to 23.7. ja to 30.7.2026 Ilves - Stjarnan (UECL, 2.krs)

Kiitos kaikille paikalla olijoille ja etäseuraajille. Oli sellasta Hitchcockia, että jää koko loppuiäksi muistiin. Eteenpäin kohti seuraavaa taistoa! Nautitaan kun voidaan.

Ps. Tuomari oli aivan uskomaton tunkittaja. Meinasi mennä hermot siihen, kuinka tappoi pelin jokaisen rikkeen jälkeen.
 
Viimeksi muokattu:
Ei ollut kaunista, mutta helkutin hienoa taistelua.

Extramaininnat:
*Väisänen, paini vastustajan #22 kanssa koko pelin hyvällä menestyksellä
*Ta-tu Miet-tu-nen, tärkeiden pelien maalaaja. Ansaitsi huudot maalillaan ja ilvesläisyydellään.
*Tamminen, nuori poika kovaan paikkaan. Rankkari sisään ja olisiko se jatkoajan kutikin mennyt sisään ilman Riskiä
*Kanga, kungen!

Hieno draamankaari, näitä kokemuksia kaipaa sekä yleisö että joukkuekin.
 
Oli todella joo. Ei pelin tasalla alkuunkaan. Vois aloittaa alusta jossain Bulgarian kuutossarjasta tai junnupeleistä.
Olisi kyllä todella aiheellista saada tietää, että miksi dumari hylkäsi jatkoajalla tehdyn maalin.

Olkoon sitten kyseessä lätkä tai futis, niin aina pitäisi järjestää lehdistötilaisuus, johon osallistuisivat kummankin joukkueen valmentajat ja päätuomari/ lätkässä päätuomarikaksikko.

Sitä kautta me saataisiin urheiluun läpinäkyvyyttä. Ja jos dumari myöntäisi tuolloin, että vihelsi ko. tilanteen väärin, niin ainakin minun silmissä arvostus nousisi hyvin paljon, koska kaikkihan me tehdään ajoittain virheitä duunissamme.
 
Olisiko tuossa Freed From Desire klipissä tuo lippispäinen? En keksi kuka muukaan olisi, jos on hän niin ei se hyppiminen kovin kivuliaalta vaikuttanut, niin toivottavasti ei mitään isoa
Vetelihän tuo on, mutta kuitenkin nähty käytävällä jalka paketissa? :D
 

”Teimme kaikkemme pelin voittamiseksi jo 90 minuutin aikana. Kyllä tämäkin kelpaa. Olen niin ylpeä pelaajien taistelutahdosta”, Ilves-luotsi Camilo Speranza hehkui.

Jesse Kilo laukoi 1–0-osuman toisen jakson alussa. Tatu Miettunen puski 2–1:een jatkoajalla vain minuutteja vastustajan tasoituksen jälkeen.

”Kun pelaajat panevat sielunsa ja sydämensä peliin, tulee sellaista energiaa, joka johtaa hyviin asioihin.”

 
Kiitos capo Väinö ja kaverit sekä upea rumpali-luotsi! Jatkoajalla ei enää olis uskonut että ollaan Hämeessä, kun stadion lähti teidän johdolla huutomyrskyyn. Ja rankkikisassa oltiin kuin missäkin Uruguayssä. Saitte elämänne oppitunnin capoilusta.

Jatkoajan tiheässä tunnelmassa eturivin juniorit ehtivät repäistä paidat päältään Roopen maalin kohdalla ennen paitsiovihellystä. Heput katsoivat toisiinsa ja vetivät paidat takaisin päälleen, naurulla kuitattu. Itseironia hersyi takariviin, mahtava taito, tuolla pärjää elämässä!

Hyvä tästä on jatkaa.
 
Takaisin
Ylös