Jan-Mikael Järvinen

Aika todennäköisenä näen, että 2-vuotinen sopimus. Järvisellä tuskin noilla kilometreillä mitään epävarmoja "1+1 seuran optiolla" -sopimuksia allekirjoittaa ja 1-vuotinen tuntuu myös jotenkin epätodennäköiseltä, kun kuitenkin seuranvaihdon vaiva tässä nähdään.

Jos sitten peli kulkee ja pelihaluja riittää niin mahdollisesti niiden kausien jälkeen 1-vuotinen jatko perään.
Kyllä veikkaan myös että hakee suoraa parivuotista. Onhan se iso riski seuralle. Toki vaakakupissa painaa kaikki se mitä pöytään tuo: kokemus, johtajuus, pelillinen upside. Sitten on ikä ja riski siitä että maksetaan kovaa palkkaa pari kautta pelaajalle joka suorittaa alle odotusten. Näinhän nyt on Ilveksellä ollut esim Nättisen kanssa. Joku varmasti tuon 2 v tarjoaa joten saadakseen pelaajan täytynee hyväksyä riski.
 
Itse en tässä mitään suurempia riskejä näe koska Järvinen ei mikään oletettu ykkössentteri ole ja jos tulee loukkia niin varalla on Törökkiä ja Henmania. Ja kun kyseessä on kuitenkin JMJ, professori, on hänestä paljon muutakin hyötyä kopissa. Isähahmoja on aina hyvä olla kopissa kun sieltä kuitenkin lähtee Klingberg ja Nättinen.
 
Jospa otetaankin ketjun kolmanneksi Hartikainen.

Voitaisiin koota verrokkiketju Viitakoski - Helminen - Nieminen. Hartikaisen pääkin kiristää kypärää kuin 'Veikolla' jäähyväiskaudella.
Tai Leksa, jolla kypärä mahtuu vain niskaan.

OT:na, mikähän muuten mahtaa olla yhden hyökkäysketjun ikäennätys liigassa? Pelasivatko esim papat Perrin ja Kallio Turussa samaan aikaan...
 
Tai Leksa, jolla kypärä mahtuu vain niskaan.

OT:na, mikähän muuten mahtaa olla yhden hyökkäysketjun ikäennätys liigassa? Pelasivatko esim papat Perrin ja Kallio Turussa samaan aikaan...
Riippuu vähän ketä oli Helmisen (43v) ketjussa...2008.
Ilveksen "papat" kaatoivat Lukon
 
Lööfin tavoin existä nykyisiin. Tervetuloa takaisin sinne kaupungin paremmalle puolelle ja kotiin!


Keskushyökkääjä Jan-Mikael Järvinen, 38, palaa kasvattajaseuraansa 19 vuoden kierroksen jälkeen kaksivuotisella sopimuksella. Kaudella 2006–2007 ensimmäiset Liiga-ottelunsa Ilveksessä pelannut hyökkääjä siirtyy keltavihreiden riveihin Ässistä, jota hän edusti kausina 2022–2026 toimien joukkueen kapteenina kahdella viime kaudella.

174-senttinen, 80-kiloinen ja vasemmalta puolelta laukova Järvinen merkkautti viime kaudella 60 runkosarjaottelussa tehot 11+27=38 ja 12 playoffs-ottelussa 2+2=4. Toissa kaudella hän takoi uransa ennätystehot, kun 60 runkosarjaottelua tuottivat pisteet 9+45=54 ja 10 playoffs-ottelua 2+5=7.

15 kaudella Suomen pääsarjassa pelannut Järvinen edusti Tapparaa kausina 2011–2019 ja sai uransa alkuvuosina tililleen otteluita myös HPK:ssa. Liigassa kaikkiaan 618 runkosarjaottelua tehoilla 87+283=370 ja 145 playoffs-ottelua pisteillä 10+51=61 pelannut hyökkääjä on saavuttanut kaksi Suomen mestaruutta, neljä SM-hopeaa ja yhden SM-pronssin.

Ulkomailla Järvinen vietti kaudet 2019–2022, joista ensimmäisellä hän edusti saksalaista Adler Mannheimia, toisella ruotsalaista Malmö Redhawksia ja kolmannella itävaltalaista EC Red Bull Salzburgia, jonka riveissä hän voitti monikansallisen ICEHL-sarjan mestaruuden.

Vahvat otteet kahden viime kauden aikana nostivat Järvisen myös Suomen A-maajoukkueeseen. Keskushyökkääjä debytoi Leijonissa 37-vuotiaana keväällä 2025 ja lunasti paikkansa Suomen MM-joukkueeseen. Hän merkkautti MM-kisoissa viidessä ottelussa yhden syöttöpisteen ja kyseisenä keväänä yhteensä 11 maaottelussa tehot 0+8=8. Kuluneella kaudella Järvinen pelasi kaksi A-maaottelua Suomen marraskuussa Nokia Arenalla isännöimässä Euro Hockey Tourin turnauksessa.

