LA 10.1.2026 | Ilves - HIFK

Isoin vitsi koko palstalla on @Eetu Fucking Mäkiniemi ja kumppaneiden itkupotkuraivari perjantain jälkeen. 11 peliä putkeen voittoja, ja yksi vitun tiukka vierastappio, niin kaikki on paskaa. Ja varsinkin Lööke!

No narratiivi kulkee! Ei nautita näistä voitoista kun keväällä kuitenkin hävitään.

Ihan oikeasti vittu mitä paskaa tää show palstalla - häpäisitte!
 
Isoin vitsi koko palstalla on @Eetu Fucking Mäkiniemi ja kumppaneiden itkupotkuraivari perjantain jälkeen. 11 peliä putkeen voittoja, ja yksi vitun tiukka vierastappio, niin kaikki on paskaa. Ja varsinkin Lööke!

No narratiivi kulkee! Ei nautita näistä voitoista kun keväällä kuitenkin hävitään.

Ihan oikeasti vittu mitä paskaa tää show palstalla - häpäisitte!

Yksi peli, jossa täysin poikkeukselliset olosuhteet Alnefeltin tilanteen takia. Tällä kertaa kääntyi niin, että HIFK sai latauksen, Ilves oli vähän ihmeissään. Silti todella tasainen peli ja tulos 1-0. Täällä analyysi, että fyysisesti ollaan ihan lapasia jne. Ihan inasen hätäistä porukkaa on kyllä. Sitten kun eilinen piti käsitellä ja parantaa niissä asioissa, jotka jäivät vajaiksi, niin se onnistui täydellisesti. Juuri kaikessa siinä näytettiin tänään, vaikka muuten ei tapahtumiltaan mikään 6-0-peli ollutkaan, (kuten harvoin mikään on).
 
Ihan kiva vastaus tämä voitto siihen eiliseen peliin. Areenalla pitäisi varmaan se kymppitonni olla joka kotipelissä niin nekin sujuisi, ihan hyvä mainospeli tämäkin oli.

Sinänsä hauska yksityiskohta on että IFK on kaksikielinen seura ja tänään Ilveksen maaleista 4 iski ruotsinkielinen pelaaja.
 
Tästä kaksikosta tuli mieleen pelin jälkeinen haastattelu. Mertsi mm. kyseli Ratiselta, että allekirjoitatko puolustajatoverisi Utusen näkemystä... Sitten kertoi Ratiselle, että sullahan on viikonloppu tiettävästi tulossa, mihin Ratinen totesi, että sullakin tiettävästi :D
Oli pakko kuunnella tän sun maininnan jälkeen vielä jälkilähetyksenä, on se Rati aikamoinen velikulta. Aina pilke silmäkulmassa kaverilla :D
 

Hieman paistaa vitutus läpi eilisen ylimielisyyden jälkeen Jokisen kommenteissa ajassa 1:25.

Totaalirepeäminen tuohon OJ:n kommentin perään Hintsasen hymähdykseen "no, sovitaan näin" ja Hölön virneeseen. :D Saahan sitä juhlatuulella vähän naureskellakin, mutta tuosta tuli pieni lyödyn lyöminen -efekti...OJ toki kyllä hahmona vähän kerjäileekin näitä.
 
Viimeksi muokattu:
Voiton lisäksi eilisessä lämmittä erityisesti nämä pienet asiat.

-Ilves tekee maalin tulee pieni hässäkkä ja Lehterä menee kolmantena tilanteeseen riehumaan niin Mäntykivi tulee ja heittelee kokkelivekkulia kun kusista lakanaa.

-Lindbohm nyppii Ratisen paitaa pelikatkolla ja kuiskuttelee jotain korvaan. Tästä menee noin 30 sekuntia ja Lindbohm makaa rähmällään jäässä ja Ratinen tuulettaa 6-0 maalia.

-Peliä 3 sekuntia jäljellä Lindbohm hakkaa Borgin selkään niin monta poikkaria kun kerkiää, summeri soi Borg antaa yhden takasin ja naureskelee, sitten tulee Saku fucking Salmela takatukka hulmuten tilanteeseen kovalla draivilla, mutta Nättisen napauttaa kerran Salmelaa rintaan ja totetaa "mee vittuun siitä" ja Salmela tekee työtä käskettyä.
 
Mahtava esitys ja todellinen statement. Kirjoitin jo eilisen pelin jälkeen, että siinä nähdyn perusteella uskoisin Ilveksen kyllä Hifkin nujertavan playoff-sarjassa ja tämä sitä arviota tietysti vahvisti. Juuri ylivoimaisempaa esitystä ei voi Liigassa olla.

Vähän odottelin, että täällä idiooteimmat olisi kommentoineet vielä tämänkin pelin jälkeen, jotenkin että se perjantain peli oli oikea matsi joka osoitti Ilveksen tason ja pehmeyden ja tällä murskavoitolla ei jostain syystä ole merkitystä, eikä se osoita mitään. Että sikäli olen positiivisesti yllättynyt, että näin tolloa porukkaa ei sentään löydy edes palstan vakiokitisijöistä.
 
Muisti kuitenkin perjantaina mainita, että lauantaina sitten heidän kannattajiaan tulee paljon Tampereelle ja tulevat pitämään kovaa ääntä tjsp. :D
Liekkö silloin tuohtunut Ilves-kannattajien pitämään mökään ja kostoksi uhkaillut, että "koko illan tulee samanlaista mökää"
 
Takaisin
Ylös