Ayn Randelin
Rivipelaaja
- Viestejä
- 20
Kysykää vaikka Arto Satoselta ja kumppaneilta mitä mieltä he ovat
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kysykää vaikka Arto Satoselta ja kumppaneilta mitä mieltä he ovat
Huomaatko viestissäsi mitään ristiriitaa? Fiksuja ihmisiä, jotka eivät ole fiksuja kuitenkaan.En nyt periaatteessa tiedä miten älykkyyteen liittyy, jos vapaa-aikana tuolla vietät aikaa. Tuskin kaikki siellä huonosti käyttäyy. Tiedän, että osastossa on oikeasti hyvin pärjääviä ja erittäin fiksuja ihmisiä, jotka ei ole niin fiksuja peleissä ollessaan.
Ja ei en kuulu edelleenkään osastoon.
Edelleen sinä väheksyt asiaa. Siellä koulukadulla on ollut Ilves faneja rääkymässä, ketkä on todennäköisyydellä Osaston toiminnassa mukana. Koulukadulla käytetty osaston chanteja, jne. Oltu kuin Osasto. Silloin kun tuon tason perseilyä tapahtuu niin kyllä Ilves yhteisö häpeää tuota toimintaa. Käy lue eri somet ja mediat tai lue täällä. Osasto on velvollinen puuttumaan omiensa perseilyyn ja se on vaan fakta. Jos osasto ei puutu, he hyväksyvät toiminnan ja näin asettuvat yhteisön yläpuolelle.Ilves yhteisö häpeää laajalti kyseistä toimintaa ? Kyllä minäkin häpeän yksittäisten ihmisten huutamia törkeyksiä, mutta ne on yksilöiden tekemiä virheitä, ei yhteisön. Jos isoa kuvaa katson niin olen ylpeä Ilveksen yhteisön jäsen ja kannattajaryhmä on ainakin minulla yksi syy tulla halliin. Jos sitä ei olisi niin voisin jäädä hyvin kotiin katsomaan ja niin varmaan toimisi moni muukin. Kuka kärsii: pelaajat ja seura. En ole hyväksymässä törkeyksiä, rikollisuutta ym....päinvastoin. Tämä on ihmeellistä vastakkainasettelua. Olen aika kauan käynyt peleissä ja kyllä se on mennyt parempaan suuntaan. Pääsääntöisesti kannatetaan omia. Kyllä toi alkoholi, väkivalta oli aikoinaan aika kovempaa kuin nykyään. Tämä on edelleen minun mielipiteeni ja en ota kantaa Koulukadun tapahtumiin kun en siellä ollut.
Aamulehden etusivulla on tämä nyt pääuutisena.Asiasta uutisoi nyt myös Iltalehti oikein videon kera. Huomio on taattu, valitettavasti
Eipä mene kauaa kun isot seurat (IFK, Jokerit, Ilves, Tappara...) ottavat saman käytännön kuin HJK koskien tunnistautumista lippujen kanssa. Porttikieltoa ei voi asettaa tällä hetkellä yksittäiselle henkilölle ottelutapahtumaan. Mutta ehkä tunnistautuminen rajaisi edes vähän häiriökäyttäytymistä.
Kyllä voidaan asettaa porttikielto yksittäisille henkilöille ja niin viime vuonna asetettiinkin 4. puolivälierän jälkeen, kun järkkärit poistivat Ilveksen kannattajakatsomosta väkeä. Areenan ottelutapahtumissa ei tällä kaudella ole kuitenkaan tapahtunut mitään sellaista, että porttikieltoja pitäisi asettaa.Eipä mene kauaa kun isot seurat (IFK, Jokerit, Ilves, Tappara...) ottavat saman käytännön kuin HJK koskien tunnistautumista lippujen kanssa. Porttikieltoa ei voi asettaa tällä hetkellä yksittäiselle henkilölle ottelutapahtumaan. Mutta ehkä tunnistautuminen rajaisi edes vähän häiriökäyttäytymistä.
Eipä mene kauaa kun isot seurat (IFK, Jokerit, Ilves, Tappara...) ottavat saman käytännön kuin HJK koskien tunnistautumista lippujen kanssa. Porttikieltoa ei voi asettaa tällä hetkellä yksittäiselle henkilölle ottelutapahtumaan. Mutta ehkä tunnistautuminen rajaisi edes vähän häiriökäyttäytymistä.
Tästähän tässä ketjussa suurimmalta osalti on ollut kysymys.Mutta eihän nyt kukaan voi pokkana tulla väittämään että olisi jotenkin hyvää kannattamista, jos vaikka minä tulisin porukalla huutamaan sinun alaikäiselle lapsellesi junioripeliin huoraa ja kehottaisin häntä tappamaan itsensä.
Kyllä voidaan asettaa porttikielto yksittäisille henkilöille ja niin viime vuonna asetettiinkin 4. puolivälierän jälkeen, kun järkkärit poistivat Ilveksen kannattajakatsomosta väkeä. Areenan ottelutapahtumissa ei tällä kaudella ole kuitenkaan tapahtunut mitään sellaista, että porttikieltoja pitäisi asettaa.