– Jan-Mikael Järvinen on erittäin kokenut keskushyökkääjä, joka tunnetaan urheilullisuudestaan, pelintekokyvystään, syöttötaidostaan ja ylivoimaosaamisestaan. Hän on erittäin omistautunut lajille ja tuo joukkueemme nuorille pelaajille esimerkkiä arjen harjoitteluun ja siihen, kuinka voi pelata pitkän uran huipulla pitämällä huolta itsestään joka päivä. On hienoa saada ”Miksa” takaisin Ilvekseen, toteaa Timo Koskela.
 
Viimeksi muokattu:
Palaa siihen ainoaan ja oikeaan seuraan. Persoonana aivan käsittämättömän mukava. Pelimieskin vielä on, vaikka ikää alkaa olla reilun puoleisesti.

Mahtavaa nähdä JMJ Ilveksessä! C rintaan kiitos!
 
2 vuotinen sopimus 38 vuotiaalle hieman pelottaa, mutta toivotaan että Miksalta vielä pari hyvää kautta löytyy.
 
Fiksu, taitava vanhan liiton sentteri ja huippu-urheilija. Tässä on täsmälääke ylivoimapelin sekä johtamisen saralle. Toivotaan Järviselle terveyttä ja "C" rintaan.
 
Itselle tämä mies on ikuinen mouho. Sinne se kai halunnutkin olisi, mutta siellä osataan päästää ajoissa irti. Tällä oman kasvatin paluulla yritetään kai jotain myötätuntopisteitä saada, sekä nostalgialla vähä kausarimyyntiä buustata. Pah!
 
2 vuotinen sopimus 38 vuotiaalle hieman pelottaa, mutta toivotaan että Miksalta vielä pari hyvää kautta löytyy.

Ei pelota yhtään.
Miksa elää käsittääkseni urheilijaelämää, ja pitää huolta kropastaan, niin pelivuosia voi olla edessä "useitakin", ja hyvällä tasolla.

Eric Perrin veti Miksan ikäisenä 55 pisteen kauden, ja vielä 43v 34 pisteen kauden
 
Aamulehdestä:

Järvinen palasi kasvattajaseuraansa 19 vuotta kestäneen kierroksen jälkeen.

”On tosi kiva olo. Olen haaveillut tästä aina”, hän tunnelmoi.

Järvinen pelasi taannoin (2011–19) kahdeksan vuoden pätkän Tapparassa ja sai sinä aikana vahvan leiman myös naapuriseurasta.

”Olen todella kiitollinen Tapparalle. Se oli kaikin puolin antoisaa aikaa. Arvostan tätä suuresti. Mutta kun mietin juuriani, ehdin juosta sitä ennen pitkän aikaa Ilveksen verkkareissa. Ja nytkin tuntuu hyvältä, kun poika vipeltää Ilveksen futistreeneissä”, kentän laidalta tavoitettu Järvinen iloitsee.

Kentän puolella kirmaa reilun kolmen vuoden ikäinen Onni-poika.

”Onni sai juuri papalta Ilves-lakanat ja nukkuu niissä.”

Kovasta innosta kertoo sekin, että Järvinen halusi liittyä Ilveksen vahvuuteen jo ensimmäisellä treenijaksolla.

”Olen vetänyt kesätreenit yleensä omatoimisesti, mutta nyt olen joukkueen mukana pitkästä aikaa. En malttanut jäädä pois.”
 
Järvinen on nyt Ilveksen mies ainakin kevääseen 2028 asti.

”En usko, että tämä on urani viimeinen sopimus. Mutta katsotaan. Nautin nyt jokaisesta päivästä.”

 
Järvinen Ilves paidassa lämmittää kyllä. Jos perisi Nättiseltä C:n, niin olis ensimmäinen isä-poika pari Ilveksen kapteeneissa. Eikä niitä juuri muuallakaan ole. Nummelinit TPS:ssä, mutta Petteri ei montaa peliä "C" rinnassa vetänyt. Olisko tyyliin tasan yhden, kun isän paita jäädytettiin tai jotain.
 
Järvinen Ilves paidassa lämmittää kyllä. Jos perisi Nättiseltä C:n, niin olis ensimmäinen isä-poika pari Ilveksen kapteeneissa. Eikä niitä juuri muuallakaan ole. Nummelinit TPS:ssä, mutta Petteri ei montaa peliä "C" rinnassa vetänyt. Olisko tyyliin tasan yhden, kun isän paita jäädytettiin tai jotain.

Pidän melkein varmana,että Miksa on kapteeni.
Lainaus siitä kun Ässät kiitti Miksaa:
"Vaatimustasosi, esimerkkisi ja johtajuutesi kantavat meitä vielä pitkään. Haikein ja kiitollisin mielin kiitämme panoksestasi seuran hyväksi ja toivotamme menestystä tulevaan!"

Selvästi kapteeni ainesta, ja Borg;le A rintaan
 
Takaisin
Ylös