Kauteen lähtiessä mielestäni kahteen ylimpään ketjuun tarpeeksi hyviä pelaajia olivat lähtökohtaisesti hyökkääjistä Mäntykivi, Lööke ja Jasek.
Klingberg oli viime kaudella hyvä hankinta, mutta 34 vuoden ikä ja laskujohteinen ura naapurimaassa otettava tässä huomioon. Svejkovsky väläytteli ja oli parhaimmillaan ilmiömäinen, mutta ei nähdäkseni mikään takuuvarma suorittaja ja ennen kaikkea ikävän loukkaantumisherkkä. Klingbergin kohdalla kävi niin, että tuli kauteen ilmeisesti loukkaantuneena ja lopulta päädyttiin siihen, että leikkauspöytä on tähän väliin oikea ratkaisu. Svejkovskysta paha sanoa, mitä on taustalla. Joko kokonaisvaltainen taso ei riitä, pelaa koko ajan vammojen kanssa tai on vain henkisesti pahassa takalukossa.
KooKoosta saapuneiden pelaajien osalta yhdessä osuttiin jättipottiin, mutta Törökin osaltakin on sanottava, että joku johtavan hyökkääjän rooli ja +50 pistettä on haihattelua. 30-40 pistettä ja hyvää tekemistä molempiin kenttäsuuntiin olisi hänelle koko kauden osalta todella hyvä taso. Engberg puolestaan 30 pisteen mies KooKoosta, mutta 26 vuoden iässä ei voi mitään valtavaa hyppäystä tuohon odottaa. Alun perusteella käymässä on Könöset.
Ratisesta itse pidän pelaajana paljon, mutta avainominaisuudet, kuten viimeiset syötöt ja laukaus ovat yleisellä tasolla sitä tasoa, että mitään tasaista tuloksentekijää hänestä ei saa. Hieman saman profiilin pelaaja kuin Antti Saarela tai Eetu Päkkilä oli Ilveksessä. Hyviä pelaajia kolmosketjuun.
Puolustuksessa lähtökohtaisesti vain Simon Johansson täyttää kriteerit. Jarkko Parikka oli joitain vuosia sitten aivan liigan parhaita puolustajia, mutta jotenkin tuntuu, että on mukavoitunut Tampereella ja oikeanlaista henkistä vahvuutta ei ole. Mikäli olisi, niin todennäköisesti olisi nyt joukkueen kapteeni. Ihmettelen suuresti sitä, että ei ole kapteenistossa edes mukana.
Kucerik, Pelli, Utunen ja Latvala ovat minulle vähän sellaisia ihan hyviä pelaajia keskitason joukkueissa, mutta mestaruutta tavoittelevassa joukkueessa kaikkien paikka olisi kolmosparissa tai rotaatiossa. Latvalalla ja Pellillä on pelissä niin isoja puutteita, että ei oikein tahdo riittää edes sinne.
Maalivahtien osalta tilanne on usein ollut todella hyvä aina Dostalista asti. Nyt kuitenkin Malek korvattiin HIFK:ssa heikosti esiintyneellä Taposella, jolla on ollut myös omat ongelmansa loukkaantumisten kanssa. Kuten monissa muissakin hankinnoissa, ilmeisesti myös tässä on luotettu sokeasti siihen, että ei enää niin nuori pelaaja ottaa Tampereella valtavan pelillisen hyppäyksen ylöspäin. Pavlatin osalta puolestaan kasetti ei tunnu pysyvän yhtään kasassa, vaan yksi helppo omiin romahduttaa koko korttitalon. Aika kaukana ollaan tilanteesta, jossa selkeä ykkösvahti on joko Dostal tai Langhamer ja kakkosvahti pelaa sen ~ 20 peliä kaudessa ja kirittää.
Henkinen puoli on tässä joukkueessa heikoilla kantimilla. Pitkäaikaiset Ilvekset ja johtavat ovat todella vähissä. Aiemmilla kausilla on voitu luottaa siihen, että Eemeli Suomi kantaa esimerkillään vaikeilla hetkillä. Voidaanko samaa odottaa vaikkapa Lukas Jasekilta? Pelaajaa henkilökohtaisesti en tunne, mutta kyllä Jasek on sen alkukauden jälkeen ollut selkeimmin esimerkki oman tason notkahduksesta.
Kesän aikana joukkueeseen olisi ollut mahdollista hankkia vaikkapa Jyrki Jokipakkaa tai Leevi Tukiaista ja jopa Tuomas Salmelaa sitä kovuutta ja logolle pelaamista sekä ilvesläisyyttä tuomaan. Vaan eipä hankittu.