Ilves Auroraliigassa 2026-2027

"15.01: Alkusarjan viimeinen peli alkamassa. Ilveksellä on yksi mies rummun ja kolmen lipun kanssa pitämässä ääntä. Komea näky."

Alkusarja

8.45 Kiekko-Espoo-HIFK 2-1
10.00 Lukko-TPS 0-1
11.15 HPK-Kiekko-Espoo 0-3
12.30 TPS-Ilves 1-4
13.45 HIFK-HPK 0-0
15.00 Ilves-Lukko 4-1

Pudotuspelit

16.15 Lukko-HPK
17.30 Ilves-HIFK
18.45 Kiekko-Espoo-TPS
20.15 Finaali

 
Viimeksi muokattu:
Välierätappioon päättyi siis tämäkin Ilveksen turnaus. Kaikella kunnioituksella, mutta tuossa heikommassa alkulohkossa piti voittaakin roskispalo-Tepsi ja Mestis-Lukko. Välierässä tulikin sitten vastaan ensimmäinen kunnon mittari ja se osoittautui liian kovaksi.

Joka tapauksessa hienoa, että 32 turnauksen jälkeen Raumalla keksittiin, että pitsihän sopii myös naisille. Voisihan tätä hyvänmielen hassuttelua tulla katsomaan vuodenkin päästä.

Näihin kuviin ja tunnelmiin...

1000295527.jpg
 
Amatööripohjalta pelattava sarja vaatii tekijöiltään vielä todella paljon.

− Varsinkin tällä lailla, kun meille ei makseta, niin tätä tekee ihan juuri niin kauan, kun se kivalta tuntuu ja on mukavaa.

− On tämä suuri järkyttävä määrä työtä. Minullakin aina työkaverit vähän kyselevät, että mistä sinä revit sen ajan tähän kaikkeen. No, se on vain järjestelykysymys.

Juutilainen toteaa nauttivansa urastaan.

− Toisaalta taas siitä on tullut niin sellainen elämäntapa ja tällä tavalla on niin kauan elänyt, niin siihen on vain niin tottunut. Aina on vähän kiire

Yksi kivenkova tavoite on myös vielä mielessä. Saavuttaa se kirkkain ja suurin.

− Tässä on vielä tavoitteita. Suomen mestaruus vielä puuttuu. Olemme sanoneet siskoni Jenna Juutilaisen kanssa, että pelaamme niin kauan, että saamme sen.

− Olen aina ollut sitä mieltä, että jos ylintä sarjaa pelataan, niin kyllä siinä sellaiset tavoitteet pitää ollakin, nainen paaluttaa.

 
Kiva, että Juutilaiset yrittävät kuitenkin voittaa mestaruuden Ilveksessä, eivätkä tee kuten iso osa pelaajista ja yritä päästä pelaamaan Kiekko-Espoon riveihin. Tällekin kaudelle lähdetään siitä lähtökohdasta, että mestaruus on Espoon hävittävä ja muiden mestaruus ei ole kovin todennäköistä.

− Ensinnäkin todella kivaa, että tuollainen järjestetään ja naiset pääsivät mukaan. Vaikka onhan meillä se aloitusturnaus aina ollut, mutta se on jopa vähän sellainen turha. Tämä oli kiva vähän tällainen ylimääräinen juttu. Päästiin vähän pelaamaan.
Tämä kommentti ihmetyttää kyllä hieman. Aiempina vuosina pelattu aloitusturnaus oli konkarin mielestä vähän turha, mutta hän ei kuitenkaan perustele, mikä siitä teki turhan. Siinä pelattiin sentään oikeista runkosarjapisteistä ja mahdollisuudet oli luoda lajikulttuuria, kun kaikki joukkueet olivat viikonlopun samalla paikkakunnalla.

Toki tuo on ihan linjassa esimerkiksi päävalmentaja Voutilaisen viime vuoden kommentteihin, jossa harmitteli aamupäivällä alkanutta peliä. Samoin moni joukkue on vuosien varrella itkenyt, kun yksi "kotipeli" menetetään vieraalla paikkakunnalla pelattavaksi. Kovin suurista lipputulojen menetyksestä ei noissa kuitenkaan voi puhua, kun Tesomalla on tyypillisesti se joku 70 katsojaa.
 
Takaisin
Ylös