Suomen cup

TamUn kakkosjoukkue tasoitti rankkarista VPS:ää vastaan Pyynikillä lukemiksi 1-1! Pelattu nyt jo 70 minuuttia. TamUn kakkosnippu pelaa Kolmosessa eli maamme viidenneksi korkeimmalla sarjatasolla. Myös Vepsu teki pilkulta matsin avausmaalin.
Olisi kyllä noloa jos vps häviäisi mouhojen kakkosjoukkueelle
 
KTP lopulta jatkoon, joten Inter ainoa ruumis Veikkausliigajoukkueista tällä kierroksella. Sitäkin tärkeämpi Ilveksen mestaruusmahdollisuuksien kannalta, koska Inter oli ainakin minun laskuissani TOP5-suosikki voittamaan koko cupin Ilveksen, HJK:n, KuPS:n ja SJK:n ohella.

Ilveksen mahdollisuus saada seuraavalla kierroksella vastaan muu kuin Liigajoukkue on siis 21/31. Unelma-arpaonni olisi itselle joku alasarjajoukkue ja muuten paljon Veikkausliiga-joukkueiden keskinäisiä, joista yksi sisältäisi kaksi kolmikosta HJK, KuPS, SJK.
 
Mikä tahansa Veikkausliigan ulkopuolinen kotona. Jos sille häviää niin ansaitseekin lähteä ulos cupista.

Nythän arvotaan seuraavakin kierros samalla, eli optimaalista olisi, että seuraavalle kierrokselle arvottaisiin kahden alasarjajoukkueen kohtaamisen voittaja.

Pahin arpa taas olisi tyyliin KuPS vieraissa ja jos sen voittaa niin HJK-SJK-pelin voittaja vieraissa, mutta kaikki muutkin Veikkausliiga-porukat pahoja varsinkin vieraissa, eikä oikein tässä vaiheessa haluaisi vielä niitä, kun puolivälieristä eteenpäin kuitenkin täytyy vielä niitä 3 selättää ilman ihmeitä, jos cupin haluaa valloittaa. Viime vuonnahan tuli heti SJK ja cup päättyikin sitten siihen.
 
Mikä on teidän isoin arpatoive? Itse toivon varmaan eniten HIFK tai TPV Tammelassa. HIFK kelpaisi myös vieraissa jos pelataan Brakulla tai Bolliksella.
Paltsarit olisi kyllä kiva saada vastaan. Ainoan oikean Tampereen derbyn paluu, ja samalla saisi oikealle kaupungin kakkosjoukkueelle myös lisää näkyvyyttä, jonka turvin toivottavasti joskus porhaltaa FC T*pparan ohi. En siis TPV:stäkään erityisemmin välitä, mutta kyllä niitä mieluummin katselee kuin muoviapinoita. Perinteisen paikallisväännön paluu voisi tosiaan antaa heille lisäpaukkuja kasvattaa toimintaansa, ja kaupungin pienempien seurojen ekosysteemissä toisen menestys vie automaattisesti tilaa pois toisilta (lue: tamulta).
 
Näin helsinkiläisenä olisi kiva päästä katsomaan täällä pk-seudulla peliä mielellään jotain alasarjaporukkaa vastaan. Kunhan täällä olevista joukkueista ei hjk tai orjapelaajien atlantis (ei senttiäkään näille vaan koko joukkueenjohto vankilaan) tule vastaan niin en valita.
 
Takaisin
Ylös