ipamiäs
Vakiokokoonpanossa
- Viestejä
- 217
Pointtina tässä kirjoituksessa on mun syvä patoutunut paha olo siitä, että Ilveksen strategia on useamman kauden ajan ollut jo se, että nämä alaketjut täytetään ulkopuolelta tulevista pelaajista, jotka A) maksavat helvetisti suhteessa omiin junioreihin ja B) Eivät rehellisyyden nimissä tuota muutamaa poikkeusta lukuunottamatta organisaatiolle mitään kovin kummoista.Ite en oo sitten tippaakaan innoissani tästä Korhosen mahdollisesta tulemisesta Ilvekseen, pikkusen päin vastoin.
Silti hänen vertaaminen johonkin potentiaalia omaavaan junnuun on kyllä jo älyllisesti vähän epärehellistä, Korhosella kumminkin useita kausia liigaa takana, ja se mestaruuskin.
Enkä ole tyhmä ja yritä väittää, että top 6 lisäksi meillä ei pitäisi olla huippu hyökkääjiä muista seuroista vaan yritän sanoa sitä, että jos sielä painii jo valmiiksi 7-9 ns vakiokokoonpanon täysi kasvuista liiga ukkoa peliajasta, niin realismi missä oma junnu pääsisi edes näyttämään omia kykyjään on aika minimaalinen.
Ilves tarvitsee Nhl varauksia ja sitä kautta Nhl korvauksia, mutta ei me saada niitä, jos ei uskalleta rohkeasti ottaa nuoria pelaamaan liigaan. Jos tämä hankinta politiikka olisi vähän erilainen ja säästäisimme näissä alaketjujen +100k hankinnoissa ja saisimme junioreita sisään ajamalla niitä himottuna änäri hilloja niin voisimme satsata sinne kärkeen paremmin ja tapella näistä profiilihankinnoista. Ei tarvisi aina foorumilta lukea, kuinka tänne ei tule ketään.
Eikö tämä nyt ole aika helposti ymmärrettävää ihan vähemmälläkin kiekon seuraamisella ja lajin ymmärtämisellä?