan. Kyllä Tillun on ihan pakko kaupoilla käydä.
 
Järvisen on pakko olla rikki. Oli siinä joitain ihan hyviäkin pelejä muutama viikko sitten. Nyt ei ehdi enää mihinkään, eikä oikein edes uskallakaan. Jotain tuo varoo.
 
Miten peluuttaa paremmin? Ei Henmankaan voi 30 minuuttia siellä olla. Tänään Järvisellä alle 12 minuuttia peliaikaa, joka on melkein minimi sentterille.

Järvinenhän aloitti ottelun jostain syystä ykkösen laidassa. En tiedä eikö meillä ole yhtään ylimääräisiä pelaajia, mutta nykykunnossa, kun ei pysty kymmentäkään minuuttia pelaamaan pelin vaativalla tasolla niin onko paikka rosterissa?
 
Järvisen on pakko olla rikki. Oli siinä joitain ihan hyviäkin pelejä muutama viikko sitten. Nyt ei ehdi enää mihinkään, eikä oikein edes uskallakaan. Jotain tuo varoo.

No minkä ihmeen takia miestä tuolla loukkaantuneena pidettäisiin syksyn peleissä? Kyllä on vähissä ne minuutit olleet, kun on pelissä pysynyt mukana.
 
Paljon olen miestä kehunut ja vakuutellut, että luottoa löytyy. Nyt on kuitenkin todella vaikeaa. Maju-tauko tulee tarpeeseen. Mies on urheilullisuuden perikuva. Jotain vammaa tai vikaa täytyy olla kun taso näin pudonnut. On siellä joillain muillakin yksilöillä vaikeaa (Borg, Lööke, ...), mutta JMJ:llä erityisen. En sano, että pitäisi kaupoilla käydä ja korvata. Mutta hetkeksi tiputtaa pois tauolle, tai jotain.
 
Onko tässä sarjassa yhtäkään melkein 39v pelaajaa joka oikeasti suorittaisi edelleen paljon Järvistä korkeammalla tasolla? Ville Lajunen joka nyt viime kaudella pelasi vielä paremmassa sarjassa?
Sehän nyt on täysin merkityksetöntä, vaikka JMJ olisi 38 - vuotiaiden rankingissa sijalla 1. Oleellista on se, minkä pelillisen lisäarvon Järvinen tuottaa nimenomaan Ilvekselle tässä hetkessä.
 
Sehän nyt on täysin merkityksetöntä, vaikka JMJ olisi 38 - vuotiaiden rankingissa sijalla 1. Oleellista on se, minkä pelillisen lisäarvon Järvinen tuottaa nimenomaan Ilvekselle tässä hetkessä.
Ja sehän on juurikin näin. Ilves ei siitä hyödy yhtään mitään vaikka Jmj dominoisi jotain muutaman pelaajan +38v ryhmää jos siellä on kaikki ihan paskoja :D.
 
Nyt olisi sopiva aika JMJ.n ripustaa luistimet naulaan ja lähteä vaikka Lehterän kanssa kalaan. Hieno peluri jonka ura on ollut jo viimeisen vuoden laskusuunnassa. Nyt vie vaan jonkun nuoren lupauksen paikan kokoonpanossa.
 
Takaisin
Ylös