Jääkiekon MM 2025 | Tukholma & Herning

Kanadalle vielä hyökkäykseen Kingseista Philip Danault sekä St. Louisista Brayden Schenn. Lisäksi St. Louisista Binnington maalille ykköskassariksi. Fleury sitten pelannee ne alkusarjan pelit pikkumaita vastaan. Pari paikkaa joukkueessa vielä auki.

Onhan siinä.
Ollos huoleton!

IMG_3497.jpeg
 
No en nyt tiedä.. neljä kärkiseuraa Liigassa ja ketään tervettä ei mahtunut kisoihin. Ja sitten tosiaan Ässistä mm. kolme.
Eikö oikeasti esim. Petman olisi kuulunut mukaan. Lisäksi SHL ja Sveitsi on täynnä suomalaisia.
En nyt oikein osta ajatusta että tässä joukkueessa on parhaat pelaajat mitä suomalaisia jalkeille saadaan. Tosin.. joukkuettahan tässä kootaan, ei laumaa yksilöitä. En silti usko että tällä sakilla kärkimaita vastaan paljon maaleja tehdään.
Mun mielestä Liigasta ei pitäis valita ketään kuin poikkeustapauksissa. Tokkopa yksikään Liiga-pelaaja tulee loistamaan. Toivottavasti tuossa ei ole jotain liiton politikointia mukana.
 
Toivottavasti Pesonen pääsee
huipputasolleen. Oli Tšekissä
todella vaisu. Tiedä sitten mistä
johtui. Oliko väsymystä.
 
Päivän Hesarissa Antsukka puhelee taas ilmapiiristä ratkaisevana tekijänä. Mies, joka on erikoistunut sotkemaan kaiken ilmapiiriin vähänkin liittyvän. Toisaalla tästä jo olikin puhe.

***

Antti-Pentti Pentti-Antti menetti kaiken uskottavuutensa toiminnallaan - ja sen puutteella - jo Ilveksessä. 4 Nations alleviivasi Pennasen puutteita.

Jokainen, joka osaa katsoa ja ymmärtää, tunnistaa Pentti-Antin oireyhtymän. Jossain vaiheessa herra horjahti ylipsykologisoinnin maailmaan, joka sinänsä ymmärrettävää. Kysymykset identiteetistä, kasvusta ja ihmisen sisäisestä maailmasta ovat äärikiinnostavia.

Pennanen kuuluu kuitenkin siihen ihmisryhmään, joka sukeltaa syvien ihmisyyskysymysten maailmaan, ja katoaa siihen. Menettää otteen. Kontekstin ja kokonaisuuden ymmärrys murenee, kun analyysit liudentuvat sumeneviin yksityiskohtiin. Näkemyksellisyys edellyttää ajattelun balanssia ja todellisuuden tunnistamista. Pelaajien todellisuuden, oman itsensä ja ylipäätään kaiken.

Antti-Pentti eksyi päänsä sisään pahasti Ilves-vuosinaan. Tommy Hellstenin kanssa sukeltelu ihmisen epävarmuuksien ja ongelmien ytimeen ei tuottanut valmentajaihmistä, joka kykenisi toimimaan strategisesti ja määrätietoisesti pelaajia ohjaten, vaan valmentajan, josta itsestään tuli epävarma ja ongelma.

Kun Antti-Pentti ei Ilveksessä loppuaikoina kyennyt enää toimimaan, ei tullut kättelemään, ei osannut analysoida toimiaan, syynä ei ollut huono käytös, eikä välinpitämättömyys, vaan se, että Pennanen oli eksynyt, eikä enää löytänyt takaisin.

Ongelma on vain korostunut ja näkyy päivä päivältä pahemmin. Pentti-Antti on maajoukkueaikanaan menettänyt lopunkin toimintakyvystään, johtamistaidoistaan ja kyvystään keskittyä oikeisiin asioihin oikeaan aikaan. Hellsteniläinen ajattelu on sotkenut miehen, jolla kapasiteetti ei lopulta riitä yhdistämään kovia ja pehmeitä asioita, ei rakentamaan luottamusta toimintaansa eikä toimimaan näkemyksellisenä johtajana, jolla olisi strategia.

Antti on eksynyt. Ihmisenä ja samalla myös valmentajana. Kestämätön tilanne maajoukkueelle.
 
Viimeksi muokattu:

Hölö on saanut kesäduunin.

Kolmea peräkkäistä liigamitalia Pelicansin ja Ilveksen penkkien takana juhlinut huippuvalmentaja Tommi Niemelä kertoo lähtökohdat kisoihin. Niemelä, 41, toimii Mediatalo Keskisuomalaisen julkaisemien lehtien MM-kisa-asiantuntijana kisojen alusta loppuun.
 
Takaisin
Ylös