Pablito
Vakiokokoonpanossa
- Viestejä
- 397
Jatkoaikaan poimittu twiitit talteen
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tässä vielä koko hoito tekstiversiona tänne talteen;
Jatkoaikaan poimittu twiitit talteen
Huh huh mitä settiä…Tässä vielä koko hoito tekstiversiona tänne talteen;
Nyt se on julkista tietoa, Valtonen saanut kenkää. Ketju jäänee hieman pannukakuksi mutta alotetaan. Aloitetaan vaikka potkut saaneesta Valtosesta.
Valitettavasti sain useammalta lähteeltä täyskiellon näitten asioiden julkaisemisessa, koska osa pelaajista tekee vielä uraa. 1/?
Mutta avataan nyt hieman mitä tuolla kulisseissa on tapahtunut: nuorelle loukkaantuneelle pelaajalle on ilmoitettu että pelaat muuten lääkäreiden vakavasta kiellosta huolimatta tai et enää ikinä pue jokeripaitaa päälle. Toista henkisesti pohjalla olevaa pelaajaa naureskeltu 2/?
Ja nimitelty potilaaksi muun joukkueen edessä, jonka jälkeen savustettu kyseinen pelaaja kokonaan ulos joukkueesta. Nämä ovat vain pieni pintaraapaisu tähän kaikkeen sekoiluun jo viime kaudella, mistä OLLAAN seurajohdossa tietoisia ja päätetty lakaista maton alle. 3/?
Tomek Valtosen toiminta ei kestä päivänvaloa, ja sitä on suojeltu OP:n sekä Saarnin toimesta. Mutta Tomek Valtosesta viis, en vastaa näitä koskeviin asioihin koska tosiaan pelaajilta toive etten jakaisi näitä, mennään nyt näihin ongelmiin mitkä jatkavat seurassa. 4/?
OP Yrjänheikki: Ensimmäisenä puolustuksen sanana, että Tomekin toiminta ei kestä päivänvaloa, ja se sana kiirii pelaajistossa. Ei ole helppo rasti saada pelaajia Tomekin valmentamaan nippuun, mutta silti että tämä tonttu pitää Tomekin on jotain käsittämätöntä. 5/?
OP Yrjänheikki on koko saagan isoin epäonnistuja. Isompi kuin Tomek. Mottipäisiä sopimuksia ja agentit naureskelee kuinka saivat Jokereilta kusetettua fyrkat. Caitokin oli tietojeni mukaan scoutattu, ja olivat todenneet että ei riitä eväät Jokereiden ykkös-yv pakiksi 6/?
OP:lla oli pitkä lista nimiä, ennen Caitoa. Lopulta niitä oli enää kolme, kun kaikki menivät nenän edestä. Ne nimet uutisoin kesällä. No ketä saatiin? Caito tietenkin, järjettömällä sopimuksella. Eli pelaaja jota edes ei haluttu, signattiin järkyttävällä diilillä? 7/?
Valmentaja saagaan, OP:lla ollut tehtävänä kartoittaa päävalmentajaa. Hahlin ei pitänyt olla vaihtoehto. Tässäkin epäonnistunut. Valtosen potkut ovat Saarnin aluilleen panemat. Immonen sai kenkää jääräpäisyydestään. Valtosen kätyri Nordman sai jäädä, mistä päästäänkin 8/?
Aasinsiltana käärmeen päähän, eli omistajaportaaseen. Hahl pääkoutsiksi, ja Vaasasta roudattiin apuvalmentaja hänelle. Miksi? No koska halvemmalla päästiin, kuin sillä mitä joku kunnon koutsi olisi maksanut. Olen seurannut sivusta, miten Jokereiden PR koneisto jyllää. 9/?
Ja leipoo Saarnista, jopa miellyttävää kuvaa. Totuus kulisseista on kuitenkin ihan toinen. Totuus on se että Jokereiden pääomistajista kumpaakaan ei kiinnosta paskan vertaa Jokerit. Näkeehän sen jo lippujen hinnoista. Käytetään hyväksi 4000 punakeltaista hölmöä 10/?
Jotka ostaa lipun, koska rakkaus seuraa kohden on niin suuri. Se 500 000€ mikä mukamas meni junnuihin on suurin puhallus ikinä. Tiedot, mitä seuran sisältä saan ovat huolestuttavia. Jokereiden juniorit tekee tiivistä yhteistyötä Saarnin toisen yhtiön Viiman kanssa. 11/?
Tämä seuraava on täysin mutuilua, mutta jos joku kävisi kirjoja läpi luultavasti jotain hämärää sieltä löytyisi Viiman kanssa suhmuroinnista, ymmärrykseni mukaan Jokereiden junioriorganisaatio täytetty Viima henkisillä koutseillakin. 12/?
Organisaation sisältä sain vihjeen myös, että Jokereita johdetaan kuin bisnestä. Jääkiekko ei ole keskiössä toimistolla, vaan se että kassaan kilisee mukavasti fyrkkaa. Seuraava organisaation sisältä tullutta arvailua: liekö rahakas exit omistajamme end goal 13/?
Sain myös vinkin Jokereiden organisaatiosta että Viitikko on myynyt Jokerit täysin Live Nationin armoille. Lähdettäni lainaten ”Viitikon diilin takia joudutaan huoraamaan, ja silti jää luu käteen”, koska Viitikkoakaan ei voi paskan vertaa kiinnostaa Jokerit. 14/?
Valitettavasti aika moni asia jää julkaisematta. Koska saan tietojani tosi kriittisistä paikoista, ja ymmärrän että ihmiset pelkäävät asemansa puolesta. Mutta jokerifanina, oma fiilis on apaattinen. Valtosen potkut ovat hieno asia, ja askel oikeaan suuntaan. 15/?
Mutta kyllä tässä on niin paljon pettymyksiä, ja ikävää tietoa niin pakko se on ainakin itse suhtautua varauksella kaikkeen mitä Jokereiden johtoporras syöttää meille. Hahlille täysi tuki ja tsemppi tehtävään, vaikka onkin Saarnin -20% pinnaa hinnasta veke ratkaisu. 16/?
Jään myös pienelle tauolle huhuilusta. Koska omat päivätyöt ovat kärsineet tästä puhelimen päässä roikkumisesta, ja haluan antaa työrauhan Jokereihinkin. Sen vaan sanon, että ihan sama mitä puppua meidän UTJ sylkee mediaan, KAIKKI julkaisemani tieto on pitänyt kutinsa. 17/?
Never. Doubt. Marko-koira.
Kiitos ja anteeksi, olisin halunnut tehdä lisääkin paljastuksia kulisseista.
Asia, mikä helpottaa tämän ahdingon keskellä on se, että olen huomannut kuinka vahva Jokeriyhteisö on. Vähennetään sinisilmäisyyttä, seistään meille tärkeän seuran 18/?
Noiden Siirtokynän paljastusten perusteella ehkä ihan hyvä, ettei halailemaan päässytSaikohan Valtonen kätellä ja halata joukkueen läpi kera kakun ja konjamiinin? Tuskin, kun kerta potkutkin annettiin pelkurimaisesti puhelimitse.
Yrjänheikin aloitus on kyllä kova. Nyt maksellaan Leskisen ja Juolevin lisäksi vielä Tomekillekin popkornin syömisestä. Tuossa kyllä rahaa palaa ja tästä tulee kyllä todella kallis startti Jokereille liigaan.
Jokohan Shedden on kuullut että Hahlilta olis taas valkun paikka ryöstettävissä?
No, jos Shedden tulisi Suomeen, niin eikö oikea osoite olisi, kaikella kunnioituksella, Hämeenkyrö tai Ähtäri ?Shedden voisi tehdä seuraavaksi paluun Jokereihin 19 vuoden tauon jälkeen.
Ketä vittua tämä kiinnostaa? Miksi tappara piti mainita?Tapparalla aika hyvin silti asiat.
..ja Immonen. Hahl jatkaa.