Tilanne vaikuttaa tässä kohdin kaikin puolin erittäin hyvältä. Runko on jo hyvin kasassa, joten massapoistumisen osalta ei tarvitse olla peloissaan. Ilveksen houkuttelevuus ja maine seurana ei ole ollut pitkään aikaan (tai ikinä) näin vahva. Pelaajamyyntejä ollaan tehty onnistuneesti Ruotsin suuntaan ja seuraavaksi Jukkola ja Söderbäck tulevat siirtymään koviin sarjoihin. Saadaan oma helmemme Euroopan kartalle. Meille päin huhutut pelaajat ovat vaikuttaneet laadukkailta ja varmasti Takkulalta löytyy vielä ässiä hihasta.
Ollaan uniikissa asemassa, koska meillä on laadukas nuorukainen toisen maan U21-maajoukkueessa. Tässä olisi hyvä sauma rakentaa ilmasiltaa Ruotsin osalta myös toiseen suuntaan ja tuoda samanlaisen profiilin nuoria ruotsalaisia (miksei muunmaalaisiakin), joille ei löydy vielä näytön paikkoja Allsvenskanista, mutta pärjäisivät Veikkausliigassa. Esimerkkinä voidaan näyttää Kangan tarina.
Kaikilla muilla kärkijoukkueilla on ilmassa suuria kysymysmerkkejä ensi kauden suhteen. Kupsista saattaa lähteä iso osa johtavista pelaajista ja muutenkin ilmassa on turbulenssia valtataisteluiden ym. vallitessa. Tällä hetkellä eurohuumassa kaikki näyttää hyvältä, mutta kelkka voi kääntyä koska vaan parhaiden suunnatessa ulkomaille. SJK:n paras pelaaja ja muutama muu profiilipelaaja lähtee tulevassa siirtoikkunassa. Myös Interin lähtijälistalla on Krebs, Legbo ja viimeisempänä Niska on ilmaissut haikailevansa ulkomaille. Kaikki aivan liigan eliittiä. HJK on HJK eikä siitä pallokerhosta saa kukaan mitään selkoa.