Eiköhän siellä keskustella asiasta sisäisesti ja hoideta asia niin ettei jatkossa ylilyöntejä tapahdu, mutta kokonaan niitä on vaikea estää sillä jokaisesta yksilöstä ei voi mennä takuuseen, tai ainakaan minä en menisi. Toki en tiedä tarkalleen mitä Koulukadulla tapahtui, koska en siellä paikalla ollut tai tunne ketään joka oli. Toki on tärkeää selventää sisäisesti ja ulkoisesti mitkä ne asiat olivat mihin on tarkoitus keskustelulla palata. Missä määrin on rikottu lakia ja onko siihen syyllistyneet yksilöt vai koko porukka. Vai onko kysymys vain normeista jota rikottiin. Ei savua ilman tulta vai miten se meni. Haluan nyt vain tehdä selväksi etten ole puolustelemassa kenenkään idioottimaista käyttäytymistä, mutta vähän voisi hengähtää välillä ja analysoida jossakin asianosaisten kesken mitä on tapahtunut.Edelleen sinä väheksyt asiaa. Siellä koulukadulla on ollut Ilves faneja rääkymässä, ketkä on todennäköisyydellä Osaston toiminnassa mukana. Koulukadulla käytetty osaston chanteja, jne. Oltu kuin Osasto. Silloin kun tuon tason perseilyä tapahtuu niin kyllä Ilves yhteisö häpeää tuota toimintaa. Käy lue eri somet ja mediat tai lue täällä. Osasto on velvollinen puuttumaan omiensa perseilyyn ja se on vaan fakta. Jos osasto ei puutu, he hyväksyvät toiminnan ja näin asettuvat yhteisön yläpuolelle.
Ihmisten ei pidä puolustella näitä idiootteja mutta nämä räkänokat eivät ole minkään arvoisia joilla olisi jotakin vaikutusvaltaa vaikuttaa ainakin omaan asemaani Ilveksen kannattamisessa. Sponsorit yms eri asia mutta tämän ei mielestäni pitäisi vaikuttaa mitenkään Ilveksen kannattamiseen ja suhtautumiseen tähän hienoon seuraan. Maineesta saa ja pitääkin olla huolissaan ja se onkin osoitus siitä, että me välitämme tästä seurasta.Meillä kotona parempi puolisko on järkyttynyt ja ilmoitti harkitsevansa luopumista Ilveksen kannattamisesta. Ei hän mikään hard core fani ole ollutkaan mut pitkäaikaien ja luotettava kannattaja.
Samalla hän ilmoitti harkitsevansa voiko meidän teini-ikäisiä enää päästää edes Areenaan peliin.
Pelkään että hän ei ole ainoa joka tällaisia miettii. Ja ennen kuin vähättelette tätä muistakaa, että Ilveksellä niin kuin kaikilla seuroilla on paljon kannattajia, jotka eivät ole fanaattisia ja joiden side seuraan saattaa katketa just tämmösistä jutuista.
Ja sama koskee myös mitä suuremmissa määrin yhteistyökumppaneita. He eivät tykkää tällaisesta julkisuudesta
Onko siellä huudettu porukalla sitä huoraa ja tapa ittes vai onko ollut tämä yksi joka huutelee homoa ja muuta vastaavaa?Itsekin kyllä ollut monessa kannattamiseen liittyvässä asiassa samaa mieltä kuin te naapurikannattajat, ja edelleen olen sitä mieltä että kyllä aikuisten matseissa saa huudella mouhoja helvettiin vaikka kuinka paljon ja pyrottelukin on yleisesti ottaen jees. Mutta eihän nyt kukaan voi pokkana tulla väittämään että olisi jotenkin hyvää kannattamista, jos vaikka minä tulisin porukalla huutamaan sinun alaikäiselle lapsellesi junioripeliin huoraa ja kehottaisin häntä tappamaan itsensä.
Onko siellä huudettu porukalla sitä huoraa ja tapa ittes vai onko ollut tämä yksi joka huutelee homoa ja muuta vastaavaa?
Tälläiset sankarit luulisi saavan poistettua omalla porukalla.
Etkö ymmärrä, sisäinen keskustelu ei riitä enää. Tuosta on tehtävä selkeä ulostulo ja varmistuttava ettei niin koskaan tapahdu enää. Tästä on hyvin pieni askel siihen, että Invaasio matkat loppuu muille paikkakunnille, kun sieltä tulee ei kiitos, ette ole tervetulleita tänne. Pidempi askel on siihen, että otetaan asiasta oppia ja palataan ruotuun. Nyt mitataan Osaston Ilvesläisyyttä oikeasti.Eiköhän siellä keskustella asiasta sisäisesti ja hoideta asia niin ettei jatkossa ylilyöntejä tapahdu, mutta kokonaan niitä on vaikea estää sillä jokaisesta yksilöstä ei voi mennä takuuseen, tai ainakaan minä en menisi. Toki en tiedä tarkalleen mitä Koulukadulla tapahtui, koska en siellä paikalla ollut tai tunne ketään joka oli. Toki on tärkeää selventää sisäisesti ja ulkoisesti mitkä ne asiat olivat mihin on tarkoitus keskustelulla palata. Missä määrin on rikottu lakia ja onko siihen syyllistyneet yksilöt vai koko porukka. Vai onko kysymys vain normeista jota rikottiin. Ei savua ilman tulta vai miten se meni. Haluan nyt vain tehdä selväksi etten ole puolustelemassa kenenkään idioottimaista käyttäytymistä, mutta vähän voisi hengähtää välillä ja analysoida jossakin asianosaisten kesken mitä on tapahtunut.