• Moro! Perinteinen Ilvesfoorumin kevätveikkaus järjestetään nyt jo kymmenettä kertaa. Suuren suosion saavuttanut veikkaus järjestetään omassa osiossaan täällä. Kaikki joukolla mukaan, ja veikkausonnea!

Ilves-aiheiset pelaajahuhut

Ylle linkatun hollantilaislehden jutun mukaan 19-vuotiaalla Yiandro Raapilla on tässä vaiheessa suullinen sopimus Ilvekseen. Pelaajaa kohtaan on ollut viime aikoina paljon kiinnostusta. Ilves maksaa jutun mukaan pienen siirtokorvauksen.
Hollantilaislehden mukaan monivuotinen sopimus, venezuelalaistoimittajan mukaan kaksivuotinen. Ei ollut PSV:n kakkosjoukkueen kokoonpanossa enää perjantain ottelussa.
Syntynyt Hollannissa, isä tullut Curacaosta, äiti Venezuelasta. Pelannut Hollannin paidassa kahdessa U17-maajoukkuepelissä, joiden jälkeen siirtynyt edustamaan Venezuelaa, jonka junnumaajoukkueissa otteluita vuodesta 2023 eteenpäin. Mielenkiintoinen pelaaja Veikkausliigatasolle.
 
Syntynyt Hollannissa, isä tullut Curacaosta, äiti Venezuelasta.
Eli hänessä on loraus Curacao'a?
hammentava-tarjoilija-youtube.jpg
 
Ehdottomat bonarit Curacao-lisästä. Koska sehän on ainoa syy edes hieman kannustaa jotain jengiä kesän trump-peace-fifa-härdelleissä. Ja vahva luotto ettei klassisessa PSV:ssä edes akatemiatasolla pyöri ihan mitn tusinajanareita ja jälleen luotto meidän Lamborghiiniin. Toivotaab että kk:n pohja on hallussa ja muistetaan että "koulutuksen vuoksi" esmes Kuningas Litmanen aloitteli melko kovaa Ajax-uraansa laitapakin tontilta.
 
Raapin CV on nuoresta iästään huolimatta Sybrandya edellä, jos haluaa tehdä sen vertailun. Hänellä on kuitenkin alla kausi Hollannin kakkossarjaa, kun Sybrandyllä oli tullessaan minuutin verran miesten pelejä. Eikä Sybrandykaan mikään pultsari ollut. Materiaali oli vain loppukaudesta niin leveä, ettei päässyt kentälle.

Jonnekin diktaattorisarjan reserveihin voi päästä kukkaroa avaamalla, mutta PSV on kuitenkin sen tason instituutio, ettei sinne huvikseen oteta ketään mukaan. Massaa on kuitenkin sen verran paljon, että väistämättä joillekin ei löydy polkua eteenpäin. Vähän samaa tapaan kuin Kanga ei löytänyt polkuaansa Hammarbyssa. Siksi ainakin itse otan lämpimin mielin vastaan, jos saadaan vielä yksi nälkäinen nuori tähän porukkaan. Bamba oli piristysruiske omalla suorittamisellaan. Toivottavasti sama pätee tähän kaveriin.
 
Joo siis todettakoot vielä, että otan kyllä ilomielin miehen vastaan etenkin pallonsyöjän puuttuessa joukkueesta, mutta halusin vain lisätä pientä varausta akatemiapelaajiin. Toki Raapilla sitten ihan miesten peleistäkin kokemusta, ettei ihan verrattavissa ja Sybrandyn maininta olikin enemmän sellainen sivuhuomio kuin suora vertaus Raapiin.
 
Takaisin
Ylös