Isoimmastakin ongelmasta olen eri mieltä. Mun mielestä isoin ongelma oli silloinkin viisikon repaleisuus verrattuna viholliseen. Hyökättiin alivoimaisena väkipakolla jatkuvasti. Ei niin mitään järkeä. Pelsut teki viisikkona kaiken ja pelasivat huomattavasti viisaammin.
Mun mielestä vain ja ainoastaan Ilveksen paljon suurempi yksilötaito toi niitä näennäisiä ja tilastollisia maalipaikkoja enemmän. Pelitapa sitä ei todellakaan tuonut vaan päinvastoin vähensi niitä merkittävästi.
Niinkuin Beast tuossa mainitsi, Ilves hätäili liikaa. Niin kiire oli ylöspäin, että hyökit lähtivät jatkuvasti yksin tai kaksin reilusti alivoimaisena epätoivoiseen hyökkäysyritykseen, mikä oli järjestäen tuhoon tuomittu ja epäonnistui.
Ei Pelsut noin typerästi hyökännyt lainkaan. Ilves teki sitä ihan jatkuvasti. Käytännössä lahjoittivat kiekon vihulle.