Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Sulle on parinkin henkilön toimesta vastattu nyt tuolla ihan asiallisesti. Mitä ihmettä sä vielä haluat? Alat haiskahtamaan trolliltaJa on se kumma, jos esittää perustellun kommentin jostakin ja osa porukasta on eri mieltä, niin siihen ei voida vastata asiallisesti ja perustella, miksi on eri mieltä. Sen sijaan vastataan pilkalla ja ivalla. Ei voi ymmärtää. Ilveksen kannattajat eivät todellakaan ole näiden viime päivien tapahtumien ja kirjoitusten perusteella Suomen paras kannattajaryhmä, kuten herkästi väitetään.
Jotta olisimme, se vaatisi joukkueen takana seisomisen, aina, sekä asiallisen keskustelufoorumin. Yrittäkää nyt edes.
Sama jankkaushan jatkui päivätolkulla tästä paikallispeliboikotista. Silloinkaan ei väännöstä huolimatta päästy kummassakaan suunnassa eteenpäin.Sulle on parinkin henkilön toimesta vastattu nyt tuolla ihan asiallisesti. Mitä ihmettä sä vielä haluat? Alat haiskahtamaan trollilta
Toimiston selänpesijät vs. käpykaarti, ei välimuotoja?
Kieltämättä ihmetyttää, että vaikka tässä tunteella eletäänkin mukana, niin mikä saa (oletettavasti) aikuset ihmiset menettämään kaikki käytöstapansa ja haukkumaan kulloisenkin pelin epäonnistujat. Ja kun kyse harvemmin on kritiikistä, vaan lillukanvarsiin tarttumisesta ja kaiken aiemman unohtamisesta.Näin se tahtoo olla. Hävitään peli = joukkue sieluton muukalaislegioona (ihan sama ketä siellä pelaa), kiitti vaan vitusti Tillu tästäkin, voitetaan peli = on meillä vaan kova porukka, tulkoon vastaan ketä vaan, ei pelota. Tillulle patsas!
Pelaajien kohdalla sama. Tukkoista = turhake, vain Ilveksessä voi tällainen saada peliaikaa. Tekee pari maalia = ihana mies, Tillu on nero.
Lisäksi se yhden pelin epäonnistuminen joltain pelaajalta saattaa olla vain yksi epäonnistuminen siinä kyseisessä pelissä, jolla vain on sitten isommat seuraukset. Kyseinen pelaaja voi sen pelin pelata muuten oikein hyvin.Kieltämättä ihmetyttää, että vaikka tässä tunteella eletäänkin mukana, niin mikä saa (oletettavasti) aikuset ihmiset menettämään kaikki käytöstapansa ja haukkumaan kulloisenkin pelin epäonnistujat. Ja kun kyse harvemmin on kritiikistä, vaan lillukanvarsiin tarttumisesta ja kaiken aiemman unohtamisesta.
Enemmän ihmetyttää miten porukkaa kiinnostaa niin paljon, mitä muut kirjottavat tänne.Kieltämättä ihmetyttää, että vaikka tässä tunteella eletäänkin mukana, niin mikä saa (oletettavasti) aikuset ihmiset menettämään kaikki käytöstapansa ja haukkumaan kulloisenkin pelin epäonnistujat. Ja kun kyse harvemmin on kritiikistä, vaan lillukanvarsiin tarttumisesta ja kaiken aiemman unohtamisesta.
Tämä on keskustelufoorumi. Idea on se, että muiden kirjoitukset kiinnostaa. Sitäpaitsi ne huonot hetket on harvoin yhden tai kahden pelaajan vika. Sen vuoksi se yksittäisten pelaajien virheiden nostaminen tapetille on aivan turhaa hommaa.Enemmän ihmetyttää miten porukkaa kiinnostaa niin paljon, mitä muut kirjottavat tänne.
