Ilveksen kokoonpano 2026-2027

Oikeastaan vastaus useampaankin kommenttiin tässä ketjussa, että Hölön filosofiassa on aika iso kynnys sekoittaa ketjuja kokonaan, lähinnä yksittäisten pelaajien siirtelyä. Perustunee siihen, että kausi on prosessi Hölölle enemmän kuin mitään. Ja tämä siis kommenttina Hölön filosofiasta, ei välttämättä oma mielipide. Itse luotan Hölöön.

Mitä yksittäisiin pelaajiin tulee, niin voin vain kuvitella Hölön kannustamassa esim. Kossia, "dont worry, se häkki tulee kyllä, keep trying". Lohdullisena näen, että paikkoja tulee jo aika paljonkin, rauhattomuus/hätäily ja hiukan epäonnikin on vienyt maalin tilastoista. Sama koskee hiukan Törökkiä ja Löökeäkin, ketsuppipullo aukeaa kyllä. Näen aika lohdullisenakin tilanteen, 4 voittoa ja vieläpä vieraissa ja maalintekovoimaa on roppakaupalla käyttämättä.
 
Onko Hynninen toisaalta sen tyylinen pelaaja että kannattaa laittaa alempiin ketjuihin. Ei ne meillä(kään) mitään jarruketjuja ole mutta vääntövoimaa siellä tarvitaan kunnolla.
Vai olisiko Hynnisen paikka pelata siellä Ketterässä jokunen ottelu. Heikkiselle taas antaisin kunnon paikan näyttää.. toistan itseäni mutta hänellä on lahja sekä kyky tehdä maaleja.
Lööke taas pärjää myös alemmissa ketjuissa joten hän voisi hakea vauhtia sitä kautta.

Anteeksi.. en malttanut pysyä poissa nyt kun molemmat suosikkini Heikkinen sekä Korhonen onnistuvat. Korhonenkin iski upean maalin Kalpaa vastaan eilen :)
Kosin paikalle kolmoseen ja siitä sitten ylöspäin. Ei se mikään jarruketju ole. Meidän paras maalintekijäkin pelaa nelosessa.
 
En nyt näe suuria syitä kajota ketjuihin kun dynamiikkaa on löytynyt. Ketjuja sekoittamalla ei löydy ratkaisua tiettyihin ongelmiin koska sellaisia pelaajia ei ole.
 
Joukkuetta ei rakenneta ajatuksella neljä illasta toiseen tehoja tekevää ketjua. Joukkueessa on kenttiä jotka pimentävät vastustajaa ja painavat aloituksia
Monesti näin tehdään, mutta en katsois lajia ihan näin ehdottomasti ja mustavalkosesti. Ei ole mitään absoluuttista ABC-kirjaa, mikä johtaa automaattisesti menestykseen, vaan siihen vaikuttaa moni tekijä ja tyylejä on monta.
 
Monesti näin tehdään, mutta en katsois lajia ihan näin ehdottomasti ja mustavalkosesti. Ei ole mitään absoluuttista ABC-kirjaa, mikä johtaa automaattisesti menestykseen, vaan siihen vaikuttaa moni tekijä ja tyylejä on monta.
Niin, uskoisin että Ilves on rakennettu sen varaan että joka ilta löytyy joku jolla on lentokeli ja tekee tarvittavat maalit. Muuten suoritetaan hyvin neljällä kentällä vähämaalista peliä. Tämä voi toimia, ja kauden mittaa toki pelaajat voivat kasvaa puuttuviin rooleihin. Ainakin joukkuetta voi kuvata työteliääksi.
 
Takaisin
Ylös