Jos on uskominen siihen mitä palkkakuitteja mouhot ensi vuonna työstää niin kyllä itseä ainakin naurattaa. Mattilat varmaan aika samoissa noin 250k, Simontaival ja E.Tuulola 170k, Heljangon mammuttilappu ja siihen päälle vielä Metsolan soppari joka Heljangon tulon myötä näyttää suht hölmöltä.
Sitten kun miettii niin viime syksynä jo uutisoitiin että Johansson ei todellakaan tullut omalla markkina-arvollaan Ilvekseen vaan hänkin pelasi/pelaa myös ensi vuonna isolla alelapulla.
No loukkaantumisten takia ei ihan parasta Simmeä nähty mutta olihan mies varsinkin ennen loukkaantumista aivan ylivoimainen ja kerta kerrasta otan Simmen mielummin kuin Mattilan varsinkin jos Jesper on 100kiloa kalliimpi.
En usko että Kucherik oli myöskään kallis vaikka on jo tasonsa näyttänyt liigassa ja maajoukkuepaita päällä.
Tähän duuoon menee hiukan enemmän kun Jesper Mattilaan mikä ainakin mun korvaan kuulostaa todella mahtavalta.
Jasekista sanottu jo aikaisemmin että ruotsissa on yksi huono kausi takana se ensimmäinen oli ihan mukiinmenevä varsinkin kun miettii miten umpipaska Oskarsham oli.
Sanotaan nyt että jos Jasek tienaa 190k Ilveksestä ja FUCKIN EETU TUULOLA mouhoissa 170k niin tulevaisuus näyttää helvetin valoisalta kun mouhot lähtee joulupukin johdolla ensi vuonna taas puolivälierissä lauluun ja ”suomen menestyneimmän” brändiltä putoaa pohja.
Samaan aikaan kun Ilves ottaa sen viimeisen askeleen kohti euforiaa.
Tulipas muuten saatanan pitkä vastaus kysymykseen Jasek vs Mattila mutta mennään tällä