Never stop the madness
Luottopelaaja
- Viestejä
- 2 181
Ilves-VPS 14.7.2025 klo 18.00
Ilveksen Veikkausliiga-kausi jatkuu maanantaina kotipelin muodossa Vaasan Palloseuraa vastaan. Ottelu olisi alun perin pitänyt pelata lauantaina, mutta Ilveksen päästyä Eurooppa-liigan karsinnan ensimmäiselle kierrokselle siirrettiin peli maanantaille. Asetelmien suhteen Ilves lähtee otteluun selvänä suosikkina, ollen huimat 11 pistettä edellä Vepsua ja vain neljän pisteen päässä sarjakärki Interistä, tosin yhden ottelun enemmän pelanneena. VPS ei realistisesti ole enää mestaruustaistelussa, mutta taistelu mestaruussarjan viimeisestä paikasta on tiukka, sillä VPS on edellä seitsemäntenä olevaa Gnistania vain yhden pisteen ja kahdeksantena olevaa IFK:ta kaksi pistettä. Viimeksi joukkueet kohtasivat toisensa toukokuussa VPS:n kotipelissä, joka päättyi kotijoukkueen 1–0-voittoon.
Ilveksen viimeisin ottelu oli Eurooppa-liigan karsintaottelu ukrainalaista Šah’tar Donetskia vastaan. Ottelu alkoi ukrainalaisten kannalta odotusten mukaisesti, ja he hallitsivat kenttätapahtumia selvästi. kotijoukkueen hallinta palkittiin 25. minuutilla, kun Šah’tar löysi hyökkäyksessään ovelan syöttölinjan ja vastustajajoukkue siirtyi 1–0-johtoon. Varsinaisen peliajan lopulla Šah’tar meni 2-0 johtoon kulmapotkun jälkeen.
Toisen puoliajan alku oli Ilvekselle vaikea, kun kotijoukkue siirtyi heti 3–0-johtoon riiston seurauksena. Ilves sai toisella puoliajalla muutaman maalipaikan, mutta mikään niistä ei tuottanut tulosta. 74. peliminuutilla kotijoukkue teki 4–0-maalin, ja toivo ottelusarjan kääntämisestä alkoi hiipua lopullisesti. Varsinaisen peliajan lopussa Šah’tar viimeisteli vielä kaksi maalia, ja ensimmäinen osaottelu päättyi heidän edukseen 6–0.
Matsiliput:
Ilveksen ennakko:

Ilves saa maanantaina vieraakseen VPS:n – Ilves Tampere

VPS:n ennakko:
Matsiennakko: Ilves – VPS – Vaasan Palloseura

Viimeiset kolme peliä Ilves:
10.7.2025/ Shaktar Donetsk-Ilves 6-0(Eurooppa-liiga)
5.7.2025/ SJK-Ilves 1-1(Veikkausliiga)
2.7.2025/ Ilves-KTP 2-1(Veikkausliiga)
Viimeiset kolme peliä VPS:
5.7.2025/ VPS-HJK 0-2(Veikkausliiga)
2.7.2025/ VPS-Haka 1-2(Veikkausliiga)
28.6.2025/ AC Oulu-VPS 2-1(Veikkausliiga)
Veikkauksen kertoimet:
1 1,58 - X 4,50 - 2 5,05
Seuraa heitä:
#19 Oiva Jukkola
#10 Elhadji Maissa Fall
Odotettu sää:
+26° Melkein selkeää ja poutaa
Viimeksi muokattu: