Elias Tamminen

Tammisen maali oli ottelun hienoin hetki tänään. Hienoa nähdä, kun nuori pelaaja, joka oikeasti välittää seuralle pelaamisesta, saa onnistumisia. Rohkeasti vaan lisää peliaikaa, näkisin että pystyy olemaan ensi kaudella jo vähintään rotaatioroolissa liigassa.
Tämä oli ehdottomasti matsin ainoita ilonpilkahduksia. Oli hieno nähdä, muuten aika aneemisessa joukkueessa ja ottelutapahtumassa yleensäkin, miten Tamminen syttyy, innostuu ja tuulettaa onnistumistaan. Näin sen pitääkin olla. Rutinoituneella ja kokeneemmalla pelaajalla voi olla joo vähän vaikeeta syttyä näissä olosuhteissa, mutta siitäkin syystä nyt ne nuoret irti.

Koska tässä loppukaudesta on panokset ja muut aika vähissä, niin laittaisin Tammisen lauantaina avaukseen. Ihan vaan palkinnoksi ja kannustimeksi. Ja kyllä mä kannattajana mieluummin katson tässä tilanteessa näitä (omia ja/tai nuoria) pelaajia, jotka siellä kentällä vielä syttyy ihan vaan pelaamisen ilosta. Ja joille tää ei ollu vain yksi syksyn jaro-peli, vaan uran eka liigamaali.
 
Takaisin
Ylös