Toki mutta aika nopeasti tuo budjetti kuihtuu. Tällä kaudella ei mitään varmuutta ole edes pudotuspelipaikasta tai säälipaikasta niin ei sitäkään rahaa voi etukäteen budjetista käyttää. Varmasti haluttaisiin leveyttä mutta jos noista leveyteen jätetään vaikka 2 niin varmaan aika heikko kärkihankinta on tulossa. Ja puolustaja varmaan jää sitten kokonaan pois yhtälöstä, vaikka sinnekin tarvittaisiin kyllä ihan kärkiluokankin hankinta.
Kaikkea ei voi saada. Itse priorisoisin laadun määrän edelle. Tillun tuntien mennään toiseen suuntaan. Palolasta vähän vaikea sanoa, voihan se hänen kohdallaan olla että haluaa pysyä vain jääkiekkopiireissä kotikaupungissaan vielä ja korvaus voi olla luokkaa aika mitätön, eikä haittaa vaikka poppareilla olisikin välillä. Kaikki tietävät Kärppien budjetin ja Hermonen hinnoitteli itsensä ulos sieltä jo niin hänen jatkonsa kertoo minulle jo ettei mitään kärkihyökkääjää oikeasti ole tulossa, vaan se kärkihankinta on loukkaantumisesta palannut Ratinen.
Vastailen tänne kokoonpanoketjun puolelle ettei turhaan sekoita huhuketjua, mutta jos katsotaan miltä joukkue näyttää paperilla täysin terveenä kun lähdetään kevääseen (eli myös Klingberg laitettu mukaan):
Henman - Mäntykivi - Lööke
Ratinen - Jasek - Török
Heikkinen - Nättinen - Svejkovsky
Engberg - Borg - Klingberg
Mottard, TTM, Laurell, Kos, Björkqvist
Omasta mielestäni tuohon voisi vielä mahtua joko Palola tai Hermonen mukaan, mutta kieltämättä vaikea saada molemmat mahtumaan nyt kun Heikkinen on ottanut mielestäni paikan pelaavassa kokoonpanossa. Ehkä riippuu nyt siitä tuleeko Björkqvist olemaan tällä kaudella ollenkaan pelikuntoinen, koska ei tuossa ole mielestäni ilman loukkaantumisia oikein rotaatiovaraa muuten kuin tuossa nelosketjun laidalla niin kauan kun Klingberg on poissa kokoonpanosta. Muuten mielestäni aika lukittu 12 hyökkääjän ryhmä ja siksi onkin erinomaista, että lähtökohtaisesti kaikki "reservipelaajat" voivat pelata myös U20 peleissä.
Pakisto sitten näyttää tältä:
Kucerik - Johansson
Parikka - Pelli
Utunen - Latvala
Nyberg
Soini, Niskanen, Tukio
Eli tälläkin osastolla ihan kivasti leveyttä nyt kun Soini ja Niskanen ovat osoittaneet, että pystyvät pelaamaan Liigassa, mutta ehkä tuohonkin voisi tarjota vielä yhtä kiekollista puolustajaa. Ei mikään täysin välttämätön hankinta, mutta ei varmasti olisi pahitteeksi.
Jos pitäisi siis tänään valita niin ottaisin vaihtoehdoista Palolan loppukaudeksi kokemuksen mitalla, mutta ihan kolikonheittoa kuitenkin Hermoseen verrattuna. Sitten mahdolliset hankinnat tuonne puolustukseen tai ihan hyökkäyksen kärkipelaajaksi (esim. mainittu Palve) mikäli tällainen nyt sattuisi putoamaan syliin.