• Foorumilla on nyt mahdollista käyttää myös ns. tumman tilan teemaa, jossa taustaväri on tummempi ja tekstit vaaleammat. Valinta tapahtuu oletuksena automaattisesti käyttöjärjestelmän asetuksen mukaan, mutta sen voi vaihtaaa myös alapalkin vasemmasta laidasta tai omista käyttäjätiedoista.

Jakub Kos

Seisomisurheilu

Luottopelaaja
Viestejä
2 439
Keskustelua tšekkiläisestä pelaajasta joka on käynyt Ilveksen U18 Ja U20 junnut läpi
 
U18-kisoissa Kos on täyttänyt tuon klassisen luonnehdinnan: hidas mutta kankea.

Toki nopeusominaisuudet vielä kehittynevät.
 
U18-kisoissa Kos on täyttänyt tuon klassisen luonnehdinnan: hidas mutta kankea.

Toki nopeusominaisuudet vielä kehittynevät.

En ole yhtään seurannut, mutta onko hän tosiaan niin surkia? Jos molemmat nämä kuvaukset sopivat, niin vaikea ennustaa merkittävää steppiä suhteessa muihin vaikka nopeusominaisuudet kehittyvätkin..
 
Koko tekee paljon

Hieman isompi ja omiin silmiin kiekollisesti lahjakkaampi Kosin ikätoveri Nikolai Hakala ei varausta saanut. Tämä tosin saattaa johtua siitä, että Kos pääsi pelaamaan Tshekin paidassa U18 kisoissa, kun taas Hakalalla ei taida junnumaajoukkueotteluita olla.

Kos pääsi siis paremmin scouttien silmien alle U18. Kun taas A-junioreiden peleihin ei tainnut scoutteja mennä valitsevan pandemian takia. Sekin pitää muistaa, että pelaajien kehitys tapahtuu eri aikaan. Hintelä Kos dominoi U16 tasolla Tshekissä, mutta Suomen junnuissa ei ole paljoa mainetekoja tullut. Onko kyseessä esimerkiksi nopea kasvu vielä 16-18 -vuotiaana?

Veikkaan kuitenkin, että Kos on vetäisty jonkinlaisella kynällä jo aikoja sitten listoilla "tämän kaverin kehitystä pitää tarkkailla".
 
Takaisin
Ylös