Palstalla on kyllä luetun ymmärtämisen taso romahtanut äkillisesti ja selittämättömästi viimeisten päivien aikana... Arvon palstatoverit, muistakaa lainaamani nimimerkin tavoin tekin aloittaa tästedes jokainen viestinne sanoin "En puolustele ketään, mutta" mikäli aiotte tuoda keskusteluun minkään sorttista nyanssia. Täten kannatte oman kortenne kekoon foorumikeskustelun tason ylläpitämiseksi!Siis miten niin? Tuossahan kyseinen kirjoittaja on nimenomaan samaa mieltä sun kanssasi, eli koko jutun pointti hänellä oli, että ymmärtää ratkaisun pelaajan kannalta ja kritisoi seuraa. Jos et sitä tuosta viestistä sisäistänyt, niin olisit nyt lukenut hänen seuraavat viestinsä alempaa.
(Tämä ottamatta kantaa siihen, pitävätkö hänen tietonsa/mutunsa yksityiskohdista paikkansa vai eivät).
Palstalla on kyllä luetun ymmärtämisen taso romahtanut äkillisesti ja selittämättömästi viimeisten päivien aikana... Arvon palstatoverit, muistakaa lainaamani nimimerkin tavoin tekin aloittaa tästedes jokainen viestinne sanoin "En puolustele ketään, mutta" mikäli aiotte tuoda keskusteluun minkään sorttista nyanssia. Täten kannatte oman kortenne kekoon foorumikeskustelun tason ylläpitämiseksi!
Täysin samaa mieltä, sitten vielä sellainen, mun mielestä sangen erikoinen juttu, onko porukka tosiaan niin kärsimätöntä, että juuri minkään asian varmistumista ei malteta odottaa ja usein muuten fiksuilta kirjottajilta pahimmat öyhötykset alkavat: "jos pitää paikkansa, niin ..." ja sitten kengitään kaikki, järjestetään elämää suurempi boikotti ja mitä kaikkea. Ei ymmärrä, Kummeli meininkiä (= "antakaa määkin huudan, määkin olen kännissä")Jep. On aika rasittavaa, kun "joutuu" suurin piirtein jokaisessa viestissä erikseen mainitsemaan, että ketä milloinkin ei puolustele, tai vääntämään rautalangasta, että tällä ei nyt oteta kantaa mihinkään muuhun kuin asiaan x, jota viestin sisältö koskee. Ja tämä johtuu paitsi siitä, että porukka ei tunnu nyt edes lukevan viestejä niin, että yrittäisi sisäistää mitä lukivat, niin myös siitä, että monen foorumilaisen mustavalkoisessa maailmassa on olevinaan vain kaksi leiriä: me ja vastapuoli.
Mä ainakin voin ihan sujuvasti hypätä yhdessä asiassa kritisoimaan johtoa ja ilmoittaa, että Tillunkin voisi vaihtaa, ja silti olla monesta asiasta eri mieltä kaikista vauhkoimpien kanssa, kyseenalaistaa mutuiluja, julistuksia jne.
Sitten joku huutelee, että oon Tillulle patsas -sakkia ja mitä kaikkea
Meininki on tosiaan kuin nykypäivän somealustoilta(kin) tutussa naurettavan kahtiajakautuneessa poliittisessa keskustelussa, jossa aktiivisimmat öyhöttäjät näkevät omassa kuplassaan vain kaksi leiriä, joiden sisällä vallitsee yhtenäinen ja vastapuoleen nähden päinvastainen näkemys jokaisesta aiheesta, eikä siinä sitten niin faktoilla tai muillakaan pienillä nyansseilla niin väliä, vaan kunhan pääsee vain huutamaan ja lokeroimaan ihmisiä.
EDIT: Lisätään tuohon viimeiseen osioon vielä, että muakin on haukuttu feministiksi, sovinistiksi, vihervassariksi, kapitalistiksi ja mitähän vielä. Persuksi ei kukaan oo koskaan arvaillut, mutta yks vanhempi rouva kyllä baarissa kysyi, että ethän sä mikään natsi oo, kun näytät tolta![